Вакцинація від COVID-19 в Україні: Чим найкраще робити щеплення?

Анатолій Амелін
Анатолій Амелін

Співзасновник і директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future

Російська вакцина від COVID-19 Андрій Рудаков/Bloomberg

У світі продовжуються кампанії із масових щеплень від коронавірусної інфекції COVID-19, Україна також не залишилась осторонь. Проте перелік вакцин дуже широкий. Що обрати?

Про це пише Анатолій Амелін на своїй сторінці в Facebook.

Відразу обмовлюся, я не медик, не біолог, використовував, щоб розібратися в питанні, тільки офіційні та достовірні джерела

Сьогодні в світі на різних етапах розробки знаходяться більше 230 вакцин проти COVID-19. На початок 2021 року: 63 проходять різні фази клінічних досліджень (випробувань на людях), 175 преклінічні випробування (на тваринах), три отримали дозвіл на застосування від авторитетних регуляторних органів різних країн, але дослідження щодо них тривають.

Трохи теорії.

Розрізняють три основні підходи до розроблення вакцин залежно від того, що використовують для імунізації:

  1. цілісний вірус або бактерію;
  2. фрагменти мікроорганізму, що викликають імунну відповідь;
  3. тільки генетичний матеріал, що містить код для синтезу конкретних білків, а не цілісний вірус.

Новини за темою: Як вакцинують українських заробітчан в Польщі, або Як потрапити у "світ білих людей"

Типи вакцин за класифікацією ВООЗ:

1. Інактивована вакцина

- Використовуються хвороботворні вірус, чи бактерія, або дуже схожі на них мікроорганізми, які інактивують (вбивають) за допомогою хімічних реагентів, тепла або радіації. Цей метод ґрунтується на технологіях, які, як було доведено, ефективно захищають людину, - вони застосовуються для виготовлення вакцин проти грипу і поліомієліту - і дозволяє налагодити досить масштабне виробництво вакцин.

2. Жива ослаблена вакцина

- У живій вакцині використовується ослаблений або дуже схожий вірус. Приклади вакцин цього типу - вакцина проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК) і вакцина проти вітряної віспи та оперізувального лишаю. У цьому способі використовується технологія, аналогічна отриманню інактивованої вакцини, і він може застосовуватися для масового виробництва. Однак вакцини цього типу можуть виявитися неприйнятними для людей з ослабленою імунною системою.

3. Вірусна векторна вакцина

- У цьому виді вакцини використовується безпечний вірус, який доставляє специфічні субелементи (білки) відповідного мікроорганізму, завдяки чому вакцина здатна активувати імунну відповідь, не викликаючи хвороби. З цією метою в безпечний вірус вводиться код для формування певних частин відповідного патогена. Такий безпечний вірус потім використовується як платформа або вектор для доставки в клітини організму білка, який активує імунну відповідь. Прикладом цього типу вакцин, які можуть бути розроблені в короткі терміни, є вакцина проти Еболи.

4. Вакцини на основі генетичного матеріалу (нуклеїнових кислот)

На відміну від вакцин на основі ослаблених або нежиттєздатних цілісних мікроорганізмів або їх фрагментів, у вакцині на основі нуклеїнових кислот використовується ділянка генетичної структури, що містить програму для генерації специфічних білків, а не цілісний мікроорганізм. ДНК і РНК містять код, який використовується клітинами нашого організму для вироблення білків. При цьому ДНК спочатку перетворюється на інформаційну РНК, яка потім використовується як програма для продукування специфічних білків.

Вакцина на основі нуклеїнової кислоти доставляє в клітини нашого організму певний набір інструкцій у вигляді ДНК або мРНК, спонукаючи їх синтезувати потрібний специфічний білок, який імунна система нашого організму повинна розпізнати і дати на нього імунну відповідь.

Технологія з використанням генетичного матеріалу є новим способом отримання вакцин. До пандемії COVID-19 жодна з них ще не пройшла через всі стадії процесу схвалення для введення людям

Якщо коротко резюмувати, то цей тип вакцин, по суті, є програмою для імунної системи.

Новини за темою: Чи можна друге щеплення від COVID-19 робити вакциною іншого виробника?

Що є в Україні?

1. Pfizer

В основу вакцини покладена технологія, яка розробляється вже протягом декількох десятиліть, але ніколи раніше не застосовувалася в жодній схваленій вакцині. Як зазначено вище, це генетична програма. Її головний компонент - молекула матричної РНК, в якій записана інформація про антиген - білок вірусу SARS-CoV-2, який є збудником COVID-19.

Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, там синтезується цей білок, а наш організм виробляє на нього імунну відповідь. Такі вакцини називають РНК-вакцинами.

Ефективність вакцини після першої дози становить 95%.

2. Moderna

Розробник: американська компанія Moderna.

Принцип дії. Також РНК-вакцина, багато в чому подібна вакцині від Pfizer/BioNTech.

Ефективність після першої дози становить 92%.

3. AstraZeneca

Розробник: шведсько-британська компанія AstraZeneca спільно з дослідниками з Оксфордського університету.

Принцип дії. На відміну від РНК-вакцин, розроблених Pfizer/BioNTech і Moderna, це так звана векторна вакцина. "Вектор" - це вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет.

У вакцині від AstraZeneca як вектор використовується вірус мавпячого аденовірусу, який ніякої загрози для людського організму не несе. Він доставляє в клітини людського організму ген, в якому закодований білок так званого "шипа" SARS-CoV-2. Клітина синтезує цей білок, і організм людини виробляє імунну відповідь.

4. "Спутник V" (на окупованих територіях доступна тільки вона)

Розробник: російський Дослідницький центр епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалії.

Принцип дії. Подібний вакцині від AstraZeneca. Але як "вектора" тут використовується інший вид аденовірусу - не мавпячий, а людський.

Ефективність становить близько 91,6%. Це приблизно на рівні ефективності вакцин від Pfizer/BioNTech і Moderna.

5. Novavax

Розробник: американська компанія Novavax

Принцип дії. Ключовим компонентом вакцини є так званий спайк-протеїн з поверхні коронавірусу, який вирощують у клітинах комах. Це означає, що вона не може викликати у людини COVID-19 - захворювання, від якого вона захищає. Крім того, тут використовується ад'ювант - спеціальна речовина, що підсилює імунну відповідь і стимулює вироблення високого рівня антитіл

Ефективність 89,3%.

6. CoronaVac

Офіційна назва: CoronaVac

Розробник: китайська компанія Sinovac Biotech

Принцип дії. Це інактивована вакцина, тобто її головний компонент - нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть викликати хворобу, але викликають імунну реакцію. Це стара, випробувана технологія, яка використовується для виробництва багатьох інших вакцин

Ефективність 50%–91%

Чим же вакцинуватися?

Тут можемо відштовхуватися:

  • Від того, що є в регіоні в цей час.
  • Від рішення офіційних органів. Те, що офіційно схвалено.
  • Від того, де доступна вакцина (особливо країни з більш жорсткими вимогами)
  • Від своєї інтуїції.

Не будучи медиком, я вакцинувався новим типом вакцин від Pfizer.

Чому?

  • Майбутній доступ в інші країни.
  • Довіра до виробника.
  • Інтуїція.

Але якщо ви боїтеся опинитися чипованим, не бійтеся. Генетична програма все одно крутіша.

Анатолій Амелін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.