Як рідкісна знахідка відкрила абсолютно нову сторону Всесвіту

The Daily Beast
The Daily Beast

Американський новинний веб-сайт, присвячений політиці і поп-культурі

Ілюстрація шляху зірки S2 повз надмасивну чорну діру в центрі галактики Чумацький шлях, виконана Європейською Південною обсерваторією AP Photo

Випадкове відкриття темної зірки, якій понад 10 мільярдів років, може показати нам абсолютно нову сторону Всесвіту. Минулого року астроном-любитель випадково виявив мертву зірку, стародавню, як Чумацький шлях. Що вона допоможе дізнатися про космос?

Про це пише The Daily Beast.

Чумацький Шлях став ще більш загадковим і дивним. Точніше, ми стали набагато краще розуміти, яка це загадкова і дивна галактика.

Не виключено, що Чумацький Шлях буквально рясніє мертвими зірками, частина яких майже такого ж віку, як і сама ця галактика.

Дякувати за це відкриття ми повинні астроному-любителю, якому подобається витріщатися на зірки. Якось раз пізно ввечері Ден Кейселден (Dan Caselden) грав у відеогру Counter-Strike, і раптом створена ним програма для аналізу даних НАСА з дослідження зірок виявила щось дивне.

Величезний холодний об'єкт, який швидко рухається в космосі на відстані 50 світлових років від Землі. "Система радісно вказала мені на місце в космосі, де не було абсолютно нічого цікавого, - розповів Кейселден виданню "Дейлі біст" (The Daily Beast). - Але в нижньому лівому кутку був ледь помітний об'єкт, що стрімко мчав через весь екран". Оскільки Кейселден знайшов цей об'єкт, не докладаючи ніяких зусиль, він назвав його Випадковістю.

Новини за темою: Підкорення Всесвіту: Через 15 років мільйони людей зможуть жити в космічному мегаполісі

Кейселден тут же залишив товаришів по відеогрі і негайно повідомив подробиці свого відкриття знайомим астрономам, з якими він співпрацював. Ці повідомлення поклали початок ретельним трирічним дослідженням, якими зайнялася група вчених, яка нещодавно приступила до публікації перших результатів.

Схоже, Кейселден виявив коричневого карлика, зірку в 75 разів більше за масу Юпітера, якій так і не вдалося запалитися і стати небесним світилом того типу, яке зігріває і освітлює нашу планету.

Коричневі карлики холодні і темні. Такі мертві зірки зустрічаються досить часто, але зазвичай вони трохи тепліше і яскравіше, а також знаходяться набагато далі від Землі, ніж Випадковість. "Вона дійсно виділялася", - сказав про свого коричневого карлика Кейселден.

Світловий спектр Випадковості вказує на те, що вона містить дуже мало метану, який зазвичай присутній в коричневих карликах у великих кількостях. Дефіцит метану може бути ознакою того, що Випадковість сформувалася тоді, коли і в самому Чумацькому Шляху було дуже мало газу. "Випадковість дуже стара, швидше за все, їй понад 10 мільярдів років", - сказав астрофізик з Каліфорнійського технологічного інституту Федеріко Марокко (Federico Marocco), який вивчав цей об'єкт .

Вік Випадковості викликає подив. Ще більше здивування викликає її близькість до Землі. "Ми думали, що таких старих коричневих карликів не існує, але ми також вважали, що вони зустрічаються неймовірно рідко, - розповів Марокко в публікації НАСА. - Шансів знайти такого карлика настільки близько до Сонячної системи було так мало, що це можна вважати вдалою випадковістю. А можливо, це говорить про те, що вони зустрічаються частіше, ніж ми думали".

Новини за темою: В Чумацькому Шляху може бути до 300 мільйонів потенційно придатних для життя планет, - дослідження

Іншими словами, якщо випадковий погляд на випадково обрану ділянку космічного простору недалеко від Землі дозволив відшукати настільки дивну зірку як Випадковість, то більш комплексне дослідження може принести набагато більше чудес.

"Випадковість показує нам, що у Чумацького Шляху ще є таємниці, що чекають розгадок", - сказав інший астроном з Каліфорнійського технологічного інституту Дж. Дейві Кіркпатрік (J. Davy Kirkpatrick), який теж досліджував Випадковість.

Є чимало підказок, що вказують на те, що Чумацький Шлях - це набагато більш дивна галактика, ніж нам колись здавалося. За останні кілька років вчені помітили там планети-одиначки, що блукають, вільно літають по всій галактиці, оскільки вони не прив'язані до жодної зірки.

А ще вони виявили дуже дивну "зірку-зомбі", яка очевидно вижила після зіткнення з іншою зіркою і зараз летить Чумацьким Шляхом подібно осколку від вибуху. Слідуючи своєю траєкторією, вона може подолати неймовірну відстань в холодному космічному мороці між нашою галактикою і наступною.

Нові, більш досконалі технології здатні допомогти таким любителям як Кейселден і професіоналам Марокко і Кіркпатріку в пошуках набагато більш дивних речей на величезних просторах космосу, які зможуть більше розповісти нам про нашу галактику. Варто відзначити, що ті дані, якими скористався Кейселден, щоб вперше поглянути на Випадковість, були отримані з інфрачервоного космічного телескопа НАСА Wide-Field Infrared Survey Explorer, або WISE.

Щоб подивитися на неї ближче, вчені використовували наземний телескоп з обсерваторії Кека на Гаваях, а також космічні телескопи НАСА "Хаббл" і "Спітцер".

Подальші дослідження допомогли їм краще зрозуміти Випадковість. Але при їх проведенні поблизу не вдалося знайти нові коричневі зірки такого ж як у Випадковості кольору, температури і складу. "Де інші Випадковості? - запитує Кейселден. - Щоб з'ясувати це, нам можуть знадобитися нові інфрачервоні телескопи".

Так вже вийшло, що НАСА готується вивести на орбіту новий сучасний інфрачервоний телескоп "Джеймс Вебб", запуск якого неодноразово переносили.

Новини за темою: Отримано нові докази занесення життя з космосу

Отримавши в своє розпорядження цей телескоп, Кейселден, Марокко і Кіркпатрік зможуть відшукати в небі інших старих і холодних коричневих карликів. Тепер вони вже знають, що треба шукати. "Випадковість показала нам, що ми повинні розглядати більш широке коло можливостей, думаючи про те, як можуть виглядати дуже холодні об'єкти, - сказав Кіркпатрік. - При проведенні пошуків інших малопомітних мешканців навколосонячного простору нам треба буде закидати ширшу мережу".

Кейселден вже знає, як назве наступного знайденого ним коричневого карлика. "Я хочу, щоб нова система, створенню якої я присвятив весь свій вільний час в останні роки, знайшла ще одну Випадковість. Але її я назву Закономірність".

Девід Екс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.