Гра в Зеленського, або Що стоїть за чутками про дострокові вибори президента

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Фото REUTERS

У політичних колах спостерігається несподіване пожвавлення навколо теми дострокових виборів як президента, так і парламенту

У владі такі плани спростовують, але розмови все одно не вщухають. Чим вони викликані, кому вигідні і чи дійсно справа йде до дострокових кампаній?

Про це пише Страна.ua.

Пастух і вовки

У політичній частині істеблішменту несподівано стали обговорювати ймовірність дострокових виборів, причому як президентських, так і парламентських. В принципі швидкі перевибори Ради у нас починають передбачати відразу після приведення до присяги чергового її скликання. Благо парламентські кризи у нас - справа часта, та й без них можна спровокувати дискусію заради політичної вигоди.

Зараз кризи немає. Але є передумови до неї.

Як писала "Страна", Офіс президента Володимира Зеленського (ОП) ініціював прийняття так званого законопроєкту про деолігархізацію. За його допомогою ОП хоче зменшити вплив особливо великого бізнесу на процеси в країні, підвівши найбільш видних його представників під статус олігархів і ряд політичних і економічних обмежень.

За неофіційною версією, мета - отримати інструмент тиску на олігархат, шантажуючи занесенням до "ганебного списку", і підіграти частині суспільства, що вважає цих самих олігархів перепоною на шляху України до світлого майбутнього.

Незважаючи на авторство законопроєкту, його прийняття - під питанням. Найбільші бізнесмени країни Рінат Ахметов та Ігор Коломойський, які перші в черзі на офіційний статус олігарха, дали зрозуміти, що їм не подобається така перспектива. Навіть ці двоє здатні за допомогою своїх парламентських лобі провалити голосування. Але ж проєкт не подобається і багатьом іншим бізнесменам з тих самих причин, з яких він потрібен Банковій.

Новини за темою: Окрема каста Зеленського, або Чому законопроєкт про олігархів - це спектакль для бідних

Це і спровокувало підозри, що якщо Зеленський не отримає бажане, він спробує розпустити Раду, відводячи суспільну увагу від своєї поразки. Втім, гарант припинив жваву дискусію, заявивши на полях форуму "Україна 30. Економіка без олігархів", що розпуску не буде - у всякому разі поки.

"Сьогодні Україні потрібна стабільність, тому і закони такі (про олігархів, - Ред.). Все має бути врегульовано на законодавчому рівні. Я вважаю, розпускати Раду немає сьогодні сенсу з точки зору стабільності насамперед. Якщо депутати працюють - все прекрасно, а якщо не будуть працювати - не буде сенсу в Раді", - зазначив гарант.

Як писала "Страна", у Зеленського на випадок саботажу голосування є план "Б" у вигляді референдуму з питанням про необхідність прийняття закону. Хоча цей сценарій навіть критикують у монобільшості, тому Офісу, якщо не вдасться переламати ситуацію, знадобляться інші запасні плани.

Втім, джерело в керівництві президентської фракції "Слуги народу" (СН) прогнозує, що антиолігархічний законопроєкт все-таки приймуть. "Нас постійно лякають перевиборами Ради. До цього вже звикли. Можливо, це погано: пам'ятайте притчу про пастуха і вовків? Цього разу галас піднявся через законопроєкт про олігархів. Приймемо його, і все вщухне", - запевняє співрозмовник.

Вороги за спиною

Цього разу, однак, одночасно в навколовиборних розмовах спливла тема дострокової президентської кампанії, яку нібито задумав Зеленський вже навіть мало не цього року.

Мотивація нібито наступна - зараз по соціології Зеленський перемагає будь-якого суперника у другому турі. Що буде до 2024 року, коли повинні будуть відбутися чергові вибори, ніхто не знає. Тому є сенс провести дострокові вибори прямо зараз, перемогти на них, а потім проконтролювати обрання Ради, закріпивши там більшість "слуг народу" ще на 5 років.

Новини за темою: П'ять вбивць рейтингу президента: Що може знищити Зеленського вже до кінця 2021 року

Водночас джерела "Страны" близькі до Офісу президента заперечують підготовку такого рішення.

Не бачить ознак такої роботи і політолог Руслан Бортник.

Хоча він вважає такий сценарій малоймовірним, сам галас навколо цієї теми "в принципі вигідний Зеленському". Експерт не виключає, що Банкова сама розпускає чутки про президентську "достроку".

"Адже це серйозний тиск на політичну систему, особисте оточення Зеленського, уряд, парламент. Президент погрожує перезавантажити всю систему, в якій у нього хороші шанси залишитися. Соратники розуміють, що з новим мандатом довіри він явно буде оновлювати команду, позбавлятися від токсичних фігур. Крім того, Зе грає на настроях у суспільстві, до половини якого підтримує ідею дострокових виборів як таких", - коментує експерт.

У свою чергу політолог Вадим Карасьов вважає, що навіть чутки про дострокові вибори президента можуть завдати шкоди реноме Зеленського. "Суспільство сприйме такі розмови як спробу зіграти в продовження терміну. Виходить, що президент - вже не той хлопець, який хотів кращого для своєї країни, а став цинічним політиком, бажаючим продовжити своє перебування при владі. Імідж полетить до біса", - наполягає експерт.

Втім, народний депутат від СН Ірина Верещук сумнівається, що чутки про швидкі перевибори можуть бути вигідні комусь із команди президента або самому Зе.

"Сьогодні немає політичної кризи. Є повна співпраця з президентом, чию логіку дій ми (фракція СН, - Ред.) розуміємо. Я сподіваюся, що президент розуміє логіку наших дій... Ті, хто поширює такі чутки, погано уявляють, що відбувається у нас у фракції і партії", - запевняє народний депутат Верещук.

Інший співрозмовник у фракції СН вважає, що тему перевиборів запустила команда Петра Порошенка, який хоче перевести увагу суспільства зі скандальних "плівок Бігуса", в яких фігурує експрезидент.

Олігархи зіграють в "Лего"

Як би парадоксально це не звучало, в найбільших фінансово-промислових групах (ФПГ), ймовірно, вітали б дострокові президентські вибори.

Про це пише телеграм-канал "Политика Страны".

"Якщо Зеленський дійсно оголосить дострокові вибори, це буде найбільший подарунок для його ворогів.

Українська еліта, в найширшому розумінні цього слова, вже прийшла до висновку, що Зеленський – це той, хто творить беззаконня, кого бажано відправити кудись подалі від Банкової. Але, як йому протистояти, поки ніхто не розуміє – до виборів президента ще далеко, а український олігархат звик жити за принципом – "любимо будь-якого президента до самих виборів або чергового Майдану, а потім зносимо його за допомогою своїх медіа і партій". Тому починати війну у відкриту бояться - великий ризик втратити все за час до виборів. Тим більше що механізм позасудової розправи через РНБО вже відпрацьований.

Призначення дострокових виборів президента (якщо вони будуть проведені в цьому році) проблему вирішує кардинально.

Протягом декількох місяців до виборів, телеканали (які влада не встигне віджати за такий короткий час у їхніх нинішніх власників) опускають рейтинг президента нижче плінтуса, виводячи на передні позиції його конкурентів. Починає хитатися вся система влади, включаючи РНБО, - люди перестають бути впевненими в найближчому майбутньому. Почнеться розбрід і хитання всередині фракції "слуг". І цілком реальний сценарій, за яким Зеленський і зовсім в другий тур не потрапляє (це, до речі, технологічно зробити простіше, ніж потім перемогти Зеленського в другому турі).

Поразка ж Зеленського призведе до швидкого обвалення всієї конструкції його влади. Причому навіть без переобрання парламенту - після зникнення центру управління польотом на Банковій "Слуги народу" тут же розваляться на клуби за інтересами, і впливові люди будуть збирати нові коаліції і формувати уряди як конструктор "Лего".

Так що, звичайно, для дуже багатьох зараз є сенс тримати кулаки за те, щоб Зеленський все-таки раптово оголосив дострокові вибори президента, які дають шанс переломити ситуацію", - говорить джерело "Страны".

Денис Рафальський, Юлія Корзун

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.