Земля на продаж: Як не втратити угіддя та протистояти рейдерському захопленню

Після відкриття ринку землі шахраї можуть використовувати різноманітні схеми для наживи

Топ-новина
Топ-новина
з відкритих джерел

Уже зовсім скоро в Україні відкриють ринок землі – питання, яке обговорювали з десяток років. Однак продаж наділів крім низки перспектив може викликати й чимало ризиків. Наприклад, рейдерські захоплення угідь.

Тож власникам та орендарям земельних ділянок варто потурбуватися про юридичний захист своїх наділів, щоб не втратити їх після запуску ринку землі.

Як не втратити земельні угіддя після відкриття ринку землі детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Що потрібно зробити землевласникам до 1 липня

У Міністерстві юстиції України розповіли, що власникам і орендарям земельних ділянок варто дотримуватися кількох правил.

І правило. Насамперед необхідно подбати про присвоєння земельній ділянці кадастрового номера, що є так званим аграрним паспортом землі. Без такого кадастрового номера неможливо здійснити жодну юридичну операцію із землею.

ІІ правило. Земельне законодавство України передбачає, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. Договір є укладеним, якщо сторони у належній формі досягли згоди за всіма наявними умовами угоди. Тому потрібно перевірити, чи внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про речові права на земельну ділянку (йдеться про оренду або власність на землю). Якщо дані не внесено, необхідно це зробити.

Новини за темою: Від закону про ринок землі програють всі, крім спекулянтів і банкірів, – Чаплига

Під час держреєстрації права оренди земельної ділянки потрібно встановити наявність у договорі оренди таких даних про:

  • об’єкт оренди (кадастровий номер, місцерозташування, площа земельної ділянки);
  • дату укладення і термін дії договору оренди;
  • орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, термінів, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Якщо немає хоча б одного пункту, у держреєстрації відмовлять.

ІІІ правило. Оцифрування документів на землю. У більшості людей право на землю зафіксовано на паперових носіях. Проте це загрожує підробкою документів – шахраї можуть підробити документи та звернутися з ними до нотаріуса. До того ж, коли немає відцифрованих даних у реєстрі, невідомо, хто власник землі – про це можна дізнатися виключно в органі, який видав документ і в архіві якого знаходиться другий примірник документа.

Щоб оцифрувати документи, необхідно звернутися до державного чи приватного нотаріуса або до державного реєстратора і внести інформацію про свою землю до Реєстру. Паперові документи відсканують, відомості внесуть до Державного реєстру та зафіксують у ньому кольорові копії.

Новини за темою: Конституційний суд відклав розгляд закону про ринок землі

Ризики для землевласників

Попри протидію правоохоронних органів, в Україні досі існує рейдерство. І після запуску ринку землі багато українців, які володіють землею, можуть стикнутися з шахрайством і спробами незаконного захоплення землі. Стосовно земельних ділянок можна натрапити на два види рейдерства, пов’язаних із неправильним оформленням документів на землю.

Земля. fakty.com.ua

1. Так зване "реєстраційне рейдерство" – державний реєстратор здійснює незаконну реєстраційну дію. Тоді особі необхідно звернутися зі скаргою на дії державного реєстратора до Міністерства юстиції, до Офісу протидії рейдерству.

Держава поєднала два реєстри: Реєстр прав і Державний земельний кадастр (ДЗК) – це має убезпечити українців від рейдерів. Проте громадянам необхідно перевірити наявність кадастрового номера в їхніх документах на землю. Якщо він є, значить, ділянка зареєстрована у ДЗК, і лише тоді шахраї не зможуть здійснити будь-які реєстраційні дії, адже буде "підтягуватися" другий реєстр, де до конкретного кадастрового номера прив’язані прізвище особи, її дані та ІНН.

А якщо речове право на землю зареєстроване лише на паперовому носії та дані про землю не відображено у ДЗК, потрібно присвоїти землі кадастровий номер та провести офіціалізацію статусу власника ділянки у ДЗК.

2. На підставі підроблених документів, коли особа не подбала про оцифрування прав. Одна з найпопулярніших схем "земельного рейдерства" – незаконне присвоєння ділянок, які перебувають в оренді. Буває, що людина віддає свою землю в оренду, а через деякий час ті, хто її орендував, пере­оформлюють ділянку на себе або третіх осіб. Часто такі афери реалізовують за допомогою недобросовісних нотаріусів, які нібито "недогледіли" або "не перевірили". З огляду на те що нотаріус не зобов’язаний перевіряти достовірність документів, шахраї часто подають підробні документи (довіреності нібито від власника).

Новини за темою: Після закону про ринок землі фермера можна буде побачити хіба що у музеї, – Мосійчук

Подробиці запуску ринку землі

З 1 липня українці зможуть придбати до 100 гектарів в одні руки, з 1 січня 2024 року – до 10 тисяч гектарів. Проте скасування заборони на відчуження "аграрної" землі, що перебуває у приватній власності, не означає, що оренда, яка є найбільш поширеною формою землекористування, стане менш популярною.

Під час державної реєстрації договорів оренди землі необхідно звертати увагу на таке:

Після запуску обороту земель сільськогосподарського призначення мораторій на продаж землі скасують. А вартість земельних ділянок у регіонах буде приблизно такою:

  • Черкаська область – 33,6 тисячі гривень за гектар;
  • Чернівецька область – 33,3 тисячі гривень за гектар;
  • Харківська область – 32,2 тисячі гривень за гектар;
  • Житомирська область – 21,4 тисячі гривень за гектар;
  • Волинська область – 21,8 тисячі гривень за гектар;
  • Рівненська область – 21,9 тисячі гривень за гектар;
  • Київська область – від 26,5 тисячі гривень.

Проте фахівці не радять українцям одразу продавати свою землю за такими цінами – варто зачекати, доки вартість зросте.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.