Австралію вразила нова природна катастрофа

The Washington Post
The Washington Post

Найбільша американська щоденна газета

Австралійські фермери спалюють власний урожай Кадр з відео

Австралію охопила нова природна катастрофа. Слідом за пожежами, повенями та посухою прийшла мишача чума – гігантська навала гризунів, через яку фермерам доводиться спалювати урожай. 

Про це пише The Washington Post.

Вони відчайдушно намагаються врятуватися від біблійної чуми, яка вразила їх поля і житла. Спочатку настала посуха. Потім повені. Тепер – миші.

"Цей сморід не витравиш, вони дохнуть прямо в стінах".

Миші вторгаються в житла. Знищують посіви. Гризуть побутову техніку, дивани, машини – і позбавляють людей засобів до існування.

Боротьба з чумою

63-річний хлібороб Колін Тінк все життя займається сільським господарством, але ніколи не стикався з мишачою чумою такого розмаху, як та, що зараз спустошує східну житницю Австралії. І посухи на зразок попередньої, від якої родючі землі перетворилися на пилові пустки, він теж не бачив.

Новини за темою: Шість катастроф 2020 року: Руйнівна сила кліматичних загроз, яка шокувала світ

Коли минулого року нарешті хлинули дощі, Тінк подумав, що удача ось-ось йому посміхнеться.

Австралійський фермер Кол Тінк з племінником на фермі в Даббо AFP

Дощі дали рекордні врожаї у весняні та літні місяці (у південній півкулі – з вересня по березень). Зерносховища повні. Комори завалені сіном. Його Тінку вистачить, щоб прогодувати худобу ще два роки.

Але потім нагрянули миші. Тисячі мишей.

Гризуни зариваються глибоко в сіно. Те, що вони не зжирають, в будь-якому випадку псується, оскільки просочується їх сечею. Гострий запах ріже ніс. Їм пропахнув весь одяг.

"Просто серце розбивається, – поскаржився Тінк. – Ми повернулися до того, з чого починали".

Не бажаючи здаватися, Тінк спорудив гігантську мишоловку зі старого транспортного контейнера, яким розгортає корм худобині. Він заманює туди мишей, розсипаючи зерно по підлозі.

Австралійський фермер Кол Тінк і його онук ловлять мишей в Даббо AFP

Потім Тінк з п'ятирічним онуком Джоком вимітають мишей мітлою до калюжі з водою біля відкритого кінця контейнера. Гризуни кидаються у воду. Потрапивши в тонкий шар рідини для миття посуду, вони швидко тонуть.

У перший же вечір вони зловили 7 тисяч мишей. На наступну ніч – ще 3 тисячі. Тепер у них виходить в середньому по тисячі за ніч.

"Нам їх не здолати – хіба що трохи сповільнимо їх навалу", – говорить Тінк.

Витоки сільськогосподарської катастрофи

Приблизно раз на десять років Австралія страждає від навали мишей. Літні фермери згадують 1970-ті, коли мишей було так багато, що здавалося, що ворушиться сама земля.

Нашестя мишей призводить до мільйонних втрат.

Одна з причин – нові методи господарювання. Щоб підтримувати вологість посушливого ґрунту, австралійські фермери сіють нові культури прямо по стерні, що залишилася після збирання врожаю.

Вона служить мишам одночасно укриттям і їжею.

Біолог Стів Генрі називає мишей "машинами для розмноження". Вони починають відтворювати потомство всього лише шести тижнів від роду.

Після трьох тижнів вагітності народжується послід з десятка мишенят. А батьківські особини продовжують розмножуватися без жодних перерв між вагітностями.

Через чотири місяці деякі "діти" самі досягають зрілості та спаровуються, народжуючи "онуків". Тепер у вас до 90 особин плюс дві вихідні.

За вісім місяців – а це приблизно один сезон розмноження – одна батьківська пара мишей дає потомство в близько 500 гризунів.

І це всього лише від однієї пари мишей! Візьмемо чотири – і у вас вже 2 тисячі. Популяція зростає в геометричній прогресії та досягає мільйонів.

Миші на фермі Террі Фішпула AFP

Уряд Нового Південного Уельсу надав 5 тисяч літрів смертоносної отрути під назвою бромадіолон. Але вчені побоюються, що отрута може призвести до загибелі інших видів: клинохвостих орлів, сов, змій і піщаних варанів, які харчуються мишами.

Ще миші переносять віруси, потенційно смертельні для людини. Органи охорони здоров'я штату Квінсленд заявляють, що кількість випадків лептоспірозу – грипоподібного захворювання, що загрожує менінгітом, нирковою недостатністю, кровотечами та ускладненнями органів дихання – у 2021 році майже подвоїлася в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Пора кликати заклинателя мишей

Пасток не вистачає, і фермерам доводиться придумувати власні способи вилову.

Наприклад, багато хто робить імпровізовані пастки з бочок і відер. Вони розкладають приманку, щоб миші самі бігли назустріч своїй загибелі.

Деякі фермери звертаються до урядових експертів, таких як Генрі, який їздить по країні та консультує людей щодо боротьби з гризунами.

У Кунамбле, на захід від Сіднея, Генрі минулого місяця бачив, як миші дочиста знищили стіг сіна з 3 тисяч тюків вартістю приблизно 93 000 доларів. За його словами, в посуху він би потягнув удвічі дорожче.

"Я з розмовами про мишей прокидаюся і лягаю спати", – нарікає він.

У готелі "Рояль" в Йовалі, приблизно в 320 кілометрах на захід від Сіднея, власник пабу Марк Айлс розповідає, як кілька тижнів тому миші бігали прямо по бару, а він ловив їх голими руками.

Найгірший сморід на світі

Грег Янгхасбенд – 40-річний фермер з Гілгандри приблизно в 440 кілометрах на захід від Сіднея. Щоб впоратися з навалою, йому довелося спалити свій урожай і розставити купу пасток.

Якось в суботу з місяць тому стало настільки погано, що Янгхасбенду довелося відіслати дружину і дочок на вихідні в сусіднє місто. Вторгнення мишей стало нестерпним.

Миші були в сараї. І по всьому будинку теж. Вони зіпсували пральну машину, сушарку і два холодильники. Вигризли диван, кавоварку і простирадла дочки. Шастали під духовкою.

Було чутно, як вони шарудять в стінах. І всюди стояв запах смерті.

"Цей сморід тепер не витравиш, вони ж дохнуть прямо в стінах. І під піччю теж, – нарікає Янгхасбенд. – Це найгірший сморід на світі. Годі збагнути".

Він озброївся 40 пастками, і з другої години дня до другої години ночі зловив 450 мишей, після чого здався і ліг спати. "Я чистив пастку і знову заряджав приманку, і варто було мені тільки відвернутися, як вона спрацьовувала".

Якось увечері Янгхасбенд запалив майже 130 знищених мишами тюків сіна і з пивом в руці спостерігав, як полум'я освітлює нічне небо. Всього він нарахував 1,5 тисячі втрачених тюків.

За словами Генрі, зазвичай мишача навала закінчується загибеллю: популяція стає занадто великою, щоб вижити. Заражені хворобами паразити починають нападати один на одного, першими жертвами стають найслабші та хворі.

Але якщо взимку не похолодає, чимало переживуть прохолодні місяці, і наступної весни вдарить ще більш оглушливий спалах.

Рейчел Паннетт, Меттью Ебботт

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.