Чи варто жителям будинку, що вибухнув на Позняках, чекати квартир від міста

Катерина Чернявська
Катерина Чернявська

Журналістка, кореспондентка, блогерка

21 червня, у Дарницькому районі Києва стався вибух у будинку, який спричинив часткове руйнування декількох поверхів ДСНС

Ранок неділі, 21 червня, на столичних Позняках почався з трагедії — вибух газу у багатоквартирному будинку на проспекті Григоренка. В результаті вибуху загинули четверо людей, ще трьох вдалося врятувати, а 23 людини були евакуйовані з дому, тобто лишилися без даху над головою. Крім того, ще близько сотні людей треба буде відселити з аварійного будинку.
Секція будинку, у якій стався вибух, а це 40 квартир — відновленню уже не підлягає, і її доведеться зносити.

Наразі мешканці цього будинку тимчасово проживають в інтернаті №12. Їх там 56 осіб.

Тим часом міський голова Києва Віталій Кличко уже пообіцяв виділити 30 мільйонів гривень з резервного фонду бюджету міста на житло для цих людей. Але це лише половина необхідної суми, як говорить Кличко. Іншу половину, за його словами, може надати уряд. Втім, прем'єр-міністр Денис Шмигаль поки що ніяк це не прокоментував.

Варто згадати, що за останні роки це далеко не перший вибух у житловому будинку, зокрема у Києві.

Аварія на Голосіївській

Вибух у Голосіївському районі Типове Голосієво

Наприклад, у липні 2017 року в Голосіївському районі Києва внаслідок вибуху в багатоповерхівці на вулиці Голосіївській без житла лишилися 77 людей, 66 з яких були прописані у будинку. Міська влада тоді одразу ж пообіцяла за місяць вирішити проблему з компенсацією житла потерпілим. Голова райдержадміністрації Голосіївського району запевняла, що усім знайдуть житло до кінця року.

Згідно з житловим кодексом, власники квартир, де будинок іде під знесення, мають отримувати компенсацію у 1,5 коефіцієнта — тобто якщо квартира, яка належала людині, мала площу 80 квадратних метрів, то отримати людина має 120 квадратних метрів.

На момент аварії, за стандартами для Києва, один квадратний метр зруйнованого житла коштував 12 128 гривень. За підрахунком, для купівлі житла постраждалим необхідно було 34 млн гривень.

Більше ніж за рік після аварії — у жовтні 2018 року місто таки виділило житло постраждалим, але не усім. Так, житло отримали лише 17 сімей із 21-ї.

Як заявляв заступник голови Департаменту будівництва та житлового забезпечення Володимир Денисенко, ще у жовтні 2017 року з бюджету міста було виділено 25 мільйонів на купівлю житла і тоді ж було придбано 14 квартир. А решта сім сімей, мовляв, відмовилися від запропонованого департаментом житла, причин в департаменті не назвали.

Втім, пізніше з бюджету було виділено іще 8,2 млн гривень і було куплено іще дві квартири, іще з однією сім'єю на той момент якраз тривало підписання договору.

Він тоді заявляв також, що місто шукає забудовника, який може запропонувати житло, що відповідає заявленим параметрам. З цього можна зробити висновок, що житло купують у ще недобудованих будинках, з цим і пов'язана затримка.

Іще за рік — у липні 2019 року заступник голови Голосіївської РДА повідомив, що на той момент квартиру не отримала іще одна сім'я. Знову ж таки через те, що вона не дала згоду на отримання запропонованого департаментом житла.

Цікаво те, що коли КМДА виділяла тимчасове житло постраждалим, вони відзвітували про його стан з фотографіями. Щодо стану і місця розташування постійного житла — нічого не відомо. Ми намагалися зв'язатися з двома мешканцями цього будинку, чиї імена були відомі, проте відповіді, на жаль, так і не отримали.

Аварія на Бурмістренка

Наслідки вибуху у Києві на вулиці Бурмистенко,12 ДСНС

Трохи пізніше, знову ж таки у липні 2017 року на вулиці Бурмістренка Голосіївського району теж пролунав вибух, звідти було евакуйовано 34 людини.

Усім одразу ж надали тимчасове житло. Але надавати нове навіть не обіцяли. Так, жителям будинку після проведення експертизи та реконструкції житла дозволили повернутись до своїх домівок.

Компенсацію від міста вони теж не отримали: її надали лише чотирьом киянам, які безпосередньо постраждали від вибуху.

Враховуючи, що частина будинку, який вибухнув на Позняках, реконструкції не підлягає, на якусь матеріальну допомогу його мешканці можуть розраховувати. Навіть можуть розраховувати на квартири, які вони отримають у кращому випадку роки через два. І то — невідомо де та невідомо, в якому стані.

Катерина Чернявська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.