Земля на продаж: Що показали перші 100 днів відкритого ринку земельних угідь

В Мінагрополітики передбачають, що вартість гектару землі щороку зростатиме на 7-10%

Топ-новина
Топ-новина
pixabay.com

Минуло трохи більше ніж 100 днів, коли в Україні відкрили ринок землі – власникам та потенційним покупцям дозволили легально укладати угоди на придбання угідь сільськогосподарського призначення.

Скільки угод уже уклали та в яких регіонах земля має найбільший попит розповідаємо детальніше далі.

Скільки угод на купівлю землі уклали

З моменту запуску ринку землі українці сумарно уклали 29 493 угоди з купівлі-продажу земельних ділянок. Такі дані навели в Мінагрополітики станом на 12 жовтня.

"Подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру 5129 нотаріусів. Всього заяв – 5759, з них погоджено 5094, в черзі на розгляд – 3, відмову отримали 662", – розповіли у відомстві.

Що стосується розмірів придбаної та проданої землі, то сумарно угоди зареєстровані на 73447 гектар. Лідерами по проданій і придбаній землі стали Кіровоградська (10 150,3 га), Харківська (9520,2 га) і Полтавська області (6578,7 га).

Ринок землі в Україні Мінагро

А ось у вересні експерти помітили зростання активності на ринку землі. Доцент Київської школи економіки, керівник Центру досліджень продовольства та землекористування Олег Нів'євський розповів, що у липні було зареєстровано угод загальною площею 6,4 тис. га, у серпні 16 тис. га, а у вересні вже 25 тис. га. "Люди накопичують досвід, і чим далі ми в ринку, тим він інтенсивніший", – сказав експерт.

За його даними, наразі відбувається збільшення кількості угод за площею. За регіонами, трійка лідерів за кількість та площею угод про купівлю-продаж землі стабільна – це Харківська, Полтавська та Кіровоградська області, які щомісяця міняються місцями.

"В середньому по Україні продано кількість землі сільгосппризначення в гектарах – 0,122% в цілому. Переважна більшість угод відбувається з товарною сільськогосподарською землею, тобто це та земля, яка була під мораторієм", – акцентував науковець.

Якщо брати угоди купівлі-продажу, додав Нів'євський, то на першому місці земля для ведення особистого селянського господарства. Географічний розподіл цін від 50 тис. грн до 100 тис. грн за га. Тобто з цінами зараз треба поводитися дуже обережно.

Новини за темою: Ринку землі – два місяці: Де в Україні найчастіше купують земельні ділянки і за якою ціною

Скільки коштує українська земля

Середня ціна одного гектара землі сільськогосподарського призначення в Україні станом на 9 жовтня 2021 року становила близько 33 тис. грн.

За словами міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка, якщо брати загальну цифру всіх транзакцій по землях сільськогосподарського призначення, то середня вартість одного гектара, станом на 9 жовтня, склала 43 879 грн.

Українська земля

agropravda.com

"Якщо ми робимо середньозважену вартість одного гектара землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, то це мова йде про 32 тис. 857 грн. А якщо говоримо про середньозважену вартість для ведення особистого селянського господарства, мова йде про 33 тис. грн", – зазначив чиновник.

У Чернігівській області зафіксували найнижчу ціну за гектар землі сільськогосподарського призначення. Так, у Ніжинському районі (Заньківська сільська рада) продали ділянку площею 2 гектари для ведення особистого селянського господарства за 630 грн, відповідно ціна за один гектар склала 315 гривень.

Найвищу ціну за один гектар землі зафіксували у Київській області – 39,86 млн грн. У місті Українка Обухівського району продано ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,008 гектара за 318,85 тисячі гривень, тобто ціна за 1 гектар склала 39 856 250 гривень.

Новини за темою: Вартість землі в Україні: Скільки коштуватимуть ділянки через п'ять років

Чого очікувати далі

Очільник Мінагрополітики Роман Лещенко зазначив, що щороку вартість землі в Україні зростатиме на 7-10%. "Українська земля недооцінена. Я, як міністр аграрної політики, публічно про це говорю на всіх зустрічах. І я в цьому питанні базуюся на успішності реалізації земельної реформи країн-сусідів з Європейського Союзу.

Польща провела 20 років тому земельну реформу. Сьогодні Польща №1 в агросекторі Європейського Союзу. Сьогодні вартість у Польщі гектару землі перевищує 10 тис. євро. Україна сьогодні на 30 році незалежності тільки почала земельну реформу. Українська земля буде зростати у вартості кожного року – приріст буде щонайменше 7-10 %..." – сказав Лещенко.

Новини за темою: У Вінницькій області викрили схему розкрадання 17 гектарів особливо цінної землі

*****

Варто нагадати, що до 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізособи-громадяни України з обмеженням в 100 гектарів. Закон про ринок землі забороняє купувати землю іноземцям. Питання продажу землі особам без українського громадянства та іноземцям вирішуватиметься тільки на загальнонаціональному референдумі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.