Зміни в звітності юридичних осіб в Україні: Коли та як потрібно подавати документ про структуру власності

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

Оновлювати інформацію про свого кінцевого бенефіціарного власника юридичні особи мають щороку

У липні почали діяти нові правила для юридичних осіб. Введено зобов’язання подати державному реєстратору документ під назвою "Структура власності". Нові дані юридичні особи мають надавати уже цього року, і оновлювати цю інформацію щороку.

Про тонкощі обов'язкового документа та про нові правила для юросіб у матеріалі "Першого Незалежного" детальніше далі.

Що таке структура власності юросіб?

З 11 липня поточного року усі без винятку юридичні особи мають надавати державному реєстратору документи, які раніше не надавали. Це документ про структуру власності, а також завірені нотаріусом копії паспортів кінцевих бенефіціарних власників.

Структура власності – це документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, трастів, інших таких правових утворень, що дає змогу встановити всіх кінцевих бенефіціарних власників, зокрема і відносини контролю між ними, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників.

Документи про структуру власності потрібно подати до 11 жовтня 2021 року. Окрім цього, щороку, починаючи з літа 2022 року, юридичні особи повинні оновлювати інформацію про свого кінцевого бенефіціарного власника. Навіть якщо жодних змін за рік не відбулося, документ, який це підтверджує, все одно потрібно надавати.

Якщо засновником юридичної особи є іноземна фізична особа, то цій особі доведеться приїхати до України, щоб виконати низку обов’язкових дій: зробити офіційний переклад паспорта та завірити цю копію у нотаріуса. Іноземним юридичним особам доведеться подати також нотаріально завірений офіційний переклад виписки з реєстру бізнесу країни, де він зареєстрований.

Новини за темою: В Україні внесли зміни до правил дорожнього руху: Які знаки оновлено

Хто має звітувати про свою структуру власності

Якщо українець є власником товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), йому потрібно подати усі ці документи. Це необхідно зробити, навіть якщо засновником товариства є одна людина і вона є українцем. Відповідно до законодавства, надати документи про структуру власності мають понад 650 тисяч ТОВ та 160 тисяч приватних підприємців України. Окрім цього, про свою структуру власності мають повідомити 75 тисяч громадських організацій, 45 тисяч фермерських господарств, понад 16 тисяч благодійних організацій та 14 тисяч кооперативів.

При цьому не мають звітувати про структуру власності фізичні особи-підприємці, політичні партії, ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків), творчі об’єднання, адвокатські спілки, релігійні організації, державні органи, державні підприємства та органи місцевого самоуправління.

Новини за темою: Зміни в трудовому законодавстві: Як працюватимуть е-трудові та коли зникнуть їх паперові аналоги

Яка справжня мета цього нововведення?

Вказані новації потрібні державі задля контролю над підозрілими фінансовими операціями компаній, котрі можуть певним чином порушувати закон. Йдеться насамперед про боротьбу з легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом, започатковану в Україні у 2014 році. Тоді цей процес був розпочатий за вимогою міжнародних організацій: МВФ та Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) – вони прийняли першу редакцію закону про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню поширення зброї масового знищення.

Законом створено систему фінансового моніторингу, який має виявляти і блокувати підозрілі транзакції на суму понад 150 тисяч гривень. Банки та інші суб’єкти фінансового моніторингу повинні мати можливість швидко перевірити інформацію про походження коштів. Саме тому з 2014 року почали відкриватися державні реєстри бізнесу, прав тощо.

Окрім цього, вказаний закон вимагав від юридичних осіб надання даних про кінцевих бенефіціарних власників у дуже короткий термін – протягом трьох місяців. Тоді розпочався хаос – до державних реєстраторів утворилися довгі черги, самі держреєстратори не встигали опрацьовувати документи, а підприємці обурювалися через дуже короткі терміни надання даних.

З огляду на це прийняли поправки до закону: підприємства, всі учасники якого є фізичними особами, звільнені від звітування про бенефіціарів, а для всіх інших термін надання продовжили ще на чотири місяці.

Новини за темою: В Україні посилили відповідальність за вчинення домашнього насильства: Що змінилося

Алгоритм подання документів про структуру власності

І етап. Спершу юридична особа має перевірити, які дані про неї уже є у державному реєстрі. Щоб з’ясувати це, потрібно надіслати безкоштовний запит до Єдиного державного реєстру.

Якщо якісь зміни були внесені після 28 квітня 2020 року, то у держреєстрі може бути інформація про бенефіціарних власників-засновників. Це означає, що можна буде не завіряти копії їхніх паспортів.

ІІ етап. Віднайти уставні документи – вони містять інформацію про структуру власності та відповідність часток кожному з власників. Якщо серед учасників є юридичні особи, необхідно повторити І етап щодо кожної з юросіб.

ІІІ етап. Необхідно скласти ієрархічну структуру, де кожен елемент міститиме таку інформацію: назву юридичної особи або прізвище, ім’я і по батькові фізособи, код ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України) або РНОКПП (Реєстраційний номер облікової картки платника податків – він же ідентифікаційний код) фізичної особи, розмір частки у юридичній особі у відсотках. Це буде своєрідною чернеткою документа під назвою "Структура власності".

ІV етап. Потрібно знайти на своєму малюнку кінцевих бенефіціарних власників. Якщо не знайшли, необхідно підготувати пояснення – чому їх немає.

V етап. Намалюйте чистовик документа під назвою "Структура власності" і підпишіть у керівника юридичної особи, який вказаний у єдиному держреєстрі.

VІ етап. Підготувати нотаріально завірені копії паспортів для всіх кінцевих бенефіціарних власників. Проте якщо власник має паспорт у вигляді ID-картки, завіряти нотаріально його копію не потрібно.

Далі потрібно обрати спосіб подання документів – держреєстратор або нотаріус.

VІІ етап. Наостанок перевірте, чи не потрібно оновити дані про підприємство, змінити номер телефону, форму уставу тощо. У цьому випадку доведеться сплатити адміністративний збір. Нарешті заповніть заяву про включення даних до реєстру – форму можна знайти за цим посиланням.

Залишається останній етап – власне подання підготованих документів.

Новини за темою: Монетизація пільг в Україні: Як планують змінити умови безоплатного проїзду в громадському транспорті

Вартість держреєстрації структури власності

Є два шляхи подання необхідних документів – звернення до державного реєстратора та звернення до нотаріуса. Перший варіант – більш тривалий, а другий – хоч і швидший, проте дорожчий.

У разі візиту до держреєстратора подання документів до 11 жовтня 2021 року є безкоштовним, а після цієї дати коштуватиме 700 гривень (це адміністративний збір). Власне, звернутися можна до будь-якого державного реєстратора за місцем реєстрації юридичної особи. Приміром, у Києві держреєстратори приймають не лише киян, а й юросіб з пропискою у Криму та на тимчасово окупованих територіях на сході України.

За візит до нотаріуса доведеться заплатити 1500 гривень та, окрім цього, ще від 100 до 500 гривень за завірення однієї копії паспорта. До речі, найкращий варіант – зробити відразу кілька копій, додаткова копія коштує від 50 до 100 гривень. Загалом витрати на нотаріальні копії становитимуть 400-2000 гривень.

Як контролюватимуть звітність щодо структури власності

Держава впровадила інструмент контролю за виконанням нововведень. Якщо документи про структуру власності не будуть подані до 11 жовтня 2021 року, то тим, хто запізниться, загрожують штрафні санкції. Йдеться про чималу суму – від 17 до 51 тисячі гривень. До того ж після цієї дати не вдасться без вказаних документів внести жодні зміни до даних про підприємство — державний реєстратор відмовить у прийомі документів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.