Конфронтація загострюється: Як США і Китай посварилися на переговорах на Алясці

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Перша зустріч на високому рівні між Вашингтоном і Пекіном при новому президенті США Джо Байдені AFP

У переговорах на Алясці США й Китай обмінялися їдкими обвинуваченнями. Американці розкритикували дії Піднебесної в Гонконзі, Сіньцзяні та Тайвані, а представники КНР у відповідь заявили, що в США свої проблеми з правами меншин й вони "вбивають афроамериканців". Як минула перша зустріч дипломатів й чого очікувати далі?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Перша зустріч американців і китайців на Алясці пройшла не дуже добре. Навіть можна сказати, що зовсім не добре.

Тон зустрічі був заданий ще до її початку, коли США спершу запустили процес відкликання ліцензій у китайських телеком-гігантів на своїй території, а потім ввели нову пачку санкцій за Гонконг і пригрозили посилити трампівські санкції проти іранських нафтових поставок в Китай.

Відразу перед зустріччю держсекретар Ентоні Блінкен вийшов до журналістів і звинуватив китайців у кібератаках, економічному тиску, недобросовісній конкуренції, придушенні опозиції в Гонконзі і Сінцзяні і провокаціях у Тайвані.

Новини за темою: Боротьба в рамках геостратегічного трикутника США-Росія-Китай: Рівновага втрачена

У відповідь, Китай почав судовий процес над двома громадянами Канади, затриманими в 2018 році у відповідь на арешт фіндиректора Huawei, а також відмовилися допомагати Штатам налагодити контакт з Північною Кореєю, де не відповідають на дзвінки від Байдена.

А глава китайського МЗС публічно звинуватив американців в лицемірстві і подвійних стандартах, заявивши, що в Штатах свої проблеми з правами меншин і афроамериканцями, зокрема.

Не дивно, що зустріч почалася з вкрай прохолодного привітання і закінчилася в такій самій напрузі. Під час переговорів сторони рясно критикували один одного, перекидаючись шпильками і незручними натяками. Китайці хотіли вивести із залу журналістів, а американці демонстративно вимагали їх залишити.

Коротше, судячи з усього, адміністрація Байдена не ставила за мету щось вирішити з китайцями. Їм ця зустріч була потрібна більше для зміцнення свого іміджу "жорсткої, суворої адміністрації, яка не гірша за Трампа" і для підвищення ставок напередодні реальних переговорів, які повинні пройти в найближчому майбутньому.

А ось Китай, мабуть, бачив це трохи по-іншому. Ще за тиждень до зустрічі, в Пекіні позиціонували ці переговори як початок нового стратегічного діалогу з США. Але після того, як у Вашингтоні заявили, що ця зустріч "одноразова" і представили все так, нібито США роблять послугу, погоджуючись побачитися з китайськими колегами, риторика останніх змінилася.

На Аляску китайці приїхали в приблизно такому ж настрої і дусі, як і американці. Себе вони особливо не стримували судячи з тональності переговорів в Анкориджі.

Загалом, в найближчий рік чекати відлиги у відносинах між КНР і США не варто. Нас чекає загострення, в епіцентрі якого буде, крім всіх інших, і Україна, як держава, затиснута між глобальних гравців, і яка так і не визначилася зі своїм функціоналом у світовій системі.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.