Україні треба "послати подалі" нафтогазову мафію і погоджуватися на формулу "прямі поставки газу з РФ + знижка 25 %"

Данило Богатирьов
Данило Богатирьов

Політолог, експерт Українського інституту політики

з відкритих джерел

Ціни на газ зростають. 1199 на хабі TTF в Нідерландах станом на 1 жовтня. Що робити?

Останнім часом, тема вартості блакитного палива стала надзвичайно актуальною. На європейській біржі ціни на нього злетіли до рекордних 1200 доларів за тисячу кубометрів. Держави ЄС прагнуть убезпечити свою промисловість і споживачів від наслідків активності біржових спекулянтів, укладаючи довгострокові контракти з "Газпромом" на вигідних умовах (ціна газу по них істотно нижче біржової). Яскравий приклад - недавній контракт, укладений Угорщиною.

У той же час, в Україні продовжує діяти закон, що зобов'язує прирівняти ціну на газ для промисловості і для споживачів до біржової + вартість доставки від біржі (але ж насправді газ закуповується у РФ і на жодну біржу не йде). Те, що поки влада намагається "гасити" підвищення цін для споживачів за рахунок бюджету (який формується теж з наших податків) - не вирішення проблеми, а лише її відкладання в довгий ящик.

Так що ж робити? На мій погляд, відповідь очевидна - повертатися до практики укладення довгострокових контрактів з "Газпромом", повністю відмовившись від грабіжницької формули "Дюссельдорф +". Цю формулу, до речі, ще кілька років тому критикував Віктор Медведчук, попереджаючи, що це чисте шахрайство. Запропонована ним альтернатива - прямі поставки + 25% знижка на газ, що закуповується у "Газпрому" + довгостроковий контракт - виглядає цілком розумно.

У всякому разі, на відміну від біржового (тобто, спекулятивного) ціноутворення, "формула Медведчука" дозволила б українським промисловим підприємствам планувати свій розвиток на роки вперед, а не залежати від примх газових спекулянтів. А українцям - планувати своє життя, не боячись, що доведеться вигрібати останнє з кишень, коли прийде квитанція за опалення. І Україна теж може домогтися для себе таких самих переваг, як і Угорщина, якщо пошле подалі нафтогазову мафію і погодиться на формулу "прямі поставки + знижка 25 %".

Данило Богатирьов, експерт-міжнародник

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.