Рекордне зростання тарифів ЖКГ в Україні, - комунальний прогноз

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Фото з відкритих джерел

В Україні в найближчі кілька років комуналка буде тільки дорожчати. Яким буде зростання вже до кінця 2021 року?

Про це пише "Страна.ua".

"Страна" вже писала про можливе подорожчання комунальних послуг – від газу та електроенергії до опалення та води. У експертів і самих комунальників очікування на цей рахунок не райдужні – всі в один голос пророкують рекордне зростання тарифів і космічні платіжки.

Але нещодавно ці "страшилки" підтвердила і влада.

У прогнозі соціально-економічного розвитку до 2024 року, який уряд затвердив наприкінці травня, але оприлюднив лише днями, закладено зростання тарифів практично на всі житлово-комунальні послуги – від газу, опалення та води до обслуговування прибудинкової території.

Причому, подорожчання досить істотне. Скажімо, тільки по опаленню на цей рік очікується зростання цінників на 33% (плюс-мінус 3%), на воду – на 20% (плюс-мінус 5%), на обслуговування будинків і прибудинкових територій – на 10% тощо.

Зростання тарифів Кабмін прогнозує аж до 2024 року. Правда, на наступні роки (після 2021-го) закладено не таке сильне подорожчання.

У теорії ці прогнози повинні враховуватися при формуванні бюджету на наступний рік і бюджетному плануванні на три роки.

"Виходячи зі зростання тарифів, Кабмін може прогнозувати збільшення потреб в субсидіях", – говорить глава Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

Але це ще не означає, що субсидії збільшать.

Новини за темою: Влада хоче позбавити людей субсидій, і це не вкладається в голові!

"Спочатку свої цифри дає Мінекономіки, і воно, як видно, прогнозує зростання тарифів. Але потім "вступають" Мінфін і західні кредитори, і виявляється, що грошей не вистачає. Тому субсидії, швидше за все, не тільки не збільшать, але ще і скоротять", – додав Пендзін.

Аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук зазначає, що прогнози Кабміну щодо тарифів до того ж ще й занижені. Скажімо, опалення може подорожчати вже цього року не на 30-36%, а на всі 70-80%, вода – на 30% замість 15-25% тощо.

А прогнози на наступні роки – взагалі пальцем в небо. Наприклад, на 2023-2024 рік Мінекономіки просто проставило в багатьох графах за тарифами зростання на 5%. Тобто, по-суті, "спрогнозувало" подорожчання на відсоток інфляції. Тому орієнтуватися на ці прогнози можна лише умовно.

У чому ж тоді їх значення? По-перше, це фактична відмашка комунальникам на те, що підвищувати тарифи можна.

"Ще на початку цього року президент доручив провести аудит тарифів. Його підсумком могла б бути боротьба з крадіжками в тарифах, коли в них закладають завищене споживання енергоресурсів або інші витрати, а це зараз – масове явище. Але про результати такого аудиту або хоча б про сам факт його проведення поки нічого не чути", – говорить голова житлового союзу України Олександр Скубченко.

А прогнози Кабміну щодо подальшого зростання тарифів – це свого роду сигнал для комунальників, що і далі можна працювати за старими схемами.

По-друге, влада фактично визнає, що не планує нічого робити для зниження або хоча б стабілізації тарифів.

Тому за підсумком вони виростуть набагато сильніше, ніж прописано в прогнозах.

Розбиралися, що буде з тарифами після того, як Кабмін "схвалив" їх підвищення.

Комунальний прогноз

Ми вже писали, які цифри за тарифами дав Кабмін у своєму недавньому прогнозі соціально-економічного розвитку до 2024 року (його готувало Мінекономіки).

Тарифи на опалення та гарячу воду в поточному році зростуть на 33% (±3%). При цьому в наступні роки зростання цього показника тільки продовжиться – у 2022 на 6% (±3%), у 2023 на 5% (±3%) і у 2024 році на 5% (±3%).

Також Кабмін очікує зростання тарифів на водопостачання – в поточному році на 20% (±5%), у 2022 на 11% (±5%), у 2023 на 5% (±5%) і у 2024 році на 5% (±5%).

Таким чином, всього до кінця 2024 року тарифи на опалення і гарячу воду влада планує підняти на 55,4%, а на холодну воду – на 46,9%.

Прогноз по електроенергії на цей рік – плюс 32% (плюс-мінус 3%), з 2022 по 2024 рік – 0% плюс-мінус 3%, тобто, невелике зростання або навіть зниження.

По газу на цей рік – 3%, у 2022 році – на 13% (плюс-мінус 3%), у 2023 році – мінус 3% (плюс-мінус 3%), у 2024 – мінус 1% (плюс-мінус 3%).

Тобто, стабільні цінники, починаючи з 2023 року з можливим незначним зниженням.

Звідки взялися ці цифри?

"Прогнози робляться в рамках "припущень", що базуються на вивченні ситуації на зовнішніх ринках по енергоносіях і даних, отриманих через обладміністрації від комунальних підприємств, що постачають послуги. Останні дають цифри по собівартості комунальних послуг та її структурі, а також заявляють потреби в підвищенні зарплат, витрат на ремонти мереж та інше. На підставі цих даних виводяться прогнози щодо зростання тарифів", – пояснив нам Олег Пендзін.

Ці "припущення" потім включаються в макроекономічний прогноз, А той, своєю чергою, стає базою для розробки проєкту бюджету на наступний рік і трирічного бюджетного планування.

Чого не врахував Кабмін

Але наскільки ці прогнози точні – велике питання.

"Насправді поки точно ніхто не може сказати якими будуть тарифи, оскільки вони прив'язані до енергоресурсів, а з ними зараз незрозуміло що діється. Подивіться на газ – в Європі цінник вже 375 доларів за тисячу кубів. Що буде з осені можна тільки гадати, але газ точно не подешевшає. До газу прив'язані опалення і гаряча вода. По електроенергії розглядаються різні сценарії цінника для населення і комунальників. Від остаточного тарифу буде залежати динаміка підвищення цін на воду", – говорить Олег Пендзін.

У своєму прогнозі Мінекономіки дає наступні цінники на газ. Цього року середньозважена ціна буде близько 230 доларів за тисячу кубів, потім, з 2022 року почне знижуватися приблизно до 215 доларів.

"Прогнозується, що протягом 2022-2024 років середньорічна ціна на імпортний природний газ буде падати на 2,2% на рік на тлі різкого зростання у 2021 році, з подальшим зниженням до 215 доларів за тисячу кубів у 2024 році", – йдеться в прогнозі Мінекономіки.

Але з планкою по 2021 році Мінекономіки вже фактично промахнувся. Вона буде явно вище 230-250 доларів. В середньому по року – до 300 доларів, а може і вище.

Ми вже писали, що європейський газовий ринок зараз сильно лихоманить – на тлі спекулятивного зростання нафтових котирувань і очікувань щодо зростання споживання газу "одужуючою" після підступної кризи економікою цінники на газ просто зійшли з розуму. Буквально за кілька місяців вони злетіли з 250 до 350 доларів за тисячу кубів, а зараз вже наближаються до 400 доларів. Чого в прогнозі Мінекономіки не враховано.

При цьому зазначено, що в газовому секторі держава сприятиме збільшенню покриття внутрішніх потреб у природному газі власним ресурсом (збільшуючи видобуток) і оптимізувати роботу ГТС "у відповідність зі сценаріями її завантаження" (тобто, чи буде прокачування російського газу після запуску "Північного потоку-2").

Новини за темою: Чи підірвуть українську газову трубу після запуску "Північного потоку-2"?

Але собівартість газу внутрішнього видобутку – всього 2,3 гривні за куб. і, якщо дати цей ресурс населенню за даною ціною, ніякого зростання тарифів на опалення в 33% бути взагалі не повинно.

Електроенергія для населення, за прогнозами Мінекономіки, цього року зросте, у порівнянні з минулим, на 32% (плюс-мінус 3%). Після чого до 2024 року подорожчання більше не буде.

Ми вже писали, які є сценарії по електроенергії. Їх обговорюється три. Перший – зниження тарифу з нинішніх 1,68 гривні за кіловат до 1 гривні. Але тільки – при споживанні менше ніж 100 кіловатів. Якщо споживання до 200 кіловатів, доведеться платити як зараз (1,68 гривні). При споживанні від 200 до 500 кіловатів – 2,3 гривні, а якщо більше – по 3,5 гривні за кіловат.

Другий варіант – 1,68 гривні при споживанні до 300 кіловат, 3,5 гривні для тих, хто спалює до 500 кіловатів, і 4,3 гривні для більшої витрати електроенергії.

Третій варіант – цінник у 2,5 гривні для всіх.

Але поки неясно, за якими цінниками отримуватимуть електроенергію комунальні підприємства, що виробляють послуги для населення. А від цього залежать багато тарифів, і, в першу чергу, на воду.

Також, за словами експерта енергоринку Олега Попенка, Кабмін не врахував наступний нюанс.

"85% багатоквартирних будинків потребують негайного капітального ремонту, це 146 тисяч об'єктів. Орієнтовна сума, яка на це знадобиться, – близько 110 мільярдів доларів. Зараз більшість керуючих компаній не включають вартість капремонтів у свої платіжки. Але по факту чим далі, тим більше управителів і ЖЕКів будуть щорічно збільшувати платіжки та включати в них капітальний ремонт – іншого виходу просто немає. Тому реальне збільшення тарифу на обслуговування будинків буде не 10% і вже тим більше не 5%, а, швидше за все, 15-20% щорічно", – говорить Попенко.

По газу Кабмін прогнозує зміну тарифів для населення цього року всього на 3% плюс-мінус 3%. Пропонується порівнювати грудень 2020 до грудня 2021. У "Нафтогазу" у грудні 2020 року цінник був 6,33 гривні за куб. Зараз ціна – 7,96 гривні, тобто, якщо припустити, що мінятися вона не стане, то в грудні 2021 року газ буде дорожче, ніж роком раніше, на 1,66 гривні, а це явно не 3-6%, а понад 26%.

У 2022 році Кабмін пророкує зростання газових цінників на 13% (плюс-мінус 3%), у 2023 – на 3% (плюс-мінус 3%), у 2024 – на 1% (плюс-мінус 3%). Тобто, очікується, що газ для населення може подешевшати. Але при цьому, за словами Олега Пендзіна, не враховується доставка газу, яка точно може подорожчати при зниженні транзиту російського газу через нашу ГТС. Причому, зростання може бути у 2-3 рази, до 5-6 гривень за куб.

Замість 30% – зростання на 70-100%

Як каже Корольчук, комунальні послуги можуть подорожчати набагато більше, ніж прогнозує Кабмін.

Так, по опаленню, за його словами, з нинішніми цінами на газ цілком можливий стрибок цінника вже в цьому році на 70-80%, а не на 33%, як прогнозує Кабмін. Оскільки в опалювальний сезон цього року вже не буде фіксованих цін на тепло. Їх підприємства теплокомуненерго вільні виставляти за "ринковими" тарифами.

"Комунальники вже зараз купують газ по 12 гривень, з доставкою це близько 14 гривень. І незрозуміло, що буде далі, взимку газ для них може коштувати ще дорожче. Тому вони будуть роздувати ціни для населення. А в наступні роки додасться проблема з доставкою. Якщо Росія різко знизить або припинить прокачування газу через нашу ГТС, доставка подорожчає у 2-3 рази, мінімум, до 5 гривень за куб, бо вже не буде "безкоштовного" тиску магістрального трубопроводу, що дозволяє транспортувати газ по розподільних мережах", – зазначає Пендзін.

"Вже цієї зими газ для комунальників може подорожчати до 17 гривень за куб, тому і опалення, і гаряча вода можуть подорожчати на 100%, а не на 30-40%, як прогнозує Кабмін", – говорить Попенко.

Що стосується води, то її ціна для людей, за словами Корольчука, буде залежати від вартості електроенергії. Попередні очікування – плюс 30%.

По електриці все залежить від того, який саме сценарій перегляду цін в результаті обере влада. Для деяких споживачів цінники можуть навіть впасти, для інших – зростуть удвічі.

Щодо газу все залежатиме від кон'юнктури на європейських хабах, а з нею зараз – повна невизначеність. Можна говорити лише про те, що в цьому році газ точно буде дорогим – взимку можливе зростання цінників і до 450 доларів за куб. А от чи буде далі обіцяне Кабміном здешевлення – питання поки відкрите. Тому для населення в кращому випадку до кінця року діятиме нинішній річний тариф (близько 8 гривень без доставки), хоча вже є припущення, що його можуть підвищити.

"Тобто, за підсумком платіжки в цьому році дуже істотно подорожчають. Що може розігнати реальну інфляцію до 14-15%. При цьому пенсії у нас проіндексували всього на 11%, та й великого зростання зарплат не спостерігається. Це означає, що українці будуть і далі втрачати в доходах", – говорить Пендзін.

"Офіційна відмашка на зростання тарифів"

Таким чином, прогнози Кабміну щодо тарифів – досить умовні. Але все ж вони дуже важливі для комунальної галузі.

Адже фактично уряд дає зрозуміти, що не буде боротися зі зростанням платіжок і навіть очікує його.

"Ніякого перегляду формул, боротьби з крадіжками в тарифах, судячи з усього, не буде", – зазначає Олександр Скубченко.

Тобто, комунальники й далі зможуть закладати в тарифи всі витрати, які вважатимуть потрібними, "списувати" завищені обсяги енергоресурсів тощо. "Обіцяного аудиту тарифів ми поки так і не дочекалися", – додав Скубченко.

У теорії, спрогнозувавши зростання тарифів, Кабмін може закласти збільшену суму на субсидії на наступний рік.

Але експерти вважають, що це навряд чи станеться.

"Формула розрахунку субсидій досить складна. Мінекономіки тут діє у зв'язці з Мінсоцполітики та Мінфіном, але рідко дає на наступний рік більше, ніж було в поточному. Тобто, чекати на 2022 рік більше ніж 36 млрд гривень навряд чи варто", – вважає Корольчук.

Що, на думку Олега Пендзіна, може запустити маховик нової верифікації одержувачів субсидій.

"До третини тих, хто отримував субсидії цього року, в наступному опалювальному сезоні можуть позбутися компенсацій по ЖКГ", – вважає він.

Людмила Ксьонз

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.