Про що не говорять вголос навколо палестино-ізраїльського конфлікту

Аурагх Рамдан
Аурагх Рамдан

Експерт з Близького Сходу

Війна між Ізраїлем і сектором Гази ВВС

Продовжує надходити реакція з боку іноземних держав на напади ізраїльських сил на палестинських громадян у східних районах окупованого Єрусалиму. Як відреагувало світове співтовариство?

Про це пише Аурагх Рамдан на своїй сторінці в Facebook.

У суботу, 8 травня, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на своїй сторінці у твіттері написав на івриті про те, що його країна засуджує ізраїльські напади на мусульман в мечеті Аль-Акса, які повторюються щороку під час місяця Рамадан, і які він назвав "огидними", підтвердивши, що Туреччина підтримує палестинців за будь-яких обставин.

Ліга арабських держав якось мляво провела в "вузькому" форматі позачергове засідання на рівні постійних представників, щоб обговорити "злочини Ізраїлю" в окупованому місті Єрусалим і напади Ізраїлю на ісламські та християнські святині, в першу чергу на мечеть Аль-Акса. Як ми бачимо офіційна арабська дипломатія вирішила під'єднати християнський модуль до своїх штампів і шаблонів для пом'якшення тональності звернення.

Постійні представники при ЛАГ також обговорюють в тому ж режимі – уповільненому – напад на парафіян, а також плани Ізраїлю по захопленню будинків жителів Єрусалиму в районі Шейх-Джаррах.

За словами помічника генерального секретаря Ліги арабських держав Хусама Закі, це спроба ізраїльської влади вивільнити священне місто від жителів шляхом їх виселення.

Новини за темою: Загострення на Близькому Сході: Чи буде велика війна і як вона може вплинути на Україну

Маневри офіціозних арабських діячів обумовлені загальними середньостатистичними настроями жителів Палестини. Офіційні дебати будуть проходити під головуванням Катару, нинішнього голови Ліги арабських держав.

Тим часом Міжнародний союз мусульманських вчених виступив із заявою, в якій закликав до нової інтифади на підтримку Аль-Акса, засудивши в той же час те, що він назвав "арабським і ісламським мовчанням і боязким співчуттям", щодо того, що відбувається у мечеті Аль-Акса і районі Шейх-Джаррах.

Своєю чергою Європейський Союз 5 травня виступив із заявою, в якій визнав збільшення числа випадків виселення і знесення житлових будинків на окупованих палестинських територіях, в районі Шейх-Джаррах і Сільвані в Східному Єрусалимі, а також можливість знесення будівель в палестинському селі Валаджа питанням, що викликає глибоке занепокоєння чергові фрази брюссельських чиновників.

У заяві підкреслюється, що ці односторонні заходи є незаконними з точки зору гуманітарного міжнародного права і розпалюють напруженість, а також міститься заклик до зниження нинішньої напруженості та недопущення актів підбурювання навколо мечеті Аль-Акса.

Європейський Союз (або Союз - кому як) також підтвердив свою позицію щодо нових ізраїльських поселень, вважаючи всі поселення на окупованих палестинських територіях незаконними відповідно до міжнародного права, і що Європейський Союз не визнає ніяких змін кордонів, що існували до 1967 року, в тому числі в Єрусалимі.

Європейський Союз повторив свій заклик до ізраїльського уряду припинити будівництво поселень і негайно скасувати недавні рішення.

Із заявами різного ступеня гостроти Ліван, Катар, Туніс, Єгипет, Йорданія, Саудівська Аравія, Мавританія, Ємен, Ірак і Пакистан засудили напад на парафіян і порушення недоторканності мечеті Аль-Акса, а також процес виселення палестинських громадян з їхніх будинків.

В Єрусалимі продовжує наростати напруженість і почастішали напади ізраїльтян на палестинців, і все це на тлі загроз про примусове виселення всіх жителів району Шейх-Джаррах, який розташований на схід від Старого міста Єрусалиму і за його стінами, що звучать із боку окупаційних сил.

7 травня відбулися сутички між ізраїльськими військами та громадянами Палестини після того, як ізраїльські солдати штурмували двори мечеті Аль-Акса під час молитви таравіх.

Поновилися сутички між ізраїльськими військовими та палестинцями в районах Баб-ель-Амуд і Шейх-Джаррах на тлі інтенсивної ізраїльської військової присутності в тій околиці, з метою запобігти будь-які збори палестинського населення поблизу заблокованого ізраїльськими контрольно-пропускними пунктами кварталу.

Палестинський Червоний Півмісяць оголосив, що після запеклих зіткнень, що мали місце минулої ночі в околицях Єрусалиму, 80 людей отримали поранення, 14 з яких були доставлені в лікарню.

За словами представників цієї організації, більшість поранень були отримані постраждалими в результаті обстрілу гумовими кулями та світлошумовими гранатами, а також нанесення їм побоїв.

Питання району Шейх-Джаррах.

Ще в 1948 році між арабами та палестинцями, з одного боку, і ізраїльтянами, з іншого боку, відбулися зіткнення через прагнення Ізраїлю взяти під свій контроль цей район, щоб з'єднати окупований ним Західний Єрусалим із залишками окупованих раніше районів у східній частині цього міста, готуючись до його поступового захоплення шляхом розширення єврейських поселень.

Під час йорданського правління східним Єрусалимом і в 1956 році у співпраці між Міністерством будівництва і розвитку Йорданії й Агентством організації Об'єднаних Націй для допомоги палестинським біженцям і організації робіт (БАПОР) був розроблений житловий проєкт для біженців Накба (ті, які втратили свої будинки в результаті війни 48 року), на території Карм Аль-Джуані в районі Шейх-Джаррах.

Протягом цього періоду йорданський уряд уклав договори оренди з 18 палестинськими сім'ями, щоб не було втрачено їх право повернутися у свої рідні села.

Координатор "Національної коаліції за права палестинців в Єрусалимі" Закарія аль-Ода розповів, що уряд Йорданії надав землю, а БАПОР пожертвував кошти на будівництво 28 будинків, і що всі докази в судах вказують на те, що єврейські поселенці не володіють земельними ділянками в районі Шейх-Джаррах.

Він додав: "Контракт був укладений між Міністерством будівництва та реконструкції та палестинськими сім'ями в 1956 році, і одним із його основних умов є те, що жителі платять символічний збір за умови, що право власності передається жителям після трьох років після завершення будівництва".

Після того, як цей район був захоплений ізраїльськими військами в 1967 році, представники єврейського фонду, зокрема з "сефардської" громади, і Комітету Кнесету Ізраїлю, "Комітету євреїв ашкеназі", заявили, що представили документи, що підтверджують їх право власності на 19 дунамів (дунам=1000 квадратних метрів) землі в цьому районі. Вони стверджували, що купили його від османів в 1885 році, попри те, що султан Абдул Хамід видав кілька рішень, що забороняють євреям володіти власністю в Єрусалимі, згідно з твердженнями турецького вченого-історика Омара Тілліоглу, що спеціалізується на османських архівах, пов'язаних з Палестиною.

Вони стверджували, що ці документи були передані ізраїльській судовій владі в 1972 році, і що вони отримали документи про право власності на ці землі відповідно до закону, схваленого ізраїльським "Кнесетом" в 1970 році, який передбачає повернення земель, які були у власності євреїв до 1948 року, їх "власникам".

У 1997 році ізраїльські суди відхилили позов, поданий людиною, на ім'я Сулейман Дарвіш Хегазі, який стверджував його право власності на всю землю.

У 2009 році ізраїльським силам вдалося евакуювати три палестинські сім'ї з цього кварталу і замінити їх поселенцями, які здійснюють напади на палестинців в цьому районі, на тлі бездіяльності з боку ізраїльських силовиків.

29 квітня Міністерство закордонних справ Йорданії оголосило, що воно ратифікувало 14 угод і передало їх жителям району Шейх-Джаррах в Східному Єрусалимі через Міністерство закордонних справ Палестини. Це нові документи, які додаються до списку попередніх документів, які Йорданія раніше передала Палестинській стороні, на підтримку підтвердження прав жителів району на їх землі й власність.

Як в Україні інтерпретуються нинішні події в Палестині, то, можна однозначно, сказати, що однобоко, на жаль.

Я впевнений в тому, що пересічний український читач не має можливості ознайомитися з широким спектром пропонованої інформації з об'єктивних причин.

Але, Україна – правова і демократична держава, тому є можливість писати правдиву інформацію, попри поляризацію цього делікатного міжнародного питання.

Аурагх Рамдан

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.