Провідні світові видання критикують Зеленського за офшори, заборону телеканалів і репресії проти Віктора Медведчука

Фомін Олександр
Фомін Олександр

Політичний експерт

Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський KMR IMAGES

Про це пише Олександр Фомін у своєму блозі на сайті Korrespondent.net.

"Форбс" – це не просто провідний діловий журнал у світі. За більш ніж 100 років історії "Форбс" заслужив собі репутацію видання для світової фінансової та політичної еліти.

"Україна-2021: Криза триває" – під таким заголовком вийшла стаття у "Форбсі", присвячена політичному курсу Володимира Зеленського.

"Форбс" починає з того, що "і український уряд, і бізнес-кола в цілому так глибоко загрузли в проблемах, що велике питання, чи зможуть вони коли-небудь із них вибратися".

"Але самі українці є найгіршими ворогами для самих себе – йдеться про керівництво уряду (тут автор має на увазі в широкому сенсі українську владу в цілому. – Автор) та їх союзників у ділових колах.

Безумовно, президента Володимира Зеленського обрали, щоб змінити цей порядок речей. Українці полюбили його близько трьох років тому. Його телешоу "Слуга народу" породило політичний рух. Він виглядав як герой у стилі Трампа – знаменитість, яка в телевізійній драмеді кидає виклик корумпованому політичному істеблішменту, бере участь у виборах президента – і перемагає".

Але сьогодні, зазначає "Форбс", все змінилося, тому що в реальному житті серіал "Слуга народу" виявився провалом.

Ключові мішені для критики Зеленського – це нехтування прав іноземних інвесторів, скандал Pandora Papers про виведення грошей в офшори, заборона телеканалів і репресії проти Віктора Медведчука.

"Хто захоче вести там бізнес? Інвестиційна фірма з Нью-Йорка VR Global Partners судиться з державною залізничною монополією "Укрзалізниця" – це один з останніх прикладів компаній, які втомилися мати справу з українцями.

То хто може вірити найвпливовішим українським політикам і бізнес-лідерам?" – ставить питання "Форбс".

"Форбс" робить особливий акцент на скандалі навколо Pandora Papers, коли Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів оприлюднив документи, що свідчать про причетність Зеленського до схем ухилення від сплати податків через офшори у 2012-2019 роки.

"Ім'я Зеленського фігурувало в останньому списку Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів Pandora Papers.

Як свідчать викриття ICIJ, опубліковані в The Guardian, Зеленський був власником частки у фірмі на Британських Віргінських островах, яка володіла акціями продюсерських і дистриб'юторських компаній у сфері кіно. Як стверджує ICIJ, за місяць до обрання президентом Зеленський передав акції у власність своєму другові та бізнес-партнеру Сергію Шефіру".

Також "Форбс" робить акцент на тому, що Зеленський пов'язаний з олігархом Ігорем Коломойським. А це теж серйозний сигнал, тому що у США є серйозні претензії до Коломойського – і зв'язок із цією фігурою однозначно "мінусує" репутацію Зеленського.

"Вважається, що Шефір створив мережу офшорних компаній для Зеленського та інших, включаючи колишнього бізнес-партнера та роботодавця Зеленського, банкового та медіамагната Ігоря Коломойського, проти якого США оголосили санкції. Влада США інкримінує Коломойському "відмивання 5,5 мільярда через павутину компаній-одноденок, а потім купував на ці кошти фабрики та комерційну нерухомість по всій території США", згідно ICIJ.

А в цілому "Форбс" приходить до висновку, що сьогодні три основні перепони для модернізації України – точно такі ж, як до Майдану. Не вистачає тільки вигуку обурення "за що боролися"?!

"Свіжа доповідь Європейської Палати аудиторів від 23 вересня стверджує, що за період з 2016 по 2020 роки три головні перепони для економічного зростання – точно такі ж, як і до Майдану, коли люди виходили протестувати з вимогою прискорити інтеграцію в ЄС. Йдеться про корупцію, недовіру до судів і ринкові монополії (коли державою володіють кілька представників приватного бізнесу), які вважалися головними перешкодами для модернізації України".

"Форбс" присвятив окремий розділ курсу Зеленського на концентрацію влади у своїх руках. Видання для світової еліти прямим текстом стверджує, що справжня причина репресій проти Віктора Медведчука – це прагнення Зеленського зміцнити свою політичну владу.

"За минулі роки Зеленський посилив свою політичну владу, використовуючи стандартну тактику для української політики. По-перше, він почав переслідувати опозиційного політика Віктора Медведчука за звинуваченням, ніби той має занадто близькі зв'язки з Росією", ‒ зазначає видання.

"Хрещеними дитини Медведчука є Володимир Путін і Дмитро Медведєв (насправді хрещена мати – це Світлана Медведєва, дружина експрезидента РФ. – Автор.), але навіть в Україні це не є кримінальним злочином. Тому Зеленський оголосив санкції проти телеканалів, пов'язаних із Медведчуком, і деяких його підприємств", ‒ зазначає журнал.

Найголовніше, "Форбс" дійшов висновку, що під прикриттям політики "деолігархізації" насправді Зеленський розгорнув атаку проти опозиції на чолі з Віктором Медведчуком.

"Атака Зеленського проти таких фігур, як Медведчук, також використовувалася для того, щоб продати політику "деолігархізації" ‒ політику, яку критикує Венеціанська комісія, консультативно-дорадчий орган при Раді Європи, оскільки вона виправдовує політичні атаки й помсту за допомогою інструменту індивідуальних санкцій, без суду, без юридичного оформлення і без обґрунтування з боку поліції. На словах це звучить добре, тому що практично всі в Україні, хто не є корпоративним магнатом, погоджуються, що деолігархізація дійсно потрібна. Але її також легко використовувати як політичну зброю, що пояснює, чому в Європі вважають таку політику грубою", ‒ підсумовує "Форбс".

В кінці автор Кеннет Рапоза прогнозує, що рейтинг Зеленського обвалиться ще сильніше через викриття Pandora Papers, корупційних проблем, що тривають, зростання цін на енергоресурси та нескінченної боротьби з Росією.

"Рейтинги Зеленського можуть провалитися ще сильніше через викриття, корупційні проблеми, що тривають, зростання цін на енергоресурси та нескінченної боротьби з Росією".

"Захід і іноземні інвестиції навряд чи прийдуть на допомогу Україні. У адміністрації Байдена безпрецедентні труднощі у внутрішній політиці: метушливий і хаотичний відхід з Афганістану; зростання інфляції; провали в ланцюжку постачань; чергове досягнення стелі держборгу і глухий кут із законопроєктом про бюджетні асигнування. У Білого дому наразі немає часу, щоб розв'язувати проблеми України. І це погано для "Слуги народу" – і для закордонних інвесторів, які сподівалися, що Україна стане найбільшою і найбільш успішною державою серед колишніх республік СРСР для інвестицій".

На завершення варто ще раз звернути на джерело. І якщо в такому виданні як "Форбс" звучить критика Зеленського за цілий список гріхів – порушення прав іноземних інвесторів, махінації з офшорами, атака на ЗМІ та репресії проти опозиції – це дуже серйозний сигнал від світової еліти.

Олександр Фомін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.