Новини » Політика Читать эту новость на русском

Під загрозою навіть діти: Три головні особливості штаму "Дельта"

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Сергій Карпухін/ТАСС

Через низькі темпи вакцинації проти COVID-19, в Україні почалася третя хвиля коронавірусної інфекції, яка характеризується переважанням нового штаму ""Дельта"". Чим небезпечний "індійський" вірус і як від нього вберегтися?

Про це пише "Страна.ua".

В Україні продовжує зростати захворюваність коронавірусом. У п'ятницю вперше з квітня число нових хворих перевищило 9000. З четверга Україна офіційно перейшла з зеленої в жовту зону карантину. І, не виключено, що вже найближчим часом частина регіонів стануть "червоними".

Експерти пов'язують збільшення кількості хворих коронавірусом з тим, що в Україні вирує новий штам ""Дельта"", який вважається небезпечнішим і заразнішим за всіх попередніх. За даними ВООЗ, зараз на нього припадає 70% всіх заражень.

"Страна" з'ясувала у медиків, чим небезпечний штам "Дельта" і як від нього вберегтися.

Чим небезпечний "Дельта"-штам коронавірусу

Штам ""Дельта"" - один з підвидів коронавірусу, який вперше виявили восени минулого року в Індії. Саме тому його довгий час називали індійським, поки Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) не вирішила відмовитися від географічних прив'язок в назвах вірусів.

В Україні цей штам вперше зафіксували 23 червня 2021 року. Тоді повідомили про два випадки захворювання - заразилися мама і дитина, які повернулися з Росії, де ""Дельта"" почала вирувати раніше. Поступово штам ""Дельта"" стає домінуючим в Україні.

Лікарі-інфекціоністи та епідеміологи, яких опитала "Страна", виділяють три головні особливості ""Дельта""-штаму коронавірусу.

1. Більш заразний і смертоносний

Новий штам ще недостатньо досліджений, але за попередніми оцінками, цей різновид коронавірусу в два рази заразніше звичайного. По заразності "Дельту" можна порівняти з вітрянкою.

Новини за темою: Третя доза вакцини від COVID-19: Якщо робити, то коли та чим?

"У штаму ""Дельта"" значно знизився інкубаційний період, а вірус став більш контагіозний (заразний, – ред.). Індекс контагіозності ""Дельта""-штаму - 5,8: тобто один хворий може заразити від 5 до 6 осіб. У звичайного коронавірусу цей індекс лише 2,6", - говорить "Стране" голова Національної медичної палати України Сергій Кравченко.

Легкі і безсимптомні хворі при штамі ""Дельта"" трапляються все рідше. Якщо вже хворіють, то важко або середньо-важко, кажуть лікарі.

"Сказати, що "Дельта" чимось відрізняється в плані механізму зараження - ні. Той самиий вірус, з тими самими рецепторами, тільки викликає більш важкий перебіг хвороби і більш заразний", - повідомляє "Стране" інфекціоніст Олег Новіков.

Всі опитані "Страною" медики підтверджують, що штам "Дельта" більш небезпечний в плані тяжкості клінічних проявів.

Крім того, цей штам більш агресивний: досить швидко виникають ускладнення і вище ризики потрапити під ШВЛ (апарат штучної вентиляції легенів, – ред.).

За епідеміологічними прогнозами, "Дельта"-штам коронавірусу також виявиться в кілька разів смертоносніше за інші види.

"Чим більше людей хворіють важкими формами, тим вище смертність", - пояснює Сергій Кравченко.

Також є думка, що "Дельта"-штам частіше виявляють у вагітних жінок, ніж інші види коронавірусу. Але поки що це просто гіпотеза, не підтверджена науковими дослідженнями.

2. Вірус "помолодшав"

Друга особливість "Дельта"-штаму коронавірусу - він "помолодшав". До вірусу стали більш схильні діти і підлітки.

Причому якщо раніше в основному молодь хворіла коронавірусом легко або навіть безсимптомно, то зараз хвороба частіше протікає у важкій формі.

Сергій Крамарєв, дитячий лікар-інфекціоніст, підтверджує, що штам "Дельта", в порівнянні з попередніми різновидами коронавірусу, вражає більше дітей.

"У нас в реанімації з'явилися більш важкі діти. Вони вимагають більш інтенсивного лікування, спостереження. Ми були до цього готові. Це вже третя хвиля, і кожну хвилю у нас багато дітей. Влітку друга хвиля закінчилася - дітей було мало. Зараз почалася третя хвиля - ліжка знову заповнені", - повідомив "Стране" лікар. Але уточнив, що поки ситуація з дитячою захворюваністю не катастрофічна.

Важко хворіють на "Дельту" не тільки діти - але навіть немовлята. Так, наймолодшою жертвою штаму стала 27-денна дівчинка в Києві. Її мати захворіла через тиждень після виписки з пологового будинку і заразила дитину, у якої відмовили легені. Лікарі допомогти не змогли.

"Раніше існувала думка, що коронавірус вражає тільки людей старшого віку. Навіть були теорії змови: мовляв, коронавірус придумали для того, щоб всі пенсіонери вимерли і їм не треба було пенсії платити. Але з часом виявилося, що "Дельта"-штам вражає і дітей, і молодь. Донедавна вважалося, що діти можуть перехворіти коронавірусом і навіть не помітити цього – але ні, вже можуть бути ускладнення навіть у дітей молодшого шкільного віку", – каже лікар-пульмонолог Іван Низкогуз, директор Волинського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру.

Новини за темою: Очне навчання і пандемія COVID-19: Українські школи перетворюються на розсадники інфекції?

3. Ускладнення на всі внутрішні органи

Ще одна особливість "Дельта"-штаму коронавірусу: легкі і безсимптомні хворі тепер трапляються набагато рідше. Тепер найбільш поширений перебіг хвороби - середньотяжкий і важкий. Причому розвивається такий стан дуже швидко.

"При "Дельті" стрімко розвивається важка форма хвороби. А важка форма хвороби завжди несе за собою негативні наслідки. Вище шанси потрапити на ШВЛ, вийти з хвороби з інвалідизацією або померти", – коментує Сергій Кравченко.

Також медики кажуть, що "Дельта"-штам частіше призводить до коронавірусної пневмонії. А різні ускладнення, в свою чергу, збільшують ризик смертності. У тому числі, серед дітей.

"Ураження легенів більш сильне при "Дельта"-штамі. У нас збільшилася кількість кисневозалежних дітей, які вимагають додаткової кількості кисню. Три тижні тому був один смертельний випадок – загинула дитина. Правда, "Дельта"-штам у нього так і не був підтверджений", – зазначає Сергій Крамарєв.

Від ускладнень від коронавірусу, викликаного штамом "Дельта", страждають не тільки легені, але й інші внутрішні органи. Крім ураження органів дихання, коронавірус викликає запалення судин, а також може негативно відбитися на стані серця. Ризики ускладнень зростають при наявності у хворого хронічних захворювань.

"Доведено, що при штамі "Дельта" хвороба протікає важче – більш, ніж в 2 рази в порівнянні зі звичайним коронавірусом. Причому "Дельта" дає ускладнення на інші внутрішні органи, не тільки легені. Залежить від стану конкретного хворого, наявності хронічних захворювань. Часто уражаються нирки. Фактично на всі органи можуть бути ускладнення, так як при коронавірусі страждають судини", – попереджає Іван Низкогуз.

Як захиститися від "Дельта"-штаму коронавірусу

Опитані "Страною" медики сходяться на думці, що єдиний спосіб уберегтися від "Дельта"-штаму (як і всіх інших штамів коронавірусу, які вже є і ще з'являться) – вакцинація. Але не така, як зараз, а по-справжньому масова.

На сьогоднішній день в Україні щеплено від коронавірусу лише 11% населення – 5 млн осіб. Лікарі в один голос твердять, що цього недостатньо для формування колективного імунітету. А без нього Україна ще не скоро зможе попрощатися з коронавірусом.

"Як свого часу перемогли віспу? Вакцинація. Ось і зараз повинна бути тотальна вакцинація населення від коронавірусу. Питання треба вирішувати кардинально: за рік прищепити все населення України. Тоді ефект буде. А так це марна трата грошей", - вважає Іван Низкогуз.

Сьогоднішнє зростання захворюваності медики пояснюють як раз тим, що вакцинація в Україні так і не стала масовою.

"У нас зовсім маленькі цифри - 5 млн вакцинованих недостатньо, щоб сформувати колективний імунітет. Потрібно охопити щонайменше 70% населення. Вважається, що епідемії припиняються, коли щеплено мінімум 95%", - відзначає Іван Низкогуз.

Плюс, ніхто не відміняв ті ж заходи профілактики, про які українцям твердять лікарі вже 2,5 роки: маски, соціальна дистанція, антисептик і далі за списком.

Але такі рекомендації не зможуть уберегти від "Дельта"-штаму дітей.

"До 5 років взагалі не рекомендовано носити маски, тому про це не йдеться. Тому в садках і школах всі дорослі, що оточують дітей, повинні бути щеплені, дотримуватися маскового режиму та дистанції. Тільки так. Завдання дорослих - створити т. зв. кокон навколо дітей, які вакцинуватись і носити маски не можуть", - говорить "Стране" Сергій Крамарєв.

За фактом єдиний спосіб захистити від коронавірусу дітей - вакцинувати дорослих які їх оточують, впевнений лікар.

"Якщо збільшувати вакцинацію дорослих на 20%, захворюваність дітей навколо них зменшується в два рази. Навіть така непряма профілактика для дітей має значення - за рахунок вакцинації дорослих", - відзначає Сергій Крамарєв.

У свою чергу, Іван Низкогуз вважає, що в нинішніх умовах вакцинація від коронавірусу більше не може залишатися добровільною. За його словами, потрібно на законодавчому рівні зобов'язати держслужбовців, лікарів, вчителів, групи ризику робити цю процедуру.

Новини за темою: Пандемія COVID-19 в Україні: За крок до обов'язкової вакцинації

Медик стверджує, що одними масками і антисептиками з коронавірусом можна боротися вічно.

"Зрозуміло, що потрібно дотримуватися рекомендацій МОЗ - масковий режим, дистанція, миття рук. Це навіть не обговорюється. Ці заходи спрямовані на розрив інфекційної ланцюга. Але захворюваність все одно зростає, тому що більшість людей не щеплені - а значить, сприйнятливі до ковіду, вакцинація заощадить державі величезні гроші. Ціни на маски і антисептики виросли в десятки разів! Це ж штучно мом можна боротися вічно", - вважає Іван Низкогуз.

За його словами, нинішній рівень вакцинації в Україні не захищає від коронавірусу в повній мірі. Так як імунітет від коронавірусу з часом знижується, може так статися, що через певний час ті 11% повністю вакцинованих українців знову захворіють - і почнеться нова хвиля.

"Якби у нас сформувався колективний імунітет, то хвороба б просто припинилася - їй би не було на кого поширюватися. А так одна частина вакцинована, а інша ні. Вибачте, що це за вакцинація, коли ми вже 9 місяців вакцинуємо, а щеплено лише 11% населення? Якби за цей період вакцинували 40-50%, тоді ми б зараз вже побачили результат ", - вважає Низкогуз.

У тому, що вакцинація в її нинішньому вигляді і масштабі виявилася марною, в якійсь мірі винен "Дельта"-штам коронавірусу.

За даними американського Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC), "Дельта"-штам може передаватися навіть людьми, які вакциновані від коронавірусу.

"Штам "Дельта" зіграв з нами злий жарт: він значно знизив епідеміологічну ефективність вакцин від коронавірусу. Громадяни можуть хворіти коронавірусом, викликаним штамом "Дельта", в легкій формі. І як раз вони беруть найактивнішу участь в поширенні хвороби. Як сказала професор епідеміології Наталія Виноград, інфекціоністи бояться пацієнтів з важкими формами хвороби, а епідеміологи - з легкими. Тому що саме вони відіграють важливу роль у поширенні хвороби ", - пояснює Сергій Кравченко.

У сумі з відсутністю колективного імунітету і сезонним зростанням захворюваності на ГРВІ в осінній період Україна отримала сплеск захворюваності на ковід і вже стоїть на порозі запровадження чергового карантину.

"З точки зору формування колективного імунітету це нас відкидає на кілька років назад", - вважає Кравченко.

За його словами, ефективність (а точніше, малоефективність) існуючих вакцин від "Дельта"-штаму коронавірусу приблизно однакова у всіх виробників. Хоча Олег Новіков не цілком згоден з цією думкою. За його словами, це залежить від формули конкретної вакцини.

"Це як у нас з грипом - щороку випускається нова вакцина, яка містить мутовані штами. Навіщо? Вони безпечніші, їх можна застосовувати масово. А вакцини, які містять повноцінний вірус, захищають краще, але від них можливі сильніші побічні реакції" , - зазначає Новіков.

Лікарі-інфекціоністи стверджують, що штам "Дельта" - не перший і не останній. Коронавірус продовжить мутувати. Будуть з'являтися нові штами, які точно будуть відрізнятися за ступенем ускладнень, заразністю, ураженням вікових груп.

Єдине питання: чи будуть нові штами небезпечніше попередніх або навпаки, з часом будуть ставати слабкішими?

""Дельта" - не перший і не останній штам коронавируса. Дай бог, щоб нові штами були з менш важким перебігом. Наприклад, туберкульоз, який ми лікуємо антибіотиками, стає тільки стійкішим. А ось з сифілісом, від якого свого часу людство сильно страждало, інша історія. Бактерії не вигідно, щоб людина помирала - їй потрібно десь жити. І з часом люди стали не так гостро хворіти, так і ми сподіваємося, що з часом коронавірус буде йти не в бік ускладнення, а в бік полегшення " , - резюмує Іван Низкогуз.

Анастасія Товт

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.