Чорноморська стратегія Америки: Канал Ердогана "Стамбул" відкриває двері НАТО в Чорне море?

Cumhuriyet
Cumhuriyet

Щоденна турецька газета

Есмінець ВМС США USS Carney під час навчань у Чорному морі U.S. Special Operations Command Europe/SSG Henry Gundacker

Турецька влада своїми діями створює вдалі можливості для чорноморської стратегії Америки. Канал "Стамбул" здатний підірвати конвенцію Монтре, викликати полеміку навколо перегляду конвенції і тому він по суті стане маршрутом в Чорне море для НАТО. Що не потрібно робити Анкарі і як виправити ситуацію?

Про це пише Cumhuriyet.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у заяві за підсумками відеоконференції з міністрами закордонних справ країн-членів НАТО зазначив, що вирішено "поглиблювати партнерство з Україною і Грузією ще сильніше" (02.04.2020).

Столтенберг оголосив також зміст пакету заходів підтримки цих двох країн: проведення навчань, забезпечення доступу до більшої кількості програм освіти й підготовки НАТО, обмін даними РЛС з тим, щоб краще уявляти, що відбувається в повітряному просторі регіону…

Ці заходи показують, що США будуть форсувати політику утисків і оточування Росії (а насправді і Туреччини) у Чорному морі.

Запрошення НАТО з боку Ердогана

США після провалу в Грузії в 2008 році певною мірою призупинили реалізацію своїх цілей щодо східної частини Чорного моря, але при цьому причаїлися в засідці, щоб скористатися тріщинами в регіональних відносинах.

Найважливішою з таких тріщин стало виникнення кризи у відносинах Анкари і Москви зі знищенням російського літака 24 листопада 2015 року.

Тоді Ердоган, щоб ускладнити становище Росії, відкрив поле гри для США і запросив НАТО в Чорне море: "Я сказав йому (Столтенбергу) в ході візиту: "Дивіться, вас зовсім немає в Чорному морі. Чорне море практично стає російським озером"" (11.05.2016).

США, скориставшись закликом Ердогана, на саміті НАТО у Варшаві 8-9 липня 2016 року домоглися ухвалення рішення про розширення присутності альянсу в Чорному морі! Згодом був опублікований документ під назвою "НАТО: готові до майбутнього", в якому було оголошено, що НАТО збільшить свою присутність в Чорному морі.

А в квітні 2019 року НАТО визначила Чорне море як "арену боротьби".

Партія справедливості і розвитку (ПСР) Туреччини наполягає на необхідності каналу "Стамбул"

Цікаво, що цими днями на порядку денному знову виник проєкт Ердогана щодо спорудження каналу "Стамбул".

Ми багато писали про те, що канал "Стамбул" здатний підірвати конвенцію Монтре, викликати полеміку навколо перегляду конвенції і тому канал "Стамбул" по суті стане маршрутом в Чорне море для НАТО.

Ми також відзначали, що США багато років намагаються обійти конвенцію Монтре, щоб мати можливість "необмеженого" заходу в Чорне море. Звертали увагу на те, що США прагнуть оточити Чорне море, у зв'язку з чим в західній частині регіону Болгарія і Румунія стали членами ЄС і НАТО, на сході США намагаються зробити Грузію членом НАТО, а на півночі — Україну членом ЄС і НАТО.

Однак влада Туреччини вперто не відмовляється від проєкту каналу "Стамбул", який відкриє США шлях у Чорне море. Та так, що в ці дні, коли бушує епідемія коронавірусу, 26 березня 2020 року був навіть проведений перший тендер по каналу "Стамбул". Хоча деякі пов'язують проведення цього тендеру з відставкою турецького міністра транспорту 28 березня, проте не потрібно забувати, що Ердоган особисто анонсував тендер не так давно, за два тижні до його проведення: "найближчим часом за проєктом каналу "Стамбул" буде оголошено тендер" (08.03.2020).

Хід ПСР, пов'язаний з Грузією

Чорне море має залишатися морем прибережних країн, і США повинні бути далеко від нього. Це відповідає національним інтересам як Росії, так і Туреччини. Оскільки це так, конвенція Монтре існувала і протягом холодної війни. Навіть в ті роки в питанні Чорного моря Анкара підтримувала акуратні відносини з Москвою.

Незважаючи на цю історичну реальність, уряд ПСР не утримується від спроб використовувати Чорне море як карту в своїх відносинах з Росією.

Схожа позиція спостерігалася не тільки під час кризи, пов'язаної із знищенням літака, але і під час ідлібської кризи. У 2016 році Ердоган запросив НАТО в Чорне море, а в 2020 році Чавушоглу (Çavuşoğlu) закликав прийняти Грузію до складу НАТО!

На сесії "Майбутнє НАТО" в Давосі Чавушоглу сказав буквально таке: "Я не розумію, чому ми не запросили Грузію (в НАТО). Наші західні друзі не погоджуються запрошувати Грузію, нібито щоб не провокувати Росію. Грузія потребує нас, і нам потрібен такий союзник по НАТО, як Грузія" (23.01.2020).

Що не потрібно робити?

Чорне море — не козирна карта, яку Туреччина може використовувати проти Росії, а Росія проти Туреччини. Безпека Чорного моря входить в сферу спільних інтересів обох країн. Спроби використовувати Чорне море як козир грають на руку США.

Тому Анкарі слід відкинути тактичні ходи, які створюють вдалі можливості для чорноморської стратегії США, і розробити цілісну стратегію.

У зв'язку з цим:

  1. Анкара не повинна підтримувати членство Грузії в НАТО.
  2. Анкара не повинна підтримувати членство України в ЄС і НАТО.
  3. Анкара повинна скасувати проєкт каналу "Стамбул", який викличе суперечки довкола конвенції Монтре.

Більш того, в умовах, коли в дні коронавірусної епідемії стало ще очевидніше, що гегемонія США йде на спад і система неоліберальної глобалізації не працює, членство в НАТО принесе Грузії і Україні не безпеку, а ворожнечу з регіоном!

Мехмет Алі Гюллер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.