Французький юрист: Закриття українською владою телеканалів є незаконним й не відповідає нормам демократичного суспільства

Алексіс Гуедж
Алексіс Гуедж

Викладач комунікаційного права в Celsa

Фото з відкритих джерел

Французький юрист, викладач комунікаційного права в Celsa Алексіс Гуедж проаналізував рішення української влади про закриття інформаційних телеканалів "112 Україна", ZIK та NewsOne, а також припинення мовлення "Першого Незалежного". Свої висновки він озвучив під час пресконференції, організованої "Фондом захисту свободи слова", на якій представили міжнародний юридичний звіт про закриття телевізійних каналів у позасудовому порядку.

Мене просили проаналізувати рішення української влади про закриття інформаційних телеканалів "112 Україна", ZIK та NewsOne, а також припинення мовлення "Першого Незалежного". Цей випадок варто розглядати, зокрема, і в контексті реалізації Україною політики, яка має на меті боротьбу з опозиційними медіа.

Мовлення телеканалів "112 Україна", ZIK та NewsOne було зупинено указом президента України, а згодом обмежувальні заходи ввели  щодо "Першого Незалежного". До згаданих медіа обмежувальні заходи були застосовані секретарем РНБО України. Компанії звернулися з оскарженням цього рішення до Верховного суду, але розгляд цього клопотання ще триває й не має остаточного рішення. Процедуру розгляду заблокували. Паралельно з позовами в українські суди телекомпанії хочуть подати апеляцію до міжнародних органів.

Є багато аргументів, які підтверджують порушення прав та свобод цих каналів.

Передусім, ми рекомендуємо телеканалам заявити про грубе порушення пункту 1 ст. 6 Конвенції про права людини. Українські суди, до яких зверталися представники компаній, зокрема Верховний суд та Окружний адміністративний суд Києва, мають бути притягнені до відповідальності за відмову в правосудді.

По-друге, ми рекомендуємо телеканалам заявити про порушення ст. 10 Європейської конвенції з прав людини. Указ президента України, ухвалений проти трьох телеканалів, а також дії РНБО України щодо закриття телеканалу "Перший Незалежний" – це втручання у свободу інформації. Це втручання не є законним і не відповідає нормам демократичного суспільства.

По-третє, ми рекомендуємо компаніям заявити про порушення ст. 1 Протоколу 1 ЄСПЛ. Указ президента України про закриття телеканалів – це втручання в право власності.

По-четверте, ми рекомендуємо компаніям заявити про порушення ст. 14 Європейської конвенції з прав людини. Указ президента України щодо санкцій і щодо телеканалів, а також дії СБУ щодо припинення в ефірі мовлення одного з каналів дискримінують телекомпанії на основі їхніх думок та називають проросійськими. Ця дискримінація не відповідає вимогам законності та пропорційності.

Наостанок хочу нагадати: ми вважаємо, що звернення телеканалів до ЄСПЛ є прийнятним, і ми також рекомендуємо інформувати міжнародні журналістські організації про випадки порушення свободи слова в Україні та санкції української влади проти телеканалів.

Алексіс Гуедж

Нагадаємо, раніше незаконне закриття опозиційних телеканалів в Україні засудили провідні міжнародні організації, відомі політики і експерти. Свій протест такого рішення української влади озвучили в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини, ОБСЄ, Freedom House, ПАРЄ. Новини про закриття наших телеканалів були опубліковані у всіх провідних світових ЗМІ. Про міжнародну реакцію можна детально почитати ТУТ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.