Ціни на електроенергію й газ підвищать: З'явилося рішення РНБО щодо енергетики

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Найбільшими проблемами киян є: вартість комунальних послуг, завантаженість вулиць транспортом, неналежний рівень медицини, незаконні забудови та низька якість комунальних послуг   Фото з відкритих джерел

У суботу, 28 серпня, президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО з енергетики. Про що йдеться в документі, і як це відіб'ється на тарифах для людей і бізнесу?

Про це пише "Страна.ua".

Саме рішення було прийнято ще наприкінці минулого місяця, і запам'яталося громадськості заявою секретаря Радбезу Олексія Данілова про можливість введення тимчасових адміністрацій в облгази та обленерго, а також обіцянкою не підвищувати ціна на електроенергію для "вразливих верств населення". Але подробиці цього документа до останнього часу не були відомі.

До слова, той факт, що рішення РНБО, яке з урахуванням складної ситуації на енергоринку, можна вважати терміновим, пролежало у Зеленського майже місяць, експерти називають вельми примітним.

"Це може означати, що документ довго доопрацьовували вже постфактум, якщо він взагалі був на момент заяв Данілова. Принаймні, про багато важливих речей, які є в рішенні, він чомусь не згадав, сказав тільки про тимчасові адміністрації, хоча цей пункт у рішенні не ключовий", – говорить аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

Енергетичне рішення РНБО – дуже об'ємне і покриває практично всі сегменти енергоринку – від електроенергії та газу до зеленої енергетики, водневого трубопроводу та участі України в реалізації європейських газопровідних проєктів. Частина пунктів – декларативні, але є і дуже важливі для ринку, скажімо, по тарифах на електроенергію і газу для населення і бізнесу.

Новини за темою: Чому зростають ціни, або Як інфляція з'їдає ваші гроші

Розбиралися, що у Зеленського готують з енергетики, і як це відіб'ється на тарифах для людей і бізнесу.

Електроенергія: підвищення тарифу для людей і бізнесу

У рішенні РНБО прописаний цілий блок по електроенергії.

Наприклад, завдання Кабміну до 30 вересня розробити та затвердити план встановлення "справедливої вартості електроенергії для побутових споживачів", тобто, для населення. Також прописаний перехід від товарного до фінансового ПСО на ринку електроенергії, запустивши його з 1 жовтня. По суті, це вже виконано. Як ми вже писали, Кабмін знизив ціни на електроенергію для тих, хто споживає до 250 кіловатів на місяць.

Але в рішенні РНБО є ще один пункт – до 31 грудня цього року Кабміну доручено розробити порядок поступового переходу на економічно обґрунтовані ціни на електроенергію для побутових споживачів.

По суті, це означає, що обіцяне зниження ціни на електрику для людей – це тимчасова акція. І надалі українців все ж чекає підвищення цінників, – каже Юрій Корольчук.

"У кращому випадку, воно буде з квітня 2022 року, але, цілком можливо, і раніше", – додав експерт. Нагадаємо: економічно обґрунтовані ціни на електроенергію зараз – це 3,5-4 гривні за кіловат. Саме до таких тарифів варто готуватися людям.

"Такий план підтверджує, що ніяких домовленостей з МВФ і "дозволу" кредитора на зниження тарифу насправді немає", – говорить Корольчук.

Є в рішенні РНБО пункт і про електроенергію для бізнесу – встановлення максимальної граничної ціни на ринку на добу вперед, внутрішньодобовому ринку і ринку, що балансує, на рівні максимальної вартості електроенергії, виробленої генерувальними установками об'єднаної енергосистеми України.

Йдеться про так звані прайс-кепи, які є ціновим орієнтиром на ринку на добу вперед, де купує електроенергію бізнес. Нагадаємо: не так давно НКРЕ вже підвищила прйс-кепи, збільшивши їх більш ніж на 60% – до 2 гривень за кіловат в нічний час і 4 гривень – вдень. І буквально відразу ж злетіли тарифи для бізнесу.

Але "максимальна вартість електроенергії, виробленої генерувальними установками об'єднаної енергосистеми України", до якої будуть підганяти прайс-кепи, ще вище.

Верхня планка – це вартість електроенергії, що виробляється на сонячних електростанціях – понад 8 гривень за кіловат, а це вдвічі вище наявних прайс-кепів.

Це не означає, що цінники для бізнесу зростуть удвічі вже завтра. Але НКРЕ отримує можливість підвищувати ціни надалі.

По зеленій енергетиці прописаний випуск зелених облігацій. Влада вже говорила про такий механізм як один зі способів розв'язати проблеми боргів за зеленим тарифом. Тепер він закладений у рішення РНБО. Також для "зелених" передбачили можливість продавати електроенергію на ринку, (зараз вони – в групі, що балансує).

"Зелену генерацію женуть на біржу і пропонують їй облігації. Рішення однозначно потрібне, з урахуванням того, що у держави немає грошей на розрахунки за зеленим тарифом", – говорить керівник спеціальних проєктів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

Тільки от чи влаштує воно іноземних інвесторів, які масово вклалися в нашу зелену генерацію, незрозуміло.

Газ: карт-бланш для Вітренко, натяки по тарифах

У рішенні РНБО також багато пунктів, що стосуються газу.

Перший – про продаж газу внутрішньому видобутку через біржу всім учасникам ринку. Йдеться про "розпродаж" ресурсу "Укргазвидобування" – ідея, з якою виступав Юрій Вітренко ще бувши главою Міненерго. Але тоді Кабмін його ініціативу так і не підтримав.

Новини за темою: Трансформація світової економіки, або Чому насправді підскочили ціни на газ

У рішенні РНБО зазначено, що вже до 31 жовтня цього року мають бути "відпрацьовані додаткові заходи щодо забезпечення можливостей рівного доступу до ресурсу природного газу та впровадження прозорого механізму формування ціни на природний газ".

"По суті, це карт-бланш Вітренко, який так і не отримав реальних повноважень в "Нафтогазі", – говорить Корольчук.

Газ внутрішнього видобутку – дуже дешевий, особливо, за нинішніми мірками, коли цінники на європейських хабах впритул підібралися до $600 за тисячу кубів, а на Українській енергетичній біржі газ на вересень пропонується дорожче 18 гривень за куб. Вітчизняний газ вже з усіма податками коштує близько 4 гривень за куб.

Але чи означає "розпродаж" українського газу на біржі, що він подешевшає для людей і бізнесу?

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич каже, що розраховувати на різке зниження цінника все одно не варто, адже тарифи на газ у нас формуються за формулою імпортного паритету. Це означає, що рекордні котирування на європейських хабах все одно будуть головними.

"Але, якщо "Укргазвидобування" викидатиме великі обсяги газу, конкуренція на біржі посилиться, тому ціни можуть трохи просісти", – говорить він.

Тобто, ціни не будуть низькими, але, можливо, перестануть рости. Таким чином, влада створює схему, за якою на українському газі можна буде заробляти надприбутки, але при цьому давати знижку, якщо люди раптом почнуть виходити на тарифні майдани.

Ще один бонус для Вітренко стосується газорозподільних мереж.

Ввірений йому "Нафтогаз" може отримати доступ до газорозподільних мереж, тобто, замкнути на собі весь газовий ланцюжок – від продажу газу до його постач в будинок кожному споживачеві.

У рішенні РНБО зазначено, що на ринку постачання та розподілу повинна бути конкуренція, тобто, компанії не повинні бути пов'язані одна з одною.

Але, як каже Корольчук, колишні облгази – це природні монополії. Згідно з вимогою закону про ринок газу, вони формально пройшли анбандлінг, тобто, виділили окремі підприємства за розподілом (скажімо, у "Київгазу" це "Київгаз Енергді" тощо).

Але у них все одно залишаються спільні власники. І кардинально змінити ситуацію навряд чи вийде, бо створення з нуля газорозподільних компаній вимагає чималих ресурсів.

Але є "Нафтогаз", який вже намагається закріпитися на ринку постачання газу побутовим споживачам.

Щодо газорозподільних мереж у рішенні РНБО дуже багато пунктів.

Зокрема, в одному з них сказано, що має бути визначений державний орган виконавчої влади, відповідальний за реалізацію держполітики в системі розподілу газу. Йому доручено створити реєстр компаній, "активізувати роботу з повторного підписання договорів експлуатації/оренди газорозподільних мереж", в тому числі провести інвентаризацію земельних ділянок під мережами, перевірити правовстановлювальні документи, а також перевірити всіх суб'єктів – на предмет того, як вони зберегли об'єкти газорозподільних систем державної власності. Все це потрібно зробити вже до 31 грудня цього року.

Окремо Кабмін повинен розробити механізм введення тимчасових адміністрацій (той самий, про який говорив Данілов).

Тобто, все дуже схоже на підготовку масових зачисток на газовому ринку.

"Нехороші пункти. Річ у тому, що орган влади, який курує газорозподільні мережі, вже є – це Фонд держмайна. Тобто, готується передача мереж новому куратору. Що це, якщо не спроба вивести мережі під подальшу приватизацію або передачу в потрібні руки", – говорить Корольчук.

Водневий трубопровід і наша відповідь "Північному потоку-2"

Є в рішенні РНБО і досить амбітні цілі, як, наприклад, водневий трубопровід. Цікаво, що відпрацювати питання щодо нового трубопроводу Україна–ЄС і залучення інвестицій під нього Кабмін повинен вже до 31 серпня цього року.

Новини за темою: Чи підірвуть українську газову трубу після запуску "Північного потоку-2"?

Також до 31 жовтня Кабмін повинен вжити заходів щодо мінімізації економічного збитку від будівництва газопроводів в обхід України. Очевидно, йдеться про "Північний потік-2", але незрозуміло, що в ситуації з його запуском може зробити уряд, причому, за два місяці.

Кабміну дали завдання також відпрацювати питання залучення українських компаній до реалізації газотранспортних проєктів в країнах Європи – ще більш фантастичний пункт, ніж ті, що стосуються водневого трубопроводу і "Північного потоку-2".

"В цілому, рішення РНБО з енергетики схоже на клаптикову ковдру, зшиту білими нитками з того, що "занесли". Є начебто і необхідні пункти, наприклад, про зелені аукціони або продаж газу внутрішнього видобутку на біржі, а є відкрито лобістські та сумнівні, як, скажімо, про водневий трубопровід", – підсумував Рябцев.

Зрозуміло, що виконано буде далеко не все.

"Як показує практика, попередні президентські укази з енергетики виконувалися на 20-30%", – зазначає Корольчук.

Але експерти кажуть, що якраз ключові тарифні та лобістські пункти спробують реалізувати в першу чергу.

Людмила Ксьонз

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.