Передчуття нової "Пандори": Як Зеленський зізнався у злочині, підтвердивши інформацію щодо своїх офшорів

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський KMR IMAGES

Оригінал – на сайті "Страна.ua".

Володимир Зеленський вчора вперше прокоментував "досьє Пандори". Там розповідається, що він володів і, схоже, контролює і зараз, мережу офшорних компаній.

На них найближчі соратники майбутнього президента оформляли елітні квартири в Лондоні, а також отримували багатомільйонні виплати від фірм Ігоря Коломойського. Беручи участь таким чином, цілком можливо, і в операціях з виведення коштів з ПриватБанку. А також, не виключено, – і у відмиванні грошей.

Після скандалу пройшло два тижні, і весь цей час Зеленський офіційно нічого не коментував. І ось, нарешті, він вийшов із позицією щодо цього скандалу.

Проаналізували заяви президента і розібралися, які до них питання.

"Ми структурували бізнес". Що заявив Зеленський

Про офшорний скандал Володимир Зеленський висловився у передачі "Факти тижня" на телеканалі ICTV. Він заявив, що нічого нового не побачив, а за публікаціями нібито стоїть Петро Порошенко.

"Чесно кажучи, сюжет не дуже. Я кажу вам як професіонал. Чому? Тому що, по-перше, нічого нового. Це було для мене як дежавю. У 2019 році все те ж саме кіно я бачив на каналах олігарха Порошенка, який показував, тому що розумів, що проти мене нічого немає, бруду ніякого немає. І навіть якщо ви подивитеся дебати, мені здається, навіть там він це кричав зі сцени: "Гроші "Квартал" отримував від ПриватБанку, від Коломойського".

Все це стара історія, я все це чув, все це бачив, всі ці деталі. Радує, що жодної нової деталі я не побачив. Це говорить про те, що з 2019 року на мене, як на президента України, нічого товариш Петро так і не знайшов. Це радує трішечки", – сказав Зеленський.

Він пояснив, що офшори були необхідні для захисту від української податкової. Мовляв, за часів президента Януковича всі так "структурували" свій бізнес.

"Тоді всі структурували свій бізнес, особливо бізнес, пов'язаний зі ЗМІ. Всі канали мали компанії за кордоном, абсолютно всі. Тому що це була можливість, щоб на тебе політика не впливала. У "Кварталу 95" була сатира, всі тиснули, всі хотіли впливати. Податкова ходила до нас якщо не щодня, то щотижня, і для таких речей було "структурування бізнесу" студії "Квартал-95", – повідомив Володимир Зеленський.

При цьому він заперечував, що допомагав Коломойському виводити кошти з "Привату": "Відмиванням грошей ні у 2019 році, ні з 2012 року, ні з 2001-го не займався ні я, ні один член студії "Квартал-95".

Що означають слова Зеленського?

Вичленуємо головне зі сказаного президентом.

Факт наявності офшорів він визнав. Причому не взагалі, а саме в редакції Pandora Papers. Тобто – з існуванням невідомої досі фірми Maltex Multicapital Corp, розташованої на Британських Віргінських островах.

Саме ця фірма є головним елементом офшорної імперії "Кварталу", на неї оформлені права на інтелектуальну власність студії. Також саме Maltex була реципієнтом коштів ПриватБанку.

Принаймні, цей момент розслідування Зеленський не спростував, чого б слід було чекати, якби ця інформація була фейковою.

Визнання Зеленського підводить до дуже нехороших для президента висновків.

По-перше, він збрехав у декларації.

За даними Pandora Papers, у квітні 2019 року Зеленський продав частку в компанії Сергію Шефіру. При цьому він не вказав цієї компанії ні в декларації від 30 січня 2019 року (коли подав заявку на реєстрацію у ЦВК), ні в тій, яку подав у день інавгурації.

Це підпадає під статтю 366-1 Кримінального кодексу – декларування неправдивої інформації.

По-друге, Зеленський визнав, що намагався не платити податки в Україні (він говорив, що ховав свої активи саме від податкової). Розмови ж про те, що його бізнес нібито хотіли відібрати – це просто розмови, і ніякими фактами вони не підтверджені.

Щобільше – з Януковичем у Зеленського, як відомо, були досить рівні стосунки: Зе сам розповідав, як вони разом випивали, а також про те, що президент йому пропонував 100 мільйонів доларів.

Ну, і нарешті – незрозуміло, як би його бізнес могли "рейдернуть". Адже головний актив – це самі "кварталівці": актори й сценаристи. І якщо навіть забрати у них всі компанії, вони просто відкриють нові та будуть працювати з ними.

Тобто – це чиста податкова оптимізація, яка тривала і після Януковича при Порошенку, і триває досі – з урахуванням того, що офшори не ліквідовані. Хоча боятися рейдерства "Кварталу" при Зеленському-президентові було б якось дивно.

Загалом, вийшов такий собі сеанс самовикриття.

Ну, і немає відповіді від Зеленського на ще одне важливе питання: за що фірми Коломойського перераховували офшорам "Кварталу" гроші? Чи були їх джерелом кредити ПриватБанку – і куди потім ці гроші пішли?

Без відповіді на ці питання версія про співучасть Зеленського у вимиванні (з подальшим відмиванням) грошей з ПриватБанку буде домінівною.

Чи буде новий компромат?

Логічно буде припустити, що офшорна імперія Зеленського продовжує працювати – або як мінімум працювала до скандалу з "Пандорою".

Принаймні, про закриття тих компаній нічого не відомо – і, швидше за все, якби їх діяльність припинили, то цю інформацію б вже оприлюднили по каналах Банкової.

Тому не можна виключати, що у західних спецслужб, які організували витік Pandora Papers, є дані й про більш свіжий період роботи Maltex, та й інших компаній з орбіти "Кварталу". Тобто вже під час президентства Володимира Зеленського.

І це може стати другою частиною "офшоргейту" проти українського президента.

Тим більше що передумови для нього є. Відкати від "Великого будівництва" та інших проєктів кудись стікаються. Не факт, що вони йдуть на вже засвічені офшори, можливо вони надходять на нові фірми, оформлені на підставних осіб – "фунтів".

Але так чи інакше вони в поле зору західних органів моніторингу однозначно потрапляють. І це питання часу, коли їх вирахують і викладуть по них повне досьє. А можливо і вже вирахували. Але просто видають порціями, в міру потреби.

Тим більше медійні атаки на Зеленського із Заходу пішли напрочуд купчасто. Крім уже відомих, нещодавно з критичною статтею вийшов американський журнал Forbes, який назвав Україну "корупційною Саудівською Аравією".

Крім другої частини щодо офшорів, світло може побачити й нове розслідування по "вагнерівцях", де буде сказано, що операцію по них "злив" Офіс президента. Не виключено, що саме тому Зе в кінці жовтня раптово зазбирався до Британії. Звідки йде левова частка негативних сигналів проти президента.

Оксана Малахова, Максим Мінін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.