Пацієнт "Україна" терміново потребує допомоги, - британський експерт про незаконне закриття ЗМІ і постановочні суди в Україні

1828
1828

Британське інтернет-видання

Президент України Володимир Зеленський Страна.ua

Оригінал - на сайті 1828.org.uk.

Уявіть собі всі хворі демократії світу у відділенні реанімації. Афганістан уже повезли до моргу. Він і так ніколи не був здоровий, за весь час провів усього одні регулярні вибори. Тепер же лікарі зібрались біля узголів’я ліжка України – тут очевидний випадок відмови органів, поки системна корупція розриває її політичне тіло.  

Були ознаки покращення. З часів революції на Майдані уряди, що змінювали одне одного, робили кроки для того, щоб зруйнувати сумнозвісну кланово-олігархічну систему України і закріпити верховенство права. Україна навіть почала набирати позиції в антикорупційному Transparency International.

Але в Україні нічого не буває просто так. Досвідчені спостерігачі зображають картину, на якій між собою ворогують клани і бізнес-інтереси. І керманичі України мають лавірувати між ними, щоб зберегти підтримку і серед своїх виборців, і за кордоном.

Реформи за таких обставин – це дуже непросто. Усі політичні лідери намагаються уникнути залізної хватки олігархів, які зосередили в своїх руках колосальні політичні й економічні сили. Наймогутніші навіть контролюють цілі депутатські фракції, даючи їм практично повну перевагу над повноваженнями уряду.

На жаль, президент Зеленський, здається, так само залежний від олігархів, як і його попередники. Зрештою, він сам – креатура олігарха. Зеленський здобув популярність як комік на телеканалі, яким володіє Ігор Коломойський. Зараз він перебуває під санкціями США за "підрив демократичних процесів та інститутів". Шоу "Слуга народу", яке транслювали на цьому каналі, навіть дало назву партії президента.

Тож, враховуючи падіння рейтингів і брак досягнень у сенсі його мирних ініціатив із Владіміром Путіним, напевно, нема чого дивуватися, що реформістський запал Зеленського здався на користь його патрона-олігарха. Заявлена вірність верховенству права і свободі діяльності ЗМІ поступилась місцем закриттю ЗМІ та постановочним судовим засіданням.

Кількома днями раніше президент Зеленський провідав президента Байдена в Білому домі. Деталі візиту майже невідомі, але можна припустити, що свобода ЗМІ була однією з тих тем, яку обидві сторони мусили обговорити.  

Прогресивний альянс, який привів Байдена до Білого Дому, міг ненароком спричинити іншу смертельну хворобу української демократії – закриття видань, що критикують владу. Ще в січні Twitter, Facebook та YouTube закрили основні канали комунікації тодішнього президента Трампа. Через місяць президент Зеленський узяв на себе сміливість закрити три телеканали, що критикували його режим (112, ZIK, NewsOne).

Цілий ряд впливових голосів – від спецпосланця ООН Ірен Хан до глави європейської дипломатії Хосепа Борреля – стурбовані відступництвом від свободи ЗМІ, попри заперечення президента Зеленського, що ці видання дотримуються поглядів, типових для російської етнічної меншини в Україні, близької із нахабним сусідом України. 

Позбавлення 1,500 журналістів та їхніх колег роботи навряд чи допоможе економіці України, зате може виявитись смертельним для вже й без того тяжко хворої української демократії. Як сказано в шапці заголовка Washington Post, "демократія гине в пітьмі". Корупція всіх видів процвітає в тіні.

Тед Джефрі

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.