Уроки історії: Чому в Ірані відбулася ісламська революція?

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Ісламська революція в Ірані AP

Невже шахська влада була такою поганою? Все не так очевидно як здається. І ось чому.

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Деякі на Заході люблять розповідати про те, що дівчата там ходили без хіджабів, тому був рай на землі, а це все зіпсували злісні консервативні аятоли.

Як завжди, коли починаєш копати, все відразу виходить за рамки бінарної картинки світу.

Шах робив все, що не треба було робити в конкретний проміжок часу, і при цьому був переконаний, що все під контролем, маючи за плечима США, роздутий держапарат і армію:

"Революція сталася не через чиюсь політичну помилку в самий останній момент. Вона вибухнула, немов вулкан, через надмірне напруження, яке десятиліттями накопичувалося глибоко всередині іранського суспільства.

До 1977 року шах сидів на такому вулкані, відторгнувши від себе практично всі соціальні групи.

Його авторитарне правління почалося при сильному опорі з боку інтелігенції і міського робітничого класу. Їхня опозиція з часом тільки посилювалася.

У роки, коли були популярні республіканські ідеї, шах загравав з монархізмом, шахізмом і пахлавізмом. У роки націоналізму і антиімперіалізму він прийшов до влади в результаті організованого ЦРУ і МІ-6 перевороту, поваливши М. Мосаддика - символу іранського націоналізму.

У роки популярності нейтралітету, він засудив Рух неприєднання та ідеї третього шляху. Замість цього, він позиціонував себе поліцейським Америки в Перській затоці, і відкрито виступав в союзі з США з таких чутливих питань, як Палестина або В'єтнам.

Новини за темою: Про що не говорять вголос навколо палестино-ізраїльського конфлікту

А в роки демократичного підйому, він навмисне зацементував свою владу на ідеях порядку, дисципліни, настанов, Королівського правління і його особистого зв'язку з Богом.

Шах не просто посилив існуючі протиріччя, він ще й створив нові. Його Біла революція одним махом знищила цілий клас, підтримка якого була ключовою для монархії в цілому і для режиму Пехлеві зокрема: провінційні еліти і племінні вожді, що володіли землею.

Його нездатність довести білу революцію до ладу через розвиток провінції залишили клас середніх землевласників без нічого. Таким чином, соціальна група, яка повинна була підтримати режим у важкі часи, залишалася на узбіччі і просто спостерігала за тим, що відбувається.

Нездатність поліпшити умови життя в провінції на тлі стрімкого зростання населення призвели до масової міграції безземельних селян в міста, породивши цілу армію бідняків з нетрів, які стали головним тараном подальшої революції.

Крім того, багато хто вважав створення партії Відродження (коли шах проголосив однопартійну систему) в 1975 році відкритим оголошенням війни традиційному середньому класу, особливо ремісникам на базарах і тісно пов'язаним з ними духовенству.

Це перетворило навіть самих тихих і аполітичних духовних діячів в затятих і активних опонентів влади, наприклад того ж Хомейні.

Відторгаючи від себе більшу частину країни, шах був упевнений в тому, що його зростаючий держапарат дає йому повний контроль над суспільством. [...]

Всі ці образи почали вириватися назовні в 1977 році, як тільки шах вирішив послабити деякі зі своїх жорстких поліцейських обмежень. [...]

Шах пішов на ці поступки багато в чому, тому що був переконаний, що зуміє перечекати шторм. У будь-якому випадку, він переконав себе, що має підтримку більшості населення. У приватних розмовах з представниками міжнародної комісії юристів він хвалився, що єдині, хто виступають проти нього - це "нігілісти".

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.