Перспективи розвитку штучного інтелекту в Україні: Досвід США та Китаю

Алекс Доля
Алекс Доля

Cпівзасновник в благодійному фонді інвалідів війни "ВО Інтер"

В Україні є одна велика перевага - велика кількість талановитих і порівняно недорогих програмістів і математиків з відкритих джерел

Успішних прикладів розвитку ШІ у світі по суті два: США (Долина) та Китай. Перший – заснований на чистому капіталізмі та підприємництві. Другий – на державній програмі. Який із цих шляхів ближче для України?

Про це пише Алекс Доля на своїй сторінці в Facebook.

Шлях Долини. Для його реалізації потрібні (1) багато талановитих людей, (2) екосистема підприємництва. І якщо з першим пунктом у нас все непогано (хоча будемо відверті, до долини теж далеко), то з другим – набагато гірше. Штучний інтелект – не та технологія, яка дає швидку та прогнозовану віддачу. У неї потрібно інвестувати величезні гроші, нести ще більші ризики, і, можливо, на виході через пару років щось вийде. В Україні культури таких інвестицій просто немає, і з'явитися за рік вона не може.

Шлях Китаю. Заснований на державній програмі, де держава – найбільший замовник ШІ рішень. Такий підхід тягне за собою весь ринок: держава народжує попит, попит народжує пропозицію, а пропозиція народжує новий попит. Таким чином, держава виступає локомотивом, що дає поштовх розвитку всього ринку. Чи можлива подібна історія у нас, в Україні? На цей момент віриться насилу – у нашої держави просто немає тієї кількості грошей, що є у Китаю.

Новини за темою: Війни майбутнього: Загрози і перспективи штучного інтелекту в сфері озброєнь

Що потрібно робити? У наших реаліях шлях Долини все-таки ближче. Але і йому потрібна державна підтримка:

  1. Створення економічно привабливих умов для компаній у сфері ШІ.
  2. Створення комфортних умов для західних інвесторів, в яких вони будуть довіряти уряду і не боятися, що їх інвестиції "відіжмуть".
  3. Створення програми релокації для талановитих фахівців з інших країн, які готові "гризти землю", а не просто працювати в комфортних умовах аутсорса.

І головним кандидатом на таку релокацію для мене бачаться фахівці з Індії. Їх багато, вони талановиті, і ще готові їхати в Україну. Адже ті ж китайці до нас вже не поїдуть – в Китаї рівень життя набагато вище.

Чому це все може вийти? В України є одна велика перевага, яка може дозволити реалізуватися цьому плану. Велика кількість талановитих і порівняно недорогих (особливо щодо Долини) програмістів і математиків. Головне для нашого уряду – не упустити момент і встигнути створити привабливі умови для розвитку ШІ, поки не стало надто пізно.

Алекс Доля

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.