Зростання у три етапи: Коли, на скільки і кому перерахують пенсії в Україні

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

У другому півріччі 2021 року очікується 3 етапи підвищення пенсій

З 1 липня в Україні підвищиться розмір прожиткового мінімуму, у тому числі й для непрацездатних громадян. А це означає автоматичний перегляд розміру пенсійних виплат. У Пенсійному фонді України розповіли, що вже в липні зміняться і мінімальний, і максимальний розміри пенсійних виплат.

Які категорії пенсіонерів отримають підвищені нарахування детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Як і у кого зростуть пенсії у липні?

Відповідно до українського законодавства, мінімальний розмір пенсії не може бути меншим за розмір прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність.

Це означає, що зростання прожиткового мінімуму тягне за собою перегляд основних виплат, зокрема пенсій, у бік підвищення.

Станом на червень прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становить 1769 гривень, але уже з 1 липня його розмір становитиме 1854 гривні. Отже, на 85 гривень зросте розмір мінімальної пенсійної виплати.

Зміни стосуватимуться й максимального показника пенсійних виплат в Україні. Найбільша пенсія вираховується як десять мінімальних пенсій за віком. Тож максимальна пенсія в Україні з 1 липня становитиме 18 540 гривень та може зрости на 850 гривень.

Окрім цього, надбавки та підвищення пенсійних виплат передбачено для осіб з інвалідністю через війну. Вони будуть відрізнятися залежно від групи інвалідності: показник підвищення 306 грн – для ІІІ групи інвалідності та 552 грн – для І групи. Розмір пенсій для таких осіб залежить від групи інвалідності. Для І групи – це 650% прожиткового мінімуму; для ІІ групи – 525%; для ІІІ групи – 360%.

Таке підвищення отримають і учасники бойових дій. Мінімальна пенсія для них становить 165% від прожиткового мінімуму. Тож розмір цієї мінімальної пенсійної виплати зросте на 140 гривень.

Перерахують пенсійні виплати й для тих осіб, котрі отримали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи, – це потерпілі та ліквідатори аварії. Залежно від групи інвалідності виплати становитимуть від 225 до 285% від прожиткового мінімуму. Для осіб з ІІІ групою інвалідності виплати зростуть на 191 гривню, для І групи – на 242 гривні.

Також пенсії переглянуть для ветеранів війни (відповідно до закону про жертв нацистських переслідувань); для осіб зі статусом "Почесний донор України" або "Почесний донор СРСР"; перерахують доплати за понаднормовий стаж для осіб, що не працюють.

Такий перерахунок відбудеться автоматично – пенсіонерам не потрібно звертатися до органів Пенсійного фонду.

Новини за темою: Накопичувальна пенсія в Україні: У Мінсоцполітики пояснили, що буде з податками

Хто отримує мінімальну і максимальну пенсії

В Україні є кілька видів пенсій, зокрема, пенсії за віком, пенсія через втрату годувальника; пенсії за вислугу років (пільгові); пенсії з інвалідності. Кожна вікова група має свою мінімальну пенсійну виплату, індексацію якої Міністерство соціальної політики здійснює двічі на рік – у липні та у грудні.

Пенсія за віком. Щоб отримувати таку пенсію, українцеві має виповнитися 60 років і він повинен мати страховий стаж не менше ніж 15 років. До досягнення 60 років вийти на пенсію можуть жінки 1961 року народження.

Пенсія через втрату годувальника. Таку пенсію виплачують непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії за ІІІ групою інвалідності. Дітям-сиротам пенсію призначають залежно від розміру пенсії за віком кожного з батьків.

Пенсія з інвалідності. Такі виплати призначають через загальне захворювання (у тому числі каліцтво, не пов’язане з роботою, інвалідність з дитинства). Розмір пенсійних виплат для інвалідів І, ІІ та ІІІ груп визначають у процентному співвідношенні та здійснюються у такому розмірі:

  • особам з інвалідністю I групи – 100% пенсії за віком;
  • особам з інвалідністю II групи – 90% пенсії за віком;
  • особам з інвалідністю III групи – 50% пенсії за віком.

Що стосується максимальних пенсій, то в Україні немає пенсійних виплат більше ніж 17 690 гривень. Найвищі пенсії отримують ті, хто мав особливі права, приміром, колишні судді, народні депутати, прокурори, урядовці. Щоб отримати максимальну пенсію, українцю потрібно офіційно заробляти приблизно 60 тисяч гривень на місяць і мати 35 років стажу.

Новини за темою: Е-трудові замість паперових: Як тепер призначатимуть пенсії

Коли пенсія в Україні знову зросте

У 2021 році в Україні передбачено реалізацію плану зі збільшення пенсій, який складається з п'яти етапів. Виплати підвищать 10,5 мільйонам українських пенсіонерів. 1 червня здійснили індексацію пенсій на 11% для мільйона пенсіонерів, яким призначили пенсію у 2018-2019 роках, а також для громадян вікової категорії 65+, які мають мінімальну пенсію.

Протягом цього року Мінсоцполітики планує реалізувати такі етапи підвищення пенсій:

1 вересня. Перерахунок виплат для потерпілих на виробництві – стосуватиметься 200 000 осіб. Середній розмір підвищення – 430 грн.

1 жовтня. Доплата 400 гривень пенсіонерам вікової категорії 75-80 років. Мінімальна пенсія для них становитиме 2500 гривень. У 2022 році мінімальні виплати також будуть проіндексовані.

1 грудня. Мінімальна пенсія зросте до 2600 гривень.

Новини за темою: Бойко: Мінімальна пенсія не може бути меншою за реальний прожитковий мінімум

1 січня 2022 року. Підвищення пенсій на 40% передбачено для 30 000 інвалідів внаслідок аварії ЧАЕС. Реалізація цього кроку потребує ухвалення відповідного законопроєкту.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.