Чому Україна потопає в корупції?

Олександр Гончаров
Олександр Гончаров

Засновник "Київського фондового центру"

Будь-яка ініціатива влади, завжди призводить до корупції Фото з відкритих джерел

Хабарництво в Україні набуло гігантських масштабів. Для зарубіжних партнерів та інвесторів це стало макроекономічною характеристикою української економіки. В чому основна причина цієї проблеми?

Про це пише Олександр Гончаров на своїй сторінці в Facebook.

Скільки ж у нас "нагорі" з'явилося багато красномовних молодих політиків, які борються з бідністю пересічних українців! На жаль, немає ефективних!

А в чому основна причина наших бід і проблем? У тому, що завжди були і досі залишаються головами облдержадміністрацій ті політики, які "посаджені" виключно президентами України. І з цими губернаторами завжди в регіони заїжджали і заїжджають тільки свої політичні та бізнесові групи, об'єднані спільними особистими економічними інтересами.

У підсумку регіони і столиця незмінно отримували і тепер отримали нові клани, відповідно, рівень корупції як внизу, так і "нагорі" тільки зростає.

Особисто мені неодноразово доводилося мати справу з регіональними топчиновниками, їм, відверто кажучи, немає ніякого сенсу працювати чесно і турбуватися про своє професійне зростання. Навіть якщо вони будуть працювати ефективно і чесно, то все одно при чужому клані ніколи не піднімуться по кар'єрних сходах. Адже для глави клану головне - це особиста відданість, а не результативність і тим більше не чесність в роботі з людьми.

Новини за темою: Чому боротьба з корупцією приречена на провал, або Як вижити українському бізнесу

І щоб зараз в Києві з найвищих трибун не говори "керманичі", але поки мотивації на чесну і ефективну роботу у топчиновників немає ніякої.

Тому і розмірковують в регіонах більшість топчиновників приблизно так, мовляв, отримав свій маленький шматочок від "пирога" (вище все одно працею праведною не нажити палат кам'яних), урвав що-небудь тут швиденько і потихеньку, а потім звідси треба звалити. Якщо не вийде вчасно піти, то їх "підуть" чергові клани.

Відверто кажучи, це стосується не тільки регіонів, а й цілих галузей української економіки. Так і живемо, економічна модель і система держуправління породжують саме таку реальність. Роками влада вибудовувала у нас не тільки політичну, а й економічну вертикаль. Ось і на прикладі Верховної Ради ми чітко побачили, як державна система ламає ідеалістів майданів.

Тим більше, що хабарництво набуло в Україні просто гігантських масштабів. Адже це не подекуди дехто у нас часом чесно жити не хоче, а це вже давно для наших зарубіжних партнерів та інвесторів стало макроекономічною характеристикою української економіки. Значить, досить за нашими корупціонерами бігати з пряниками, їм потрібен жорсткий батіг. Нехай поки не системна, але хоча б вибіркова боротьба з корупцією, повинна привести до якихось "посадок" топчиновників, які зарвалися.

Новини за темою: Проблема не тільки в олігархах, або Українська система корупційного симбіозу

При цьому наш освічений правлячий клас, нарешті, повинен зрозуміти, що так далі жити в корумпованій країні неможливо, бо далі – крах. І він настане, якщо зберігати все так, як є. Тому до влади вже зараз треба приводити еліту, яка не тільки не буде ставити перед собою мету незаконне збагачення, а й законне збагачення для неї не буде метою. Для цього є передумови. Є для нас гідні приклади і серед інших європейських країн, де давно криміналізували невідповідність між доходами і витратами чиновників.

Наприклад, у Швеції, Норвегії, Данії (хоча і не розстрілюють і не відрубують руки хабарникам), однак, корупція в рази менша, ніж у більшості інших країн. Чому? Інша культура? Думаю, що, перш за все, базовою є саме система зміни цінностей всередині суспільства. Саме на ній треба починати будувати боротьбу з корупцією і в Україні.

У зв'язку з цим хотів би нагадати давнє-предавнє повчання про те, що пристрасть еліт до розкішного життя – це і є джерело корупції. Це також лакмусовий папірець нашого верхнього поверху влади до їх готовності вводити в практику антикорупційні суди. До речі, з цього в Сінгапурі починав перший прем'єр-міністр країни Лі Куан Ю.

Олександр Гончаров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.