"Дельта-хвиля" набирає оберти: Як захистити себе та своїх близьких?

Андрій Волянський
Андрій Волянський

Завідувач кафедри імунології та мікробіології в ХМАПО

Коронавірус
Сергій Карпухін/ТАСС

В Україні вирує більш заразний штам коронавірусу "Дельта". Як не потрапити в обійми підступного варіанту вірусу? 

Про це пише Андрій Волянський на своїй сторінці в Facebook.

Коли в перший день осені я писав про те, що пандемія завершується, більшість коментарів були однозначні: "Схоже, доктор поквапився". Тепер, думаю, вже очевидно те, що пандемія закінчується, глобальна "Дельта"-хвиля йде на спад. Звичайно, ще є багато окремих вогнищ, деякі активно палаючі - США, Росія, Малайзія. Але в Бразилії, Мексиці, Індії, Індонезії, Аргентині, Колумбії, Ірані епідемічна активність неухильно падає. У Європі захворюваність знизилася майже повсюдно (зростання у Великій Британії, Україні, Румунії, Болгарії). Глобальна летальність у вересні впала до 1,65%.

Коронавірус
з відкритих джерел

Україна. У нас, на жаль, "Дельта"-хвиля тільки розгортається. Але прогноз у мене зовсім не такий похмурий, як у березні. Не завдяки вакцинації (15% - занадто мало), завдяки, в першу чергу, великій кількості перехворілих раніше. Протягом ще 2-3-х місяців нас чекає близько 200 летальних випадків щодоби. 15-20 тисяч смертей. Як мінімізувати втрати? Вже зрозуміло, епідемічне розслідування (відстеження треків, ізоляція та обстеження контактних) виконавча влада не налагодить (немає ні бажання відновлювати епідслужбу, ні мізків). Адресного захисту уразливих теж не було і не буде.

Новини за темою: Під загрозою навіть діти: Три головні особливості штаму "Дельта"

Тому людям потрібно самим подбати про себе, своїх рідних, своїх співробітників.

Рекомендації.

1. Нещепленим і ти хто не хворів - з'ясовувати свій статус (тест на антитіла класу Джі). Якогось критичного рівня антитіл немає. Їх будь-яка кількість, що визначається говорить про сформовану імунну відповіді. Тому тест може бути будь-яким - якісним, кількісним, на нейтралізуючі антитіла та ін.

2. Якщо людина перехворіла раніше (антитіла є) - ризик інфікування "Дельта"-варіантом невисокий. Якщо це все ж відбувається - перебіг не повинен бути важким.

3. Якщо антитіл немає - людям з груп ризику (50+, хронічні захворювання, особливо кілька хр. захворювань) варто щепитися "Короноваком", як найбезпечнішою та найефективнішою вакциною з доступних в Україні.

4. Якщо вони (люди з груп ризику) не хочуть вакцинуватися проти COVID - дотримуватися ізоляційних заходів (маска, дистанція). Але при цьому обов'язково гуляти, провітрювати приміщення, давати собі фізичні навантаження, гартуватися (контрастний душ), обстежитися, підліковувати свою патологію, вакцинуватися проти грипу і пневмокока.

Новини за темою: COVID-19 та алергія: Підводні камені діагностики та лікування

5. Людям не з груп ризику і які не мають антитіл варто прищепитися (краще "Короноваком") якщо:

  • Вони не хочуть хворіти.
  • Вони хочуть вкласти свою лепту в захист вразливих (створення колективного захисту).
  • Вони не вагітні.
  • Вони старші за 18 років.

Діти легко переносять COVID і практично не вмирають. В Україні зафіксовано 52 летальних випадки з 150 тисяч інфікованих у віковій групі 0-20 років.

6. Вакциновані (особливо з груп ризику) повинні розуміти, що вакцинація захищає не відразу і далеко не всіх, тому необхідно дотримуватися ізоляційних заходів (маска, дистанція) і перевірити наявність антитіл через місяць після другої дози. В Україні на відміну від, скажімо, Великої Британії, складно по тесту на антитіла відрізнити поствакцинальний і природний імунітет.

7. Контактним - варто перевірити наявність антигену (ПЛР або швидкий тест). У разі негативного результату потрібно розуміти, що інфікування все одно могло статися, тому через місяць перевірити наявність антитіл класу Джі.

8. Багато людей п'ють вітаміни і кроворозріджуючі препарати. Я б рекомендував це робити, погодивши з лікарем. Вітаміни, зокрема вітамін Д, у великих дозах токсичний (часто його приймають по 4-8 тисяч од. на добу). Прийом противірусних препаратів профілактично можливий у разі контакту з хворим (аміксин, амізон, арбідол на 5 днів).

Андрій Волянський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.