90-ті на порозі: В Україну насувається небачена за масштабами криза

Песецький Валерій
Песецький Валерій

Політолог, громадський діяч, видавець, заступник директора Українського центру соціальної аналітики

Акція протесту біля будівлі Офісу президента України 20 березня 2021 року Фото з відкритих джерел

Восени Україну чекає небачена за масштабами криза, глибину якої можна зіставити тільки з початком 90-х минулого століття. Тоді розпалася державність СРСР і йшло будівництво нової, української державності.

Про це пише Валерій Песецький на своїй сторінці в Facebook.

Тепер, схоже прийшла черга за розпадом української державності, яка останні сім років трималася виключно на зовнішніх і внутрішніх боргах. Фактично йдеться про державність в борг в найширшому сенсі цього слова.

Від економіки до безпеки. Що маємо на сьогодні в результаті бездарної діяльності влади від Порошенка і Зеленського?

Перше – боргову піраміду, яка покриває величезний дефіцит держбюджету. Фактично – половину всього тіла держбюджету. Держборг в 93 млрд доларів. При резервах НБУ у 27 млрд доларів, які Нацбанк не поспішає поповнювати. У нього немає завдання забезпечити виплати зовнішнього боргу. Він працює на найвищі доходи валютних спекулянтів, які викачують з держбюджету все, що могло б піти на соціальні програми та зростання економіки країни. Що, як на мене, і є реальна державна зрада, тому як вся кредитно-грошова політика НБУ будується в інтересах іноземних фінансових агентів. Включаючи зарубіжних виробників, імпорт товарів яких заохочується такою політикою, на шкоду і коштом виробників вітчизняних.

Він же користуючись з різниці між відсотком від ОВДП і відсотком рефінансування під них для місцевих банків на користь високої маржі, вбиває геть кредитування всередині країни. Навіщо банкам ризикувати вкладати в бізнес, коли можна знімати мільярди гривень доходів шляхом вкладення коштів в ОВДП, отримання рефінансу, знову вкладення в ОВДП і так на своїй мініпірамідці жити, нічого не роблячи для економіки України. Але рано чи пізно в борг давати перестануть, попри небачений відсоток, який платить наш Мінфін спекулянтам. Та й боргові потреби ростуть стрімко, а реальна економіка або гине, або йде в тінь. Простіше кажучи бюджетна криза не за горами. І постраждає природно в першу чергу соціалка і бюджетники. Додамо до цього дірку в три мільярди доларів або 80 із гаком мільярдів гривень живих грошей, які бюджет не отримає від транзиту росгазу.

Новини за темою: Країна третього світу: Як Україні повернути повагу світових інвесторів

А це десь обсяг фінансування ЗСУ. Де їх взяти? Знову в борг? Під який відсоток? Під 20 або вже 30%? І скільки протягнемо на таких відсотках? Тим паче, що будь-який розумний інвестор розуміє, що зростання прибутковості ОВДП це ще й свідчення їх крайньої ненадійності при поверненні основної суми боргу. Так що велике питання: Чи не зіграє зростання прибутковості проти зростання купівельної спроможності?

Друге. Повністю вичерпано ресурс поповнення держбюджету шляхом зростання тарифів, які фактично стали комунальним податком для українців. Підтвердження цьому факту бачу в динаміці зростання боргу населення перед ЖКГ. Фактично останній підйом, який влада здійснила наприкінці минулого початку цього року не призвів до зростання живих надходжень, як було раніше. Зростання цінників на послуги призвело до такого ж за обсягом зростання боргів. Простіше кажучи, якщо внаслідок зростання цін на послуги ЖКГ підприємства цієї сфери повинні були додатково отримувати 10 млрд гривень доходу, то замість нього щомісяця отримують 10 млрд гривень приросту боргу. До осені передбачається черговий підйом. Електроенергії – вдвічі. Газу – на 30-40%. Тепла – на 50%.

Чи будуть люди платити? Навряд. Зростатимуть борги. І вже не по 10 млрд на місяць, а по 20-30 млрд що однозначно призведе до колапсу ЖКГ. Тут ще варто додати, що зростання цін на електрику, газ, тепло тощо відразу додасть в цінники на харчові продукти, медикаменти та інше мінімум 20-30%. Що природно скоротить платоспроможність населення у сфері ЖКГ. І значить там борги почнуть накопичуватися ще швидше і більшими обсягами.

Новини за темою: Ціни на продукти й товари продовжують зростати: Чому?

Третє. Продаж землі не зміцнить фінансового становища країни. Ніхто не поспішатиме вкладати свої гроші в Україну, доля якої як держави на волосині від загибелі. У цьому відношенні характерний приклад – прямі інвестиції. Які впали за останні роки в десятки разів. З тієї ж причини: немає ясності з країною. Буде чи ні? У поведінці влади прочитується чіткий сигнал: вона сама не вірить в життєздатність держави, якою управляє. А тому займається тотальним пограбуванням залишків, розпродаючи все за безцінь.

Четверте – всі відволікаючі суспільну увагу маневри влади, типу санкцій, суду над Медведчуком і партією Шарія, референдуми по Донбасу і статусу олігархів тощо мають дуже короткий ресурс ефективності. І до осені, коли люди побачать зростання цін на все і вся в півтора раза, навряд чи стануть запобіжником від масових виступів. Можливо – бунту. Ресурс терпіння у пересічних наближається до нуля. З переходом в негативні значення стосовно Зе-банди. Так що вангую зміну влади восени цього – взимку-навесні наступного року.

Валерій Песецький

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.