Американо-російські відносини: Погляди видатного геополітика Томаса Грема

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

Президент Росії Володимир Путін і президент США Джо Байден, 16 червня 2021 рік, Женева Denis Balibouse / EPA / ТАСС

За словами американського політолога Томаса Грема, США втратили роль світового гегемона, і повинні зважати на інтереси Росії.

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Томас Грем (США) по праву вважається одним із кращих експертів по Росії та американо-російським відносинам. В цей час Грем є директором, що керує, в, мабуть, найпрестижнішій консалтинговій компанії Kissinger Associates Inc.

Раніше Т. Грем працював директором по Росії в Раді національної безпеки та був спеціальним помічником президента Джорджа Буша-молодшого з питань політики щодо Росії. У 80-ті – 90-ті роки він працював в американському посольстві в Москві. Добре говорить російською.

Т. Грем, як, втім, і його знаменитий бос Г. Кіссінджер, є представником так званої школи реалістів в американській зовнішній політиці.

Новини за темою: Афганістан як найбільша поразка США в історії, що перевершує навіть В'єтнам

Цікаво ознайомитися, в чому суть поглядів Т. Грема на американо-російські відносини.

Коротко вони зводяться до наступного:

  1. Росія ніколи не буде демократією. Це треба визнати як неминучу даність, змиритися з цим і не намагатися нав'язувати Росії демократичні принципи. Це не матиме успіху, а тільки призведе до погіршення відносин.
  2. У тривалій перспективі Росія залишиться глобальним гравцем, інтереси якого США доведеться враховувати у своїй політиці.
  3. Довготривала сила Росії ґрунтується на великій території, великих запасах корисних копалин, високорозвиненій науці та величезному ядерному арсеналі.
  4. Причиною поганих американо-російських відносин є не Путін, а сама Росія. Відхід Путіна нічого не змінить в американо-російських відносинах.
  5. Санкції проти Росії не є ефективним засобом розв'язання проблем. Вони не зможуть змінити політику Росії. Санкції – це не політика, а банкрутство попередньої політики.
  6. США не зможуть ізолювати Росію, тому що на це ніколи не погодяться Китай та Індія.
  7. США треба визнати інтереси Росії та навчитися шукати з нею компроміси.
  8. США не повинні сильно звинувачувати Росію у втручанні у виборчий процес в США, тому що США самі втручаються в аналогічні процеси в інших країнах.

Цікава точка зору Грема на українське питання. США повинні наполягати на відновленні територіальної цілісності України, однак бути готовим дати гарантії Росії не вступу України в НАТО.

Як свій коментар хочу додати, що Т. Грем, Г. Кіссінджер, Бжезінський, що недавно пішов із життя, та інші є геополітиками, які вже визнають той факт, що США втратили глобальне лідерство, і зовнішню політику необхідно скорегувати відповідно до цього.

Новини за темою: Бійня в Афганістані як передвісник кінця глобальної гегемонії США: А що далі?

Світовий досвід, однак, свідчить, що жоден гегемон не може відмовитися від своєї домінівної політики, до тих пір поки не потерпить принизливої військової поразки, яка і зафіксує новий статус-кво.

Багато хто вважає, що такою подією вже є ганебний програш США в Афганістані. Однак в Афганістані США зазнали швидше політичної поразки, ніж військової. А ось майбутня військова поразка США в протистоянні з Китаєм за Тайвань, безумовно, остаточно поставить хрест на глобальних домаганнях США.

Андрій Головачов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.