Антирежимні протести на Кубі: Причини та наслідки

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Протести на Кубі AP

Є щонайменше чотири основні причини спалаху масових антиурядових протестів на Кубі, які стали одними з найбільших в постреволюційній історії острова.

Про це пише Ілія Куса у Telegram-каналі UIF.

Причина №1. Соціально-економічні негаразди. За останні 40 років нерівність між різними верствами населення лише поглиблювалася, а дисбаланси між партійною номенклатурою і рештою суспільства ставали дедалі більш очевидними та видимими. Спроба нового покоління лідерів Куби здійснити перетворення в економічній площині у 2019-2021 роках виявилися невдалими, а пандемія завдала відчутного удару по туристичному сектору, у якому працевлаштовано чимало кубинців. Ініціативи уряду, спрямовані на економічну лібералізацію і відкриття приватного сектору, були запущені занадто пізно.

Причина №2. Фінансові труднощі. Провал валютної реформи у 2020 році, коли влада намагалася ліквідувати систему, в якій в обігу були дві валюти, і закріпити свій песо, а згодом пандемія призвели до зростання дефіциту іноземної валюти. Колапс кубинської економіки на 11% ВВП у результаті пандемії і фінансова криза призвели до перебоїв із поставками продовольства, а економічні санкції з боку США обмежили доступ кубинців до доларів, що загострило ситуацію на острові ще більше.

Причина №3. Пандемія COVID-19. Спалах коронавірусу паралізував туристичну сферу, призвів до зниження доходів громадян, втрати робочих місць, а кубинська влада не змогла забезпечити острів належними вакцинами. До національних вакцин, які Куба розробляла, громадяни поставилися із недовірою, а уряд не зумів їх переконати у протилежному. Напередодні протестів на Кубі відбувся черговий спалах заражень COVID-19, фіксували рекордні для острова +6900 заражень і майже 50 смертей на день. У купі з нестачею ліків і медикаментів у аптеках через дефіцит валюти, ця ситуація суттєво збільшила протестний потенціал в суспільстві.

Новини за темою: Вакцинна дипломатія: Як Китай значно посилив вплив на країни Третього світу

Причина №4. Політичний транзит влади. Відхід Рауля Кастро від влади на початку 2021 року остаточно закрив епоху правління братів Кастро, яка тривала з 1952 року. Це створило певну атмосферу політичних змін, яку відчули люди. Нове покоління кубинських лідерів, яким передали владу, не має такої внутрішньої "революційної легітимності", яка була у братів Кастро, і завдяки якій їхній авторитет і репутація тримали ситуацію під відносним контролем. Наприклад, нинішній президент Куби Мігель Діас-Канель народився через 8 років після революції. Він інженер, і все своє життя був комсомольцем і партійним кабінетним чиновником, а не революціонером, який зі зброєю у руках боровся проти непопулярного корумпованого уряду.

Масові протести показують, що транзит влади на Кубі неодмінно призведе до зміни політичної системи, але не одразу. Колапсу уряду навряд чи варто очікувати, адже правляча еліта має доволі великий запас міцності та потужних зовнішніх партнерів - Китай та Росію. Дестабілізація на Кубі не потрібна регіональним країнам, і навіть США, які за Байдена, скоріше за все, продовжать політику нормалізації відносин із Гаваною, але не відмовляться від економічного та гуманітарного тиску на острів, особливо зараз, коли центральна влада послаблена демонстраціями.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.