Загострення між Великою Британією та Росією: Що стоїть за інцидентом у Чорному морі

The Spectator
The Spectator

Щотижневий британський консервативний журнал, що спеціалізується на публікації та аналізі новин зі сфер політики і культури

Есмінець Defender Фото з відкритих джерел

Навіть якщо пострілів не було, присутність корабля ВМФ в Чорному морі та виконання ним "власної низки місій" – частина більш масштабної стратегії НАТО.

Про це пише The Spectator.

Якщо повідомлення достовірні, світ тільки що став свідком найбільшого загострення між Великою Британією і Росією з часів отруєння Сергія Скрипаля три роки тому. За повідомленнями, російські бомби та вогонь із гармат були спрямовані в бік корабля Defender, що патрулює зараз Чорне море. Кремль виправдав передбачувану агресію, заявивши, що корабель зайшов у російські води. Тим часом Велика Британія заперечує факт цього інциденту.

Пояснення Росії, якщо вона дійсно зробила те, про що заявляє, засноване на помилковій передумові. Берегова лінія, про яку йдеться, насправді не належить Росії, а знаходиться біля узбережжя Кримського півострова. Міжнародне співтовариство визнає цю територію невіддільною частиною України. Отже, води, про які йдеться, належать Києву, а не Москві.

Керівництво ВМФ поки не повідомило, що робив Defender в Чорному морі, обмежившись заявою про те, що корабель відокремився від авіаносної ударної групи Великої Британії у Середземному морі та відправився в Чорне море для виконання "власної низки місій". Є ймовірність, що його завданням було перевірити готовність Росії захищати окуповану берегову лінію. Кремль робить точно так само, періодично відправляючи зношені стратегічні бомбардувальники у повітряний простір Великої Британії, щоб перевірити скільки часу у військово-повітряних сил країни йде на перехоплення.

Новини за темою: Як буде діяти НАТО у разі військового зіткнення з Росією

Якщо це правда, використання бойових снарядів буде навмисною ескалацією. Навіть якщо жодних пострілів не було, присутність корабля ВМФ, ймовірно, частина більш масштабної стратегії НАТО. Після демонстрації військової сили Росії на кордоні з Україною і перехоплення рейсу Ryanair Білоруссю, альянс хоче дати ясно зрозуміти, що він продовжить боротися з Москвою. Це означає в тому числі й дії на Чорному морі. Регіон має певну стратегічну важливість, там розташовані два союзники НАТО (і відповідно два вороги Росії): Україна і Грузія.

Варто відзначити схильність адміністрації Путіна до фальшивих новин і поширення пропаганди. Будь-яка нечесність Кремля буде відповідати її колишній формі: всередині країни вона буде демонструвати силу чинного режиму і протистояти будь-яким припущенням про хиткість підтримки Путіна. Підступний Альбіон був улюбленою метою Кремля, але будь-які фальшиві новини про снаряди, запущені у бік британського військового корабля, приховують більш неприємну правду: Одиночний корабель Королівського ВМФ підійшов непоміченим до окупованого Росією узбережжя.

Наступне питання полягає в тому, як йдуть справи авіаносної ударної групи ВМФ на півдні. Хоча вона в основному зосереджена на залишках сил Ісламської держави в Сирії, Росія зберігає в регіоні значну військову присутність для підтримки Башара Асада. У ситуації з Defender Москва показала, що її правила ведення бойових дій дозволяють використовувати попереджувальні постріли, будь вони реальними або вигаданими.

Новини за темою: Секретна операція НАТО: Як французькі винищувачі перевірили оборону Росії

Велика Британія може прагнути показати, що вона здатна утвердитися на світовій арені, розмови про це "додаються" до Брекзіту, проте Кремль в рівній мірі готовий показати, що може відкрити вогонь по західних силах. Путін не може відступити перед обличчям зростаючої внутрішньої опозиції та млявою реакцією Заходу на її попередні беззаконня в Грузії, в Україні й в іншому світі.

Своєю чергою, ВМФ потрібно зрозуміти, наскільки далеко Росія готова зайти під час його операцій біля берегів Сирії. Британія не хоче, щоб хтось бачив, що вона відступає. У 2004 і 2007 роках іранські сили Вартових революції затримали моряків і морських піхотинців через нібито "вторгнення" в іранські води. В обох випадках вони здалися, не чинивши опору.

Зрозуміло, уряд буде прагнути уникнути будь-якого значного посилення напруженості з Москвою, адже ідея гарантованого взаємного знищення у 2021 році настільки ж жахливо правдива, як і в часи холодної війни. Однак у випадку з отруєнням Скрипаля російська агресія виявилася об'єднуючою силою для нестабільних відносин Великої Британії та Європи.

Перестрілка – і навіть жертви – не призведе автоматично до початку відкритої війни. Що вона зробить, так це доведе, що друга холодна війна – не гіпотеза, вона вже почалася.

Тім Огден

За матеріалами: ІнОЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.