Йдемо до 3 гривень за кіловат: Як МВФ відрегулює тариф на електроенергію в Україні і що буде з платіжками

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Фото з відкритих джерел

Що буде з тарифами на електроенергію в Україні, і скільки доведеться платити за світло?

Про це пише "Страна.ua".

"Страна" вже писала, як МВФ відреагував на "тарифну творчість" українського уряду.

Нагадаємо: Кабмін за останні місяці прийняв два важливих рішення щодо тарифів для населення.

По-перше, був обмежений цінник на газ – на рівні 6,99 гривні за куб.

По-друге, нещодавно уряд визначився з ціною на електроенергію для людей. З 1 квітня вирішено продовжити діючий цінник – 1,68 гривні за кіловат. Крім того, розширили список споживачів, які можуть платити за електрику за побутовим тарифом. До нього потрапили, зокрема, окремі категорії юросіб (ОСББ), релігійні організації, дачні та садові кооперативи.

Але в МВФ таким регулюванням незадоволені. Там спонукають владу відпустити ціни у вільне плавання, а найменш платоспроможних споживачів підтримувати коштом субсидій з бюджету (фінансування яких, до слова, на цей рік урізали).

По газу ситуація менш гостра, оскільки вже з квітня фіксований тариф забирається. А ось щодо електроенергії у МВФ можуть бути претензії. Що, швидше за все, змусить Кабмін відмовитися від цінника в 1,68 гривні та перевести людей на "ринковий тариф".

Новини за темою: Уряд не змінюватиме тариф на електроенергію з 1 квітня: Скільки будемо платити

"Це означає, що вартість електроенергії для населення зросте кратно. Мінімум, до 3 гривень за кіловат", – говорить керівник дослідницьких проєктів НТЦ "Псіхея" Геннадій Рябцев. При цьому він не виключає, що уряд може оголосити ще один "перехідний етап" – спочатку підвищити цінник до 2,2-2,5 гривні, а вже потім – відпустити його у вільне плавання. Якщо, звичайно, МВФ дозволить.

МВФ додав напруги

Нагадаємо: епопея з підвищенням тарифів на електроенергію для населення тягнеться з минулого року. Тоді представники зеленої генерації підписали з владою меморандум, за яким незначно знижувалися тарифи по "зеленці", і були прописані джерела погашення боргів перед компаніями з відновлюваної енергетики. Один з них – підвищення тарифу для населення.

Перший крок Кабмін зробив з 1 січня 2021 року – тоді був скасований пільговий тариф на перші 100 кіловат (по ньому раніше люди платили по 90 копійок за кіловат). Для всього населення, незалежно від обсягів споживання, встановлювався єдиний тариф на рівні 1,68 гривні за кіловат. Він повинен був діяти до 1 квітня 2021 року.

Після чого експерти прогнозували зростання цінника до 2,2-2,5 гривень, а то і вище.

Але у Кабміні 24 березня було прийнято рішення не змінювати тариф для населення з 1 квітня – його і далі залишили на рівні 1,68 гривні за кіловат.

Більш того, уряд розширив категорію споживачів, які можуть платити за електрику за побутовим тарифом.

Наприклад, в цей список потрапили мешканці гуртожитків (за умови розрахунку за індивідуальними, а не за загальним, лічильниками), ОСББ (при розрахунку за електроенергію для ліфтів, прибудинкової території та внутрішньобудинкових котелень), дачні кооперативи, юрособи, на балансі яких числяться будинки для переселенців, релігійні організації.

Також зберегли нічні тарифи по дво- і тризонних лічильниках. По двозонних з 23:00 до 7:00 потрібно платити 50% тарифу, по тризонному – з 8:00 до 11:00 – 1,5 тарифу, а з 23:00 до 7:00 – 0,4 тарифу (в інший час звичайний тариф 1,68 гривні за кіловат).

Такі тарифи повинні були діяти, як мінімум, до 1 травня. Але, як кажуть наші джерела на енергоринку, НКРЕ планувала почати перший етап підвищення тарифів для населення до 2 гривень за кіловат не раніше липня, другий, до 2,5 гривень, з квітня 2022 року, а далі – як піде. Це був так званий м'який план підвищення тарифів.

На цей період передбачили компенсаторні механізми для "Енергоатому" – йому дозволили заробляти, більш активно працюючи на вільному ринку електроенергії.

Але позиція МВФ може багато чого змінити. Тариф для населення у світлі заяв Йости Люнгмана можуть переглянути й раніше, не виключено, що вже з 1 травня.

"МВФ прямо не говорить про підвищення цін. Але він каже, що "Україна використовує застарілу інфраструктуру виробництва електроенергії, велика частина якої є спадщиною радянських часів". Це натяк, що пора б вже вводити RAB-тарифи, в яких будуть закладені кошти на модернізацію, і які потрібно врахувати в тарифах для споживачів. МВФ також натякає, що не дасть "добро" на перехресне субсидування по електроенергії в бюджеті", – вважає аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

По 3-3,5 за кіловат

"Той факт, що Кабмін довго тягне з підсумковим рішенням по електроенергії для населення, раз у раз відкладаючи запуск ринкових цін, говорить лише про одне – ніхто не знає, що робити. Замість стратегічних рішень приймаються тактичні. Зрозуміло, що з відкриттям ринку електроенергії для населення тариф тут же злетить, причому, кратно. Що відразу ж додасть соціальної напруги та ще більше "впустить" рейтинги влади", – говорить Рябцев.

За його словами, ринковий тариф для населення буде, як мінімум, 3 гривні за кіловат, а то і вище. У Міністерстві енергетики озвучували прогноз щодо тарифу без спецзобов'язань – 3,3 гривні за кіловат, тобто, вдвічі вище нинішніх цінників.

"Для тих, хто споживає понад 300 кіловат на місяць, є плани збільшити тариф до 3,42 гривні", – додав експерт енергоринку Олег Попенко.

Річ у тому, що тариф в 1,68 гривні не покриває витрат на виробництво і передачу електроенергії. 90% цього тарифу йде на передачу, і тільки 10% (а це менше ніж 17 копійок) – виробникам. При цьому генерація коштує, мінімум, 35-36 (такі цифри озвучував "Енергоатом") копійок за кіловат.

Минулого року "Енергоатом" вже отримав збитків на 4,8 млрд. Є ще й борги за відпущену електроенергію – понад 12 млрд. При цьому, той факт, що "Енергоатому" дозволили розпродаватися на вільному ринку, ще не говорить, що йому вдасться виплутатися з боргів, оскільки в першу чергу, він повинен закрити всі потреби "гарантованого покупця", тобто, забезпечити дешеву електроенергію для населення. А заробляти зможе на продажу "зайвої" електроенергії, яка незрозуміло в яких обсягах буде, і за якими цінами в результаті піде. Адже атомники справно постачають супер дешевою електроенергією найбільших своїх покупців – підприємства Коломойського та Ахметова.

Плюс неясно, що буде з тарифом на передачу електроенергії, про необхідність чергового збільшення якого вже не раз заявляв регулятор.

І, головне питання, чиїм коштом платити за тарифами зеленої енергетики, борги за якими вже наближаються до 20 млрд.

"Не виключено, що з подачі МВФ Україні перекриють кредитування повернення боргів по зеленій енергетиці, як те, що, наприклад, не так давно отримала "Укренерго" у розмірі близько 11 млрд", – говорить Корольчук.

Глава Міненерго пообіцяв, що вже у 2021 році держава все заплатить. Але для цього потрібні гроші, і взяти їх, окрім як з кишень простих українців, фактично ніде.

Коли злетять тарифи?

У тому, що тарифи на електроенергію для населення підвищать, на ринку ніхто не сумнівається. Головна інтрига зараз – дата "Ч" і "етапність" – тобто, чи буде відразу "шокове" підвищення до 3-3,5 гривні, або його розтягнуть (спочатку до 2 гривень, потім до 2,5 гривні, потім до 3-3,5 гривні).

Спочатку переглянути тариф мали намір з 1 липня.

Але позиція МВФ, як уже писалося вище, може прискорити перехід на ринкові ціни. Цінник може злетіти вже з 1 травня.

Що означає підвищення тарифу для населення? При середньому споживанні в 300 кіловат на місяць платіжка за електрику важчає з нинішніх 504 гривень до 900-990 гривень, тобто, майже вдвічі. Але більше доведеться платити також за обслуговування будинку, оскільки злетять тарифи на освітлення прибудинкової території, ліфти, електроенергію для котелень.

Тобто, загальні витрати середньостатистичної сім'ї тільки по електроенергії можуть зрости на 700-1000 гривень на місяць. З урахуванням того, що підвищуються та інші тарифи (скажімо, в травні свої пропозиції по тарифах на холодну воду і водовідведення подадуть водоканали, також з травня зросте ціна на газ, а з осені – на опалення), загальна платіжка може стати рекордно високою.

Зрозуміло, що паралельно з підвищенням цінника для населення, потрібно збільшувати й фінансування субсидій, витрати на які цього року, навпаки, урізали. Але чи знайдуться на це гроші в бюджеті – питання поки відкрите. Це означає, що і далі будуть рости борги населення по електроенергії. А через те, що в питанні електрики постачальники особливо не церемоняться, почнуться масові відключення від електрики.

Такі перспективи не обіцяють нічого хорошого рейтингу влади. А тому, ймовірно, "час Ч" спробують максимально відтягнути або розтягнути в часі. Природно, це не сподобається МВФ. Але з Фондом в уряду багато й інших проблем, які не дозволяють отримати кредит. А тому, можливо, і вимога різко "відпустити" тарифи урядом буде також проігнорована.

Людмила Ксьонз

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.