Чи підірвуть українську газову трубу після запуску "Північного потоку-2"?

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Трубоукладчик Пасьянс швейцарсько-голландського підрядника Allseas Group, який прокладає трубопровід "Північний потік - 2" EPA-EFE

Українська влада продовжує малювати похмурі перспективи від добудови "Північного потоку-2". Що насправді буде з українською трубою після запуску російського газопроводу?

Про це пише "Страна.ua".

Володимир Зеленський в недавньому інтерв'ю порівняв запуск цього газопроводу з анексією Криму. А секретар РНБО Олексій Данілов днями обрушився на Німеччину і Францію.

Він розкритикував їх за відмову давати Україні ПДЧ щодо вступу в НАТО в далекому 2008 році. Що, мовляв, і викликало нинішні події в Криму і на Донбасі.

Тобто у Зеленського напередодні того, як "Потік" запрацює, нагнітають обстановку і звинувачують найбільші країни ЄС в "потуранні агресору".

Але крутіше всіх відзначився на тему глава МВС Арсен Аваков. Він заявив, що після запуску NordStream Україні потрібно побоюватися терактів на газопроводі з Росії в Європу, який пролягає по нашій території.

Мета, зі слів міністра – "вимкнути" українську ГТС з транзиту і перевести його на "Північний потік-2".

"Страна" розбиралася, що насправді буде з українською трубою після запуску обхідного "потоку".

Схема газопроводів "Північний потік" і "Північний потік — 2" gazprom.ru

"Будуть спроби терактів на нашій ділянці"

Арсен Аваков 5 червня поїхав на навчання в Харківській області. Де і заявив про загрозу терактів на газопроводі – в контексті недавнього виступу російського президента.

"Ми говоримо про реальні загрози. Путін вчора заявив про те, що перша нитка "Північного потоку-2" добудована. Газ все ще транспортується нашим газопроводом і повинен транспортуватися деякий час далі, а потім безперечно Путін захоче пустити газ в обхід України.

Новини за темою: США і Німеччина обговорюють можливі компенсації Україні через "Північний потік-2"

Тому ми очікуємо... що будуть провокації, спроби терактів на нашій ділянці газопроводу, і тоді скажуть: "Дивіться, бачите, ось – тому пускаємо через "Північний потік-2".

І таких ситуацій, інформацій розвідорганів у нас достатньо, тому ми, виходячи з цього, переглядаємо різні сценарії та посилюємо реагування, в тому числі по об'єктах критичної інфраструктури, газової інфраструктури, греблях, дамбах і так далі", – сказав глава МВС.

Тобто глава МВС вважає, що після запуску "Північного потоку-2" Росія може спробувати підірвати український газопровід – щоб зняти питання транзиту через нашу країну і перевести його на нові обхідні газопроводи.

Дуже сміливе допущення для держчиновника такого рівня. Якщо не сказати більше. Адже, по суті, глава Міністерства внутрішніх справ заявив всій Європі про загрозу терактів на стратегічно важливому газопроводі.

Що явно викличе серйозну стурбованість у споживачів російського газу, який йде через нашу територію.

Що говорив Путін?

Тут є сенс згадати, що на цей рахунок говорив Володимир Путін, виступаючи на пітерському економічному форумі.

Російський президент дійсно заявив, що перша нитка "СП-2" вже покладена. Далі промову Путіна можна розділити на кілька основних тез, які стосуються газопроводу та України.

  1. Протягом півтора-двох місяців (двох, швидше за все) буде закінчена і друга нитка "Потоку".
  2. Проєкт "Північного потоку-2" економічно вигідний в першу чергу Європі, оскільки дозволяє купувати газ без посередників, безпосередньо від постачальника – Росії по найкоротшому маршруту. Що дає в підсумку нижчий цінник.
  3. Тобто "обхідним" тепер за фактом стає український газопровід, а не "СП-2".
  4. Що ж до транзитних країн, тобто України, – то тут Путін сказав кілька речей.

По-перше, Росія не зобов'язана "всіх годувати".

По-друге, що влада країни могла б отримувати більшу частку транзиту, та й для себе газ купувати за ціною Білорусі – якби підтримували з Росією нормальні відносини.

Але головним був третій посил – про те, що транзит через Україну збережеться і після запуску "Північного потоку-2".

"У нас, по-перше, є контракт з Україною з приводу прокачування нашого газу. Протягом найближчих п'яти років (вже чотирьох, контракт діє до 2024 року включно, – Ред.) будемо прокачувати до 40 мільярдів кубічних метрів. У кращі роки прокачували, по-моєму, мало не до двохсот. Ми в Європу поставили газу у 2018 році понад 200 мільярдів кубічних метрів. Якби були нормальні відносини, прокачували б значну частину через Україну", – сказав президент Росії.

Новини за темою: Росія заявила, що добудує "Північний потік-2" до кінця 2021 року

Путін вважає, що споживання газу в Європі буде рости, тому качати паливо через Україну "Газпром" буде, швидше за все, навіть після закінчення контракту. Тобто після 2024 року.

"Ми виходимо з того, що поставки в Європу будуть рости. На найближчі 10 років обсяг може збільшитися на 50 мільярдів кубічних метрів. Цього року, в першому кварталі, вже рекордне споживання, рекордні закупівлі. Минулого року ми прокачали приблизно 180 мільярдів, а цього року можемо вийти знову за 200 мільярдів [кубометрів], тому що потреба зростає, різко економіка потребує, розвивається, відновлюється після пандемії... Будь ласка, є можливість завантажувати ГТС України й в майбутньому, навіть після завершення терміну дії нашого контракту на транзит", – заявив господар Кремля.

Тобто Путін каже, що навіть після запуску "Північного потоку-2" українська труба буде потрібна як резервна потужність – оскільки Європа збільшує споживання газу.

Це суперечить сказаному Аваковим, який вважає, що Москва взагалі хоче "обнулити" вітчизняну ГТС – причому навіть за допомогою терактів, щоб перестати постачати газ по українській ГТС в Європу ще до закінчення терміну контракту.

Так знадобиться Москві український газопровід після запуску NordStream чи ні?

Чи потрібна буде українська "труба" Росії та Європі?

Об'єктивно споживання газу в Євросоюзі зростає. Аналітики на Заході припускають, що у 2021 році воно повернеться до рівня докризового 2019 року. Особливо потужне зростання було в першому кварталі.

Тобто це те, про що і говорив Путін.

Однак ще більш важливим є те, що Європа нарощує імпорт газу. Основних причин дві.

Перша – скорочення видобутку на шельфі Північного моря.

Друга – стратегія відмови від вугільної, а подекуди й атомної генерації з екологічних міркувань.

Природний газ – один з найчистіших видів енергії, чому, до речі, російський президент присвятив чималу частину своєї промови на пітерському форумі. Саме тому закупівлі блакитного палива Європа дійсно збільшує.

Експерти сходяться на тому, що попит на природний газ в найближчі 9-10 років зросте на 15% по всьому світу. Путін же, як бачимо, прогнозує, що за той же термін тільки Європа почне докуповувати зайві 50 мільярдів кубів.

"Газпром" поставив минулого року в Європу 175 мільярдів кубометрів. Позаторік – понад 190 мільярдів. І, за путінськими розрахунками, скоро попит може зрости приблизно до 250 мільярдів кубів.

Спробуємо порахувати, яка частка цього пирога може дістатися Україні. Для початку подивимося, скільки можуть прокачувати основні альтернативні труби.

Пропускна здатність "Північного потоку-2" після добудови складе 55 мільярдів кубометрів газу на рік. "Північний потік-1" качає 59 мільярдів кубометрів.

"Ямал – Європа" через Білорусь – 34,7 мільярда кубометрів на рік. "Турецький потік" дає 31,5 млрд кубів. Але по обох напрямках частину обсягу викуповують для своїх потреб Мінськ і Анкара. Тобто на виході буде менше.

Разом – сукупно повз Україну можна прокачати в Європу близько 150-170 мільярдів кубометрів. Тобто за умови зростання споживання в Європі українська труба буде заповнюватися в будь-якому випадку. Причому лаг може бути досить великим – від 30-40 мільярдів кубів до 70-80 на рік.

Якщо ж споживання залишиться на нинішньому рівні (наприклад, настануть аномально теплі зими або загостриться пандемія), то Україна може дійсно залишитися майже без транзиту.

Але тут варто пам'ятати про дві речі.

По-перше, до 2024 року у нас діє контракт з "Газпромом", за яким він зобов'язаний буде качати через Україну по 40 мільярдів кубометрів – навіть після запуску "Потоку". І навряд чи який-небудь теракт зможе зірвати цей контракт (він викличе лише короткочасне зниження поставок).

По-друге, тренд на зростання європейського споживання очевидний. Тому газопровід через територію України потрібен буде не тільки Європі, а й Росії.

Якщо піде підвищення попиту і потужності обхідних "труб" не вистачить, "Газпрому" буде в будь-якому випадку вигідніше качати додатковий газ через Україну, навіть переплачуючи за транзит – а не втрачати гроші при відсутності поставок.

Виходячи з цього, версія Авакова про теракти виглядає вкрай спірною. Так, "Північний потік-2" знімає критичну залежність ЄС і РФ від української "труби". Але не скасовує її необхідності в принципі. Нехай і в менших обсягах, ніж раніше.

Правда, за однієї умови – якщо зростання імпорту газу Європа буде покривати шляхом збільшення поставок російського блакитного палива, а не, скажімо, американського.

І в цьому плані, як не дивно, економічні інтереси України та Росії збігаються – чим більше газу буде закуповувати ЄС у "Газпрому", тим більша ймовірність того, що українська труба не залишиться порожньою і продовжить давати прибуток.

Максим Мінін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.