Боротьба в рамках геостратегічного трикутника США-Росія-Китай: Рівновага втрачена

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Президент Росії Володимир Путін з головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном kremlin.ru

Сучасна Росія і Китай, враховуючи їх сукупний потенціал, являють собою набагато більш грізного супротивника, ніж колись являв собою Радянський Союз. Як уникнути холодної війни 2.0, якщо США продовжують завдавати образи обом країнам?

Про це пише The National Interest.

Російсько-китайське співробітництво продиктовано не тільки загальними інтересами, але і "спільними почуттями" по відношенню до Вашингтону — почуттями, що підживлюються образами, які нібито наносять США обом країнам. Під цією заявою мається на увазі припущення, згідно з яким, якщо США змінять тон і будуть не такими агресивними, це все одно може дати певні результати і в якійсь мірі допоможе "зменшити оберти" російсько-китайського співробітництва проти США.

Пропонуємо вам трохи альтернативної історії, яка підживить роздуми: як би закінчилася холодна війна, якби США одночасно погрожували Москві і Пекіну і ображали їх, проводячи стратегію подвійний конфронтації, яка змусила б їх подолати китайсько-радянське суперництво і об'єднати зусилля проти спільного ворога в особі США? Відповіді на це питання ми ніколи не дізнаємося. Але сучасний Вашингтон, дотримуючись саме такого підходу до нашої холодної війні 2.0, яка посилюється дозволяє уявити, що могло б статися.

Хоча Вашингтон протягом багатьох років заперечував ймовірність і значимість російсько-китайського співробітництва, їх відносини покращилися швидше і в більшій мірі, ніж припускала більшість американських експертів. На тлі погіршення американо-російських відносин Китай став для Росії найбільшим експортним ринком, і сьогодні загальний обсяг торгівлі між ними перевищує 100 мільярдів доларів на рік. Військове співробітництво кардинально змінилося — у 1990-ті роки та на початку 2000-х років Росія експортувала в Китай другорядні озброєння, а зараз країни проводять великомасштабні спільні військові навчання, і Росія продає Китаю деякі зі своїх найбільш передових видів військової техніки. Минулого року Володимир Путін оголосив, що Росія почала надавати допомогу Китаю у створенні системи попередження про ракетний напад, а зростаючий обсяг спільних публікацій російських і китайських вчених свідчить про те, що, можливо, ростуть і спільні дослідження в областях, надто чутливих для публікації. На відміну від принципів політики США, встановлених Ніксоном і Кіссінджером після зближення з Китаєм в 1970-ті роки, у Москви і Пекіна зараз набагато кращі відносини один з одним, ніж у кожної з цих країн з Вашингтоном.

Новини за темою: Кіссинджер: Пандемія коронавірусу назавжди змінить світовий порядок

На перший погляд може здатися, що зараз в рамках цього геостратегічного трикутника склалися сприятливі умови для налагодження американо-російських відносин, що зіпсовані до межі. У Росії зареєстровано більше підтверджених випадків захворювання коронавірусом, ніж в будь-якій іншій країні, крім США, і її економіка серйозно постраждала від наслідків економічного спаду на світових енергетичних ринках. Через пандемію Путіну довелося скасувати святкування Дня Перемоги у Другій світовій війні, відкласти референдум з питання свого права залишатися на президентському посту додатковий термін і закрити кордон Росії з Китаєм. І, за прогнозами російських експертів, у більш довгостроковій перспективі міць Китаю, порівняно з потугою США буде рости, а напруженість у відносинах між США і Китаєм буде посилюватися. Зростаюча впевненість Китаю на міжнародній арені може завдати шкоди як російським, так і американським інтересам. І Москва в однаковій мірі хоче уникнути конфлікту з Китаєм і не бажає бути втягнутою в неприємний і небезпечний конфлікт між Вашингтоном і Пекіном. При інших рівних умовах в Кремлі могли б вважати привабливою перспективу деякого американо-російського співробітництва в галузі біомедицини укупі з менш вираженим ентузіазмом США в питанні введення санкцій відносно російської економіки.

Ця сукупність факторів майже напевно сприяла тому, що в перші тижні поширення пандемії Кремль виробив більш обережний підхід до Білого дому. Москва зробила кілька пробних кроків в нашу сторону, відправивши у США медичне обладнання і матеріали, в той час, коли Китай стримував такий експорт. За п'ять тижнів з кінця березня на початок травня Путін провів чотири телефонних розмови з Дональдом Трампом, зосередившись на проблемах пандемії коронавірусу і енергетичних ринків. І це при тому, що за весь 2019 вони провели всього три телефонні розмови. Президенти двох країн виступили зі спільною заявою, присвяченою зустрічі переможців — західних і радянських військ — на Ельбі в кінці Другої світової війни.

Новини за темою: 75 років з дня зустрічі на Ельбі: Дипломатія, яка надихає на боротьбу з коронавірусом

Але за межами Овального кабінету реакція американців була досить прохолодною. Законодавці на Капітолійському пагорбі внесли законопроєкт, який закликає до нового витка економічних санкцій відносно Москви. Американські ЗМІ критично поставилися до наданої Росією медичної допомоги і навіть не намагалися приховати своєї радості, коли число жертв пандемії в Росії зросло, а її економічні показники — поряд з рейтингом популярності Путіна — впали. Вашингтон оголосив про свій намір вийти з Договору з відкритого неба, звинувативши Росію в порушеннях, а спецпредставник Трампа в публічній заяві зажадав, щоб Росія посадила Китай за стіл переговорів для вироблення тристоронньої угоди у сфері контролю над озброєннями. Інакше, попередив він, Росію чекає гонка озброєнь з США, яка призведе до повного розорення супротивника". Сенс його слів явно полягав в тому, що, на думку США, пандемія коронавірусу є прекрасною можливістю змусити Росію піти на поступки і наблизити постпутінську епоху. А мова про те, щоб об'єднати сили в боротьбі з коронавірусом, нашим спільним ворогом, і послабити стимули для співробітництва Росії та Китаю проти США, не йде.

Кінцевий результат був передбачуваний. Росія стала самим затятим захисником Китаю на тлі закликів США покарати Пекін за неналежні дії в умовах спалаху коронавірусу. А Китай став з ентузіазмом купувати російську нафту в умовах глобального спаду, підтримуючи життєво важливий для Росії енергетичний сектор. В той час коли США розраховували посилити тиск на Пекін, російський уряд оголосив, що вперше дозволив інвестувати кошти Фонду національного добробуту в юані і китайські державні облігації.

Вимагає уважного спостереження один з проявів реакції Росії. Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Олексійович Рябков, який протягом багатьох років був спокійним і прагматичним учасником процесу врегулювання перипетій двосторонніх відносин, несподівано перейшов до публічного сарказму і різких висловлювань з приводу недавніх маневрів Вашингтона в питаннях контролю над озброєннями. У програмі "Велика гра", політичне токшоу, в якому беруть участь американські та російські експерти, Рябков, зокрема, звинуватив Республіканську партію США в порушенні міжнародних договорів у сфері контролю над озброєннями. Пізніше він прямо заявив: "Тягати каштани з вогню для американців [у питанні з Пекіном] ми не будемо". Якщо Рябкова можна вважати виразником російських поглядів, то його реакція означає, що росіяни щодо політики США переходять від жалю до обуренню і, можливо, втрачають надію на те, що Вашингтон може прагнути до взаємовигідної двосторонньої співпраці.

Чи можна вважати, що можливість відновити рівновагу в геостратегічному трикутнику між США, Росією і Китаєм повністю зникла? Мабуть, поки ще ні. Як сказав у недавній онлайн-дискусії один з провідних російських експертів з Китаю Олексій Маслов, російсько-китайське співробітництво продиктовано не тільки загальними інтересами, але і "спільними почуттями" по відношенню до Вашингтону. Почуттями, підживлюючими образами, які нібито наносять США обом країнам. Під цією заявою мається на увазі припущення, згідно з яким, якщо США змінять тон і будуть не такими агресивними, це все одно може дати певні результати і в якійсь мірі допоможе "зменшити оберти" російсько-китайського співробітництва проти США.

Новини за темою: Американсько-китайська конфронтація загострюється: Невже все йде до великої війни?

Інший варіант (курс, заснований на переконанні, що США можуть і повинні взяти верх у відновленій холодній війні на два фронти проти Москви і Пекіна) виключає побоювання, що США, які сильно заборгували, і політично роз'єднані, не можуть витримати необмежену гонку озброєнь, і що сучасна Росія і Китай, враховуючи їх сукупний потенціал, являють собою набагато більш грізного супротивника, що колись являв собою Радянський Союз. Чи можна скидати з рахунків такі побоювання? В нашій країні не проводяться серйозні дебати про те, до чого насправді може призвести такий курс подвійний конфронтації і які небезпеки можуть його супроводжувати. Але, тим не менш, Вашингтон (незважаючи на власні наміри Трампа), схоже, готовий почати ризикований історичний експеримент з пошуку відповіді.

Джордж Біб

За матеріалам: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.