Ймовірні санкції проти РФ, припинення транзиту та ризики для України: До чого призведе запуск "Північного потоку-2"

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Після запуску "Північного потоку-2" в Україні не виключають збільшення ризику повномасштабної військової агресії з боку Росії

Сполучені Штати Америки та Німеччина ухвалили угоду, відповідно до якої проти Росії будуть застосовані санкції, якщо газопровід "Північний потік-2" використовуватимуть проти України. Однак поки невідомо, як саме будуть забезпечуватися задекларовані зобов'язання.

Детальніше про угоду та реакцію української влади розповідаємо далі.

Угода США та Німеччини щодо захисту України

Уряд Німеччини чинитиме тиск на Європейський Союз для введення додаткових санкцій у разі, якщо Російська Федерація спробує використовувати енергію як зброю або вчинити нові агресивні дії проти України. Зокрема, санкції введуть для обмеження російського експорту в Європу в енергетичному секторі, включаючи газ. Про це йдеться в угоді США і Німеччини щодо "Північного потоку-2".

"Якщо Росія спробує використовувати енергію як зброю або вчинити нові агресивні дії проти України, Німеччина буде діяти на національному рівні та чинити тиск на Європейський Союз для прийняття ефективних заходів, включаючи санкції, для обмеження російських можливостей експорту в Європу в енергетичному секторі, включаючи газ, або для прийняття ефективних заходів в інших економічно значущих областях", – зазначається в угоді.

Також у документі прописано, що зобов'язання спрямоване на те, щоб Росія не використовувала жоден трубопровід, включаючи "Північний потік-2", для досягнення агресивних політичних цілей, використовуючи енергію як зброю.

У рамках угоди Німеччина взяла на себе зобов'язання сприяти продовженню транзитного договору між Україною і Росією, який закінчується у 2024 році.

Новини за темою: США закликали Україну не критикувати угоду щодо "Північного потоку-2", - Politico

Реакція України на угоду

Прессекретар президента України Сергій Нікіфоров прокоментував перші деталі угоди Сполучених Штатів і Німеччини щодо "Північного потоку-2". Він заявив, що треба дочекатися, як Німеччина буде забезпечувати гарантії, які вона на себе взяла.

При цьому він підкреслив, що поки деталі домовленості ще не розкриті.

"Треба дочекатися, як саме Німеччина буде забезпечувати гарантії, які вона на себе взяла. Деталей домовленості ще не розкрили", – заявив Никифоров.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба оголосив, що Київ ініціює консультації з Єврокомісією і Німеччиною щодо "Північного потоку-2". Консультації були ініційовані після офіційного оголошення про угоду між Німеччиною та США.

Україна вже направила офіційні ноти в Брюссель і Берлін, оскільки газопровід загрожує безпеці та порушує принципи диверсифікації.

"Відповідно до статті 274 Угоди про Асоціацію з ЄС Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо "Північного потоку-2", який загрожує безпеці України та порушує принципи диверсифікації Енергетичного Союзу ЄС. МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін", – оголосив міністр.

А спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков висловив занепокоєння можливим введенням в експлуатацію газопроводу "Північний потік-2". Він закликав Конгрес США утримуватися від затвердження будь-яких угод, які загрожуватимуть енергетичній безпеці Європи та становитимуть загрозу національним інтересам України та США.

Разумков зазначив, що "Північний потік-2" слід розглядати як частину агресивної політики, яку Росія розгортає не лише проти України, а й проти всього західного світу.

До того ж Україна й Польща, разом із союзниками, й надалі працюватимуть над протидією запуску газопроводу "Північний потік-2". Запуск газогону створює додаткову військову та енергетичну загрозу Україні.

В МЗС України повідомили, що актуальні пропозиції, які надходять задля мінімізації загрози від запуску газопроводу – не є достатньо ефективними. МЗС України, зі свого боку, закликає США й Німеччину звернути увагу на безпекову кризу, яка утворилася в нашій країна внаслідок будівництва "Північного потоку-2".

Новини за темою: ЄС може залучити інструменти проти РФ за порушення транзиту газу через Україну, - Меркель

Що думають у Росії про майбутній транзит газу

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи угода США і Німеччини щодо "Північного потоку-2", зауважив, що переговори про транзит газу через Україну після 2024 року мати комерційний характер і їх не ведуть глави держав.

Він також додав, що зрушень з підготовки зустрічі президентів України та РФ Володимира Зеленського і Володимира Путіна поки немає.

Ризики для України

Якщо газопровід "Північний потік-2" запуститься, Україна щороку втрачатиме близько 1,5 млрд доларів. Ще більше стурбованості викликає той факт, що у разі запуску газопроводу інша сторона захоче "позбутися" України як конкурента.

Глава компанії НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко зазначив: "Якщо не буде фізичного транзиту газу через Україну, значно зросте ризик повномасштабної військової агресії з боку Росії. Росія очікуватиме, що якщо військові дії не зачіпатимуть європейських споживачів, Європа обмежиться висловлюваннями глибокого занепокоєння подіями в Україні".

Також він зауважив, що не розуміє, як Німеччина може гарантувати транзит газу через Україну, якщо сама його не видобуває. Це могла б гарантувати Росія, але "яка ціна цих гарантій".

Новини за темою: Підемо в арбітраж: Шмигаль пригрозив "Газпрому" у разі відмови щодо транзиту газу

*****

"Північний потік-2" (Nord Stream 2) – це проєкт розширення активного в Балтійському морі газогону "Північний потік" довжиною 1234 кілометри. За задумом, газогін повинен проходити через економічні зони та територіальні води п'яти країн: Данії (147 км), Німеччини (85 км), Росії (118 км), Фінляндії (374 км) і Швеції (510 км).

Детальніше про втілення амбітного плану Росії з побудови "Північного потоку-2" в обхід України читайте за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.