Всі вони у вогні: Три арабських міста, доля яких визначить майбутнє Близького Сходу

Sasapost
Sasapost

Єгипетська політична онлайн-газета

У відповідь на авіаудари турки відкрили артилерійський вогонь по позиціях сирійських військ практично на всіх напрямках, починаючи від курдського анклаву на північ від Алеппо і закінчуючи провінцією Латакія middleeasteye.net

Лівійський Сирт, сирійський Ідліб і єменський Маріб — ці міста сьогодні у вогні, і вирішальні битви за них визначать, яким буде Близький Схід в майбутньому. Результат протистоянь, в яких прямо або побічно беруть участь не тільки регіональні гравці, не за горами. Що відбувається в регіонах, і які можуть бути наслідки?

Про це пише Sasapost.

За майже дев'ять років після початку "арабської весни" не всі режими впали, і не всі війни закінчилися. У Ємені тривають бойові дії, які перейшли від наступу до оборони після того, як хусити почали контратаку у спробі повернути те, що втратили у 2015 році, включаючи нафтове місто Маріб. Те ж саме відбувається в Лівії, де генерал Халіфа Хафтар, що контролює більшу частину лівійської території, перебуває в очікуванні, коли війна постукає у двері його східної цитаделі — Сирта. В цей час сирійський Ідліб чекає початку битви, яка визначить долю всього сирійського пирога.

Цей звіт аналізує останні події в зазначених арабських містах. Всі вони у вогні, і їх доля може визначити майбутню карту близькосхідного регіону.

Лівійський Сирт: Уряд національної згоди просувається на захід, а Хафтар намагається захопити нафту

Початок лівійської революції у лютому 2011 року співпав із поверненням позбавленого впливу і легітимності лівійського генерала. За три роки він буде приковувати увагу всіх, коли заявить про себе політично і забезпечить військову присутність своїх сил на більшій частині лівійської території. Його успіхам сприятиме публічна і закулісна підтримка регіональних і глобальних гравців на чолі з Росією, Францією, Єгиптом та Об'єднаними Арабськими Еміратами.

У квітні минулого року лівійський генерал Халіфа Хафтар почав наступ на лівійську столицю — один з кількох що залишилися під владою міжнародно визнаного Уряду національної згоди міст. Проте, як показали подальші події, він припустився помилки у своїх політичних і військових розрахунках, і замість запланованих двох тижнів протистояння тривало 14 місяців.

Новини за темою: Привид Першої світової війни в Лівії, або Ас-Сісі проти Ердогана

Після того, як у грудні 2019 року Уряд національної згоди підписав угоду в галузі безпеки з Туреччиною, баланс сил змінився, і Хафтар зазнав нищівної поразки. Спочатку він позбувся міст навколо столиці, а потім ще шести стратегічних населених пунктів на прибережній смузі, що тягнеться від столиці до кордону з Тунісом. Там його підтримували місцеві племена. Зрештою, у нього відняли також стратегічну базу Аль-Ватия і укріплене місто Тархуна, який вважався центром його операцій на заході Лівії.

Рекламний щит в лівійському місті Бенгазі з зображенням Халіфа Хафтара, командира ополчення "Лівійська національна армія" Ivor Prickett/The New York Times

Як випливає з останніх військових зведень, сили Хафтара утримують центральну частину Лівії, за винятком міста Сирт і авіабази Ель-Джуфра. Їх падіння автоматично означає втрату районів на півдні, а коли західні, центральні та південні регіони опиняться в руках урядових сил, політичний вплив Хафтара повернеться до рівня вересня 2016 року, тобто до його виходу на перший план. Саме в той період генерал захопив лівійський "нафтовий півмісяць", де знаходиться 80% нафти країни. В цей час сили Уряду національної згоди намагаються роздобути цей район, і все повинна вирішити майбутня битва за Сирт.

Згідно з повідомленням Reuters, підтримуваний Туреччиною уряд Лівії почав транспортування близько 200 військових автомобілів в рамках підготовки до початку перших боїв у східній частині Лівії. Результати повинні змінити баланс сил на користь сторони-переможниці.

Хоча Росія планувала просувати кандидатуру Саїф аль-Ісламу Каддафі на місце Хафтара на випадок, якщо відмовиться від нього, вона не бажала втрачати Сирт через планів створити постійну військову базу в Ель-Джуфре, аналогічну базі Хмеймим в Сирії. Це б стало гарним доповненням до військово-морської бази в прибережному місті, завдяки чому у Росії був би плацдарм в Північній Африці і доступ через обидві сторони — Сирії та Лівії — до східного Середземномор'я.

Новини за темою: Зрив турецько-російських переговорів: Боротьба за Лівію та Сирію загострюється

Вступ сил Уряду національної згоди в Сирт також загрожує інтересам Франції та Еміратів на відміну від Туреччини. Раніше Анкара просила уряд дати дозвіл на проведення розвідувальних робіт у Східному Середземномор'ї, чим викликала невдоволення Франції. Що стосується еміратців, то вони побоюються втратити порти східної Лівії. В цей час ОАЕ контролюють порти Тобрук і Барка і розробляють план із встановлення контролю над середземноморськими портами через компанію Dubai Port.

Крім політичних і економічних вигод, які Сирт може дати кожній стороні, варто згадати роль Єгипту. Він оцінює як загрозу входження сил уряду в місто, який вважається сполучною ланкою з районами Хафтара на сході країни. Захоплення Сирта прокладе шлях у Бенгазі, який лівійський генерал обрав своєю столицею і штаб-квартирою для військових операцій через географічну близькість до єгипетського кордону.

З військової точки зору утримання Хафтаром міста Сирта і відбиття майбутнього наступу надасть йому можливість зберегти за собою південь Лівії та убезпечити нафтові родовища, а також дасть генералу ще одну можливість повернутися в Тріполі. Що стосується Уряду національної згоди, то падіння Сирта прокладає шлях до захоплення південної Лівії, а потім повернення нафтових родовищ, що перебувають під контролем Хафтара з 2016 року завдяки міжнародній підтримці.

Єменський Маріб. Нафтова провінція та останні опорні пункти "законного" уряду

Через п'ять років після початку єменської війни Саудівська Аравія так і не змогла повернути владу "законному єменського уряду" після хуситського перевороту у вересні 2014 року.

Однак незабаром війна стала являти собою кілька одночасних конфліктів між шістьма гравцями: Саудівською Аравією, Еміратами, хуситами, урядом Ємену, партією "Іслах", пов'язаною з "Братами-мусульманами", та Перехідною радою. В цей час політичний і військовий баланс сил на півночі змінився на користь хуситів.

Саудівська Аравія увійшла в Ємен у березні 2015 року в рамках міжнародної коаліції, метою якої було вести війну з хуситами, проте з цієї дати і до цього часу коаліція контролює найбільш важливі та густонаселені райони в Ємені, зокрема, столицю Сану і прибережне місто Ходейда на заході, де знаходяться два міжнародних порти. Крім того, вони повністю контролюють провінції Амрані, Дамар, Ібб, Ель-Бейда, Махвит, Райма, центр провінції Ходейда та більшістю його мудірій, а також Хадджу, за винятком двох мудірій, і низку мудірій в провінції Таїз.

У ході тривалої війни хусити силою зброї створили в країні нову політичну реальність, завдяки якій забезпечили собі більший політичний і військовий вплив. Крім цього, вони знайшли міжнародну легітимність, що виражалася у визнанні хуситів як гравця, думку якого потрібно враховувати в ході врегулювання. Ця трансформація змінила військовий баланс у п'ятирічній війні. У березні хусити почали роботу над поверненням стратегічних об'єктів, яких позбулися у 2016 році.

Процес відновлення контролю над північними територіями Ємену хуситами почався з успіхів в районі Нахам. Це східні ворота Сани, які довгий час вважалися найбільш вразливою точкою хуситів і найбільш важливим фронтом в руках арабської коаліції. Потім хусити почали запеклі бої за контроль в провінції Ель-Джауф, що межує з Саудівською Аравією. Як зазначив радник єменського президента і колишній прем'єр-міністр Ахмед бен Дагер, падіння цієї провінції покладе край впливу коаліції в Ємені.

Ель-Джауф представляє величезне значення для протиборчих сил завдяки своєму унікальному у всіх відносинах географічному положенню. З військової точки зору контроль над ним збільшує шанси хуситів по утриманню своїх давніх опорних пунктів. Якщо вони здобудуть перемогу, Саудівська Аравія, яка має понад 266 кілометрів спільного кордону з Єменом на півдні, виявиться більш вразливою для нападів і бомбардувань. Що стосується економічного аспекту, то йдеться про нафтові провінції, пустелі якої "плавають" у величезній кількості нафти та газу. Це те, що потрібно хуситам, адже продаж нафти дозволить їм продовжувати бойові дії.

Небезпека полягає в тому, що падіння провінції Ель-Джауф прокладе шлях до останнього бою на єменській півночі за нафтове місто Маріб, яке є штаб-квартирою уряду. У цьому місті розташовані Міністерство оборони та інші військові відомства, а також дислокований найбільший військовий контингент з початку війни. Крім того, тут знаходиться плацдарм єменської партії "Іслах", афільованої з "Братами-мусульманами". Це означає, що втрата міста стане останньою главою в єменській історії.

Якщо Маріб потрапить в руки хуситів, уряд Ємену втратить легітимність, оскільки північні провінції остаточно захоплені рухом, в той час як сепаратистська, підтримувана Еміратами, Перехідна рада намагається захопити південні провінції згідно з оголошеним планом. Найближчими днями наступною метою після захоплення Сокотра й Адена стане Хадрамаут. Буде реалізований той же сценарій, що використовували хусити на півночі. Якщо робити висновки, виходячи з поточної військової ситуації, Ємен виявиться розділеним на північну і південну частини.

Сирійський Ідліб: боротьба за присутність між Туреччиною і Росією

Сирійський Ідліб був однією з перших провінцій, що приєдналася до революції в березні 2011 року, яка згодом переросла у збройний конфлікт. Після того, як регулярна армія втратила контроль над містом, Ідліб став штаб-квартирою ісламістських угруповань і останнім оплотом сирійської збройної опозиції.

Місто має стратегічне значення завдяки своєму географічному положенню. З одного боку, воно межує з Туреччиною, яка підтримує опозицію, а з іншого — з містом Латакія, оплотом алавітів. Це меншість, до якої належить глава сирійського режиму Башар Асад.

За останні сім років режим Асада, підтримуваний Росією та Іраном, взяв під свій контроль більшу частину втрачених територій. У 2017 році опозиційні сили відступили в Ідлібі та билися між собою у 2017 році, але угрупування "Хайат Тахрір аш-Шам", яке включає десятки озброєних бригад, все ще контролює провінцію, де знаходяться понад 2,3 мільйона біженців. Як вважають бойовики, це важлива перевага, яка буде стримувати Асада від наступу.

Новини за темою: Дипломатичні баталії в Радбезі ООН: Росія й США зійшлися в поєдинку щодо надання Сирії гуманітарної допомоги

Із самого початку Туреччина втрутилася в конфлікт, щоб перешкодити сирійському режиму та Росії досягти перемог в Ідлібі, побоюючись, що мільйони біженців можуть хлинути до її південних кордонів. Як відомо, в цей час вона вже прийняла близько 3,6 мільйона сирійських біженців.

Крім кризи з біженцями, падіння Ідлібу саме по собі покладе кінець турецькій ролі в Сирії та позбавить країну сфер впливу, тому в місті присутні турецькі контрольно-пропускні пункти. Їх завдання — запобігати будь-які сирійські атаки.

Відповідно військовому джерелу в сирійській опозиції, турецькі сили в Ідлібі нараховують близько 15 тисяч солдатів, а значить, баланс військових сил буде на їх користь у будь-якій майбутній битві. Крім того, Анкара підтримує так звану "Сирійську національну армію", що складається з 60 тисяч бійців, що є слабким місцем сирійського режиму.

У березні минулого року Туреччина підписала угоду з Росією про припинення вогню в Ідлібі, хоча сторони мають протилежні інтереси в Сирії. Москва чинить сирійському режиму військову підтримку в справі відновлення контролю над більшістю сирійських регіонів у рамках стратегії, спрямованої на повернення Росії в близькосхідний регіон. Того ж плану дотримується Ердоган протягом багатьох років, прагнучи розширити регіональний вплив Анкари на Близькому Сході, будь то в політичному, дипломатичному, економічному чи військовому аспектах. Сьогодні ареною російсько-турецького протистояння є не тільки Ідліб, але і Лівія.

Саїд аль-Хадж, експерт з турецької політики, вважає, що те, що відбувається між Анкарою і Москвою в Лівії, має великий вплив на ситуацію в Сирії. За його словами, існує ймовірність, що Росія відреагує на лівійські події в Ідлібі у спробі чинити тиск на Туреччину і досягти нових домовленостей, особливо після того, як Анкара вирішила створити дві військові бази в Лівії.

Хоча сторонам конфлікту все ще вдається вести переговори з метою досягнення взаєморозуміння навіть в умовах ескалації, військове протистояння в Ідлібі не за горами, попри російський тиск на Туреччину.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.