Чорне море як новий плацдарм протистояння США, Росії та Китаю

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Есмінець ВМС США USS Carney під час навчань у Чорному морі U.S. Special Operations Command Europe/SSG Henry Gundacker

Чорноморський регіон є одним з ключових для безпеки в Європі і набуває все більшого значення в епоху конкуренції великих держав. У той час як Росія посилює позиції в Чорному морі, США планують приділяти регіону більше уваги. Відрізати Росію від Чорного моря - споконвічна золота мрія Заходу.

Про це пише The National Interest.

Багато американців уважають, що вся територія в Східній Європі, розташована поруч з Росією, знаходиться дуже далеко і важко піддається осмисленню. У цій частині світу є низка країн, великих і малих, які, як правило, не належать до найбільш обговорюваних в американських новинах, та й американські туристи відвідують їх досить рідко. Щоб розібратися, було б доцільно поглянути на регіон, зосередивши увагу на Чорному морі, і розглянути цей водний об'єкт як ключовий орієнтир. Це не тільки допомагає прояснити, що планує Росія щодо свого ближнього зарубіжжя, але і проливає світло на дії Китаю і на те, які відповідні дії потрібні від Америки.

Чорноморський регіон найкраще розглядати як територію, у складі якої є три великі важливі опорні пункти - Україна на півночі, Туреччина на півдні і Росія на північному сході. Крім того, по обидва боки регіону є три країни — Румунія, Болгарія і Молдова ліворуч або на Заході, а також Грузія, Вірменія і Азербайджан на сході. Туреччина, Румунія і Болгарія є союзниками по НАТО; Америка та інші 26 країн-членів НАТО (в цілому — 30 країн) зобов'язані захищати їх в рамках Договору про взаємну оборону. І хоча Україна не є членом НАТО, США ще в 1994 році обіцяли (разом з Росією) допомогти захистити її і забезпечити її безпеку — і тому агресія Росії щодо України з 2014 року викликає таку заклопотаність.

Новини за темою: Чорноморська стратегія Америки: Канал Ердогана "Стамбул" відкриває двері НАТО в Чорне море?

Це не означає, що Америці потрібно готуватися до війни проти Китаю або Росії в Чорноморському регіоні. Чорне море далеко від берегів Китаю; основні військові проблеми пов'язані з Китаєм у західній частині Тихого океану. Більш того, як заявив 2 грудня у своєму виступі в Брукінгському інституті голова Об'єднаного комітету начальників штабів, генерал армії Марк Міллі (Mark Milley), Америка в стані конкуренції великих держав, а не в стані конфлікту. І треба прагнути до того, щоб зберегти чинне становище, при цьому успішно конкуруючи з Росією і Китаєм в питаннях впливу.

Дійсно, як і в багатьох інших частинах світу, Китай не становить прямої військової загрози, він скоріше кидає виклик інтересам США в галузі економіки, технологій і шпигунства. Якщо говорити конкретно, то слід зазначити таке:

• В рамках своєї ініціативи "Один пояс, один шлях" Китай пропонує кредити багатьом країнам, розташованим уздовж великої периферії і периметра. Сюди входить і Чорне море. Але клієнтам Китаю слід бути обачними: він дає гроші на певних умовах. Америка повинна допомогти країнам регіону зрозуміти це і зробити так, щоб вони могли приймати кредити, усвідомлюючи, до чого вони їх зобов'язують.

• Китайське програмне і апаратне забезпечення оптимізоване для здійснення ретельного контролю і спостереження за населенням, тобто якщо і коли жителі Чорноморського регіону будуть купувати китайські технології, навіть від приватних фірм, в таких сферах, як 5G, за ними будуть спостерігати. Це закріплено китайським "законом про інтеграцію" цивільних, комерційних і військових галузей за участю спецслужб. Пекін навіть не вдає, що це не так.

• Китай активно намагається скуповувати акції підприємств у тих галузях, які мають величезні наслідки для безпеки. Яскравим прикладом є виробниче підприємство "МоторСіч" в Україні, яке виробляє високоякісні двигуни для вертольотів і літаків. З огляду на те, що економіка України переживає нелегкі часи, такі активи можуть стати відносно легкою здобиччю для нібито дружнього, але і підступного іноземного інвестора.

• У цілому в перспективі за "китайську" інфраструктуру доводиться розплачуватися контрольними пакетами акцій.

• Загалом, неповернення китайських кредитів призводить до того, що китайці стають власниками активів, а неповернення кредиту цілком можливе, коли великі проєкти нав'язуються країнам, що нічого не підозрюють, зі слабкою економікою і відсутністю прозорості в інвестиційних рішеннях.

На щастя, Америка може багато чого зробити для того, щоб запропонувати різні види допомоги, які вже демонструють багатообіцяючі результати в інших регіонах світу. Наприклад, Малайзія і Пакистан зрозуміли, що можуть відмовитися від масштабних китайських проєктів, які не особливо допоможуть їм у створенні робочих місць (оскільки Китай для реалізації проєктів у рамках ініціативи "Один пояс, один шлях" залучає в основному своїх робітників), але означатимуть необхідність виплачувати великі борги. Значну допомогу в боротьбі з подібною практикою Китаю може надати централізована база даних, яка дозволяла б відстежувати такі дії Китаю і допомагала б країнам прораховувати всі за і проти для кожної з пропонованих інвестицій до підписання контрактів.

Коротше кажучи, Америка повинна брати участь. Вона повинна бути однією з країн-лідерів у цьому регіоні. ЄС і НАТО важливі як структури, що доповнюють нашу дипломатію. Нова адміністрація Байдена має визнати Чорне море важливим регіоном, в якому основний акцент слід зробити на дипломатії та економічній взаємодії.

Позитивним моментом є те, що майбутнє Чорноморського регіону не повинно бути пов'язане з війною. Військова підтримка важлива, але це всього лише один з наших інструментів взаємодії в цьому життєво важливому регіоні. Щоб уникнути негативного розвитку подій, Америка має діяти ефективно, бути терплячою і не припиняти діяти... якщо вона захоче це зробити і прийме рішення, у неї це добре вийде. Настав час приймати рішення.

Філіп Бридлав, Майкл О'Хенлон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.