Новини » Суспільство Читать эту новость на русском

Чи можливий довічний імунітет від вірусів?

Євген Дубровський
Євген Дубровський

Лікар-інфекціоніст

Вірус віспи
Чорна віспа вважається повністю переможеною, але у світі залишилися зразки її вірусів фото з відкритих джерел

На тлі пандемію коронавірусної інфекції COVID-19 виникає справедливе питання: чи можна здобути довічний імунітет від вірусів?

Про це пише Євген Дубровський на своїй сторінці в Facebook.

Вчені вивчали імунітет до кору з усіх боків - не просто стежили за хворими, а навіть спеціально заражали мавп. Причому заражали цікаво: одних диким натуральним вірусом, а от інших ослабленим вірусом, який використовується у вакцині. І дослідники вимірювали все - різні типи антитіл, Т-клітини, вивчали реплікацію вірусу і його кліренс в організмі.

Виявилося, що після того, як людина (або тварина) клінічно одужує, в організмі ще дуже далеко до переможного спокою. MV (вірус кору) ще тривалий період знаходиться в лімфоїдних та інших тканинах – не менше 1-2 місяців. Буває, що і до пів року. Ось так!

З одного боку, це небезпечно для імуноослаблених людей (наприклад, ВІЛ-інфікованих), тому, що може розвинутися важке, на щастя, вкрай рідкісне, захворювання – підгострий склерозуючий паненцефаліт.

Але, в переважній більшості випадків, така собі персистенція нам на руку: повільно і поступово навчаючись і загартовуючись, в організмі виробляються особливі, дуже сильні і ефективні нейтралізуючі антитіла. Спільно з високоспецифічними Т-клітинами, вони виганяють вірус з нашого тіла (знищують) і назавжди, довічно, захищають нас від повторних заражень.

Новини за темою: Аутоімунні захворювання: Як уникнути запальних процесів в організмі?

Саме тривале перебування вірусу кору в нашому тілі змушує імунітет максимально переозброюватися, просто "по зуби", щоб перемогти остаточно (обов'язково розповім потім окремо, чому таке не виходить при вітрянці).

Однак, людина після зникнення висипу (навіть трохи раніше) абсолютно не заразна для оточуючих. Це дивно. Вірус нікуди не подівся, але людина живе далі, абсолютно не є небезпечною для інших.

Як так?

Вчені, щоб пояснити таке явище, розрізняють поняття інфекційний вірус і вірусна РНК. Якщо сказати по-простому, то вірус не може вже повноцінно зібратися в єдину структуру–РНК плюс всі необхідні білкові оболонки тощо. Він як би застряг, подібно танку з відірваною гусеницею на перехресті – і не здається, але вже і не нападає так активно. А тим часом наші імунні клітини все сильніше і сильніше загартовуються і набирають силу.

Цікаво, а якби їм після одужання робили ПЛР? Що б було? На жаль, таких даних я не знайшов…

І ось настає момент, коли, навалившись, весь натовп "розлючених солдатів" вибиває залишки ворожих сил з їхніх притулків. Людина нарешті повністю одужує.

Дослідники провели ряд найцінніших спостережень на ізольованих острівних державах, коли там виникали спалахи завезеного кору. Знаючи відсоток тих, що раніше перехворіли, а також вакцинованих від кору, вчені довели декілька важливих тез:

  1. Імунітет від кору довічний, завдяки особливому класу нейтралізуючих антитіл і Т-клітинам.
  2. Імунітет перехворілих безперечно сильніше і досконаліше поствакцинального (хоча останній теж непоганий). Зараження мавп різними типами вірусу чітко довело, що впровадження в тканини організму дикого і ослабленого (вакцинального) вірусів відбуваються різними шляхами. Це сильно впливає на якість імунної відповіді та імунну пам'ять.
  3. Вакцинація від кору, живою ослабленою вакциною, досить ефективна, і дозволяє захищати щеплених в дитинстві людей навіть протягом декількох десятиліть. Але не довічно. Багатьом потрібна ревакцинація (в середньому, кожні 10 років). Наприклад, від вірусу жовтої лихоманки досить одноразової вакцинації на все життя.
  4. Оцінюючи рівень особливих нейтралізуючих антитіл, можна чітко визначити - чи спрацювала вакцина і коли потрібна ревакцинація.
  5. Щеплений, який контактує з кором – постійно додатково імунізується - йому ревакцинації не потрібні.

Дуже рекомендую ознайомитися з результатами цих досліджень на ізольованих островах. Це цікаво.

Взагалі, застосування раціональної імунопрофілактики від кору – приклад успішної і грамотної перемоги над важким захворюванням. Більш ніж 50-річний досвід використання проти антикорових вакцин, безпечних і ефективних, розставив багато крапок над "і".

Визнання природного імунітету і чітке розуміння, для кого потрібна вакцинація, дозволили поставити під контроль таке серйозне захворювання, як кір, у багатьох країнах.

Новини за темою: Пандемія COVID-19: Кінець епохи природного імунітету

Ніхто не ганяється у світі за тими, хто перехворів кір. Вакцинують дітей і ревакцинують тих, хто щеплений дуже давно і втратив захисний рівень антитіл. Відкрито кажуть, що вакцинальний імунітет слабшає і вимагає контролю.
Прописні забуті істини…

І ніколи, ні вчені, що поважають себе, ні експерти ВООЗ не говорили, що природний імунітет гірше за вакцинальний. Ніколи. Це був загальноприйнятий факт…

Не вірите? Подивіться Імунологічні основи імунізації, збірник ВООЗ.

Також додам, що протягом двох років незадовго до ковідної епідемії в Києві спостерігався найсильніший спалах кору. Відділення інфекції було заповнене коровими хворими, і так тривало всі два роки. Досвід ми отримали просто неоціненний. Примітно, що на початку літа 2019 все різко обірвалося. Мабуть, перехворіла якась критична кількість населення, що не хворіло, і все закінчилося.

Показово, що, перебуваючи в самому епіцентрі захворювання, з медперсоналу захворіли тільки ті, хто не хворів раніше. У мене, до речі, при дослідженні були антитіла на дуже високому рівні. Хоча на кір я хворів в 3 роки. Висновки дослідників блискуче підтвердилися на практиці.

Звичайно ж, кір - особливе захворювання. Механізм розвитку грипу та інших ГРЗ дещо інший, довічного імунітету тут не буде.

Але як працює імунітет в таких випадках? Чи часто ми хворіємо повторно на грип? Що допомагає нам одужати? Як впливає контакт з хворими для перехворілого?

Євген Дубровський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.