Місцеві вибори в умовах пандемії: Хто і за яких умов зможе віддати свій голос

Пандемія коронавірусу не завадить проведенню волевиявлення українців

Топ-новина
Топ-новина
вибори

Місцеві вибори в Україні відбулися 25 жовтня

Фото з відкритих джерел

Цей день настав! Вже сьогодні, 25 жовтня, українці обиратимуть місцеву владу різних рівнів. Виборчі дільниці прийматимуть громадян впродовж всього дня - з 8:00 до 20:00. А хто не зможе до них дійти і попередньо повідомив про це - зможе проголосувати за своїх кандидатів вдома.

Втім, все ж цьогоріч волевиявлення пройде на тлі піку захворюваності на коронавірус та за незвичною виборчою системою. Як виконати свій громадянський обов'язок та не наразитися на небезпеку чи не наразити на неї інших - далі у матеріалі.

Організація роботи виборчої дільниці

Ще в середині вересня Кабмін встановив додаткові вимоги щодо протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів на період дії карантину у зв’язку з поширенням на території України COVID-19. 

Так, на вході до приміщення, де будуть голосувати виборці, та безпосередньо у кабінках для голосування мають бути антисептики для рук. Також потрібно обладнати місця для централізованого збору та утилізації засобів індивідуального захисту (маски та рукавички).

У приміщеннях повинна бути нанесена розмітка, що вказує на дотримання дистанції не менше 1 метра. Потоки виборців, на вхід та на вихід, потрібно розділити. Крім того, рекомендується у приміщенні одночасне перебування виборців з розрахунку не більше трьох осіб на один стіл для видачі бюлетенів.

Новини за темою: Вибори мера Львова: Остаточний список кандидатів та їхні обіцянки

Члени виборчої комісії повинні дотримуватись фізичного дистанціювання - сидіти на відстані не менше 1 метра один від одного або застосовувати фізичні бар’єри, наприклад, прозорі екрани.

Стільці, столи, меблі, які використовуються виборчою комісією, повинні бути виготовлені з матеріалів, які можна продезінфікувати. Використання тканини на столах заборонено.

Протирати дверні ручки, поручні, сидіння дезінфікуючими засобами потрібно не рідше одного разу на 2 години, а проводити вологе прибирання приміщення - не рідше одного разу на 4 години. Оброблювати окремі частини виборчих скриньок також можна, але потрібно не допустити потрапляння речовини та засобів дезінфекції усередину виборчої скриньки.

Засоби захисту повинні мати усі члени виборчої комісії, офіційні спостерігачі, поліцейські, працівники органів, закладів, установ, на території яких розміщені приміщення для голосування та приміщення виборчих комісій.

До роботи на спеціальних виборчих дільницях членам виборчої комісії, офіційним спостерігачам, поліцейським рекомендується не пізніше ніж за 72 години до дня виборів пройти тестування на наявність COVID-19 методом ПЛР.

Після завершення підрахунку голосів, передачі протоколів та бюлетенів для голосування у приміщенні виборчої комісії проводиться заключна дезінфекція.

У разі виявлення випадку COVID-19 в одного із членів виборчої комісії всі інші члени виборчої комісії можуть продовжувати виконувати свої функції при відсутності симптомів респіраторних захворювань.

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: Хто боротиметься за крісло мера Харкова та що вони обіцяють

У разі наявності контакту з хворим без застосування засобів індивідуального захисту такі члени виборчої комісії направляються на самоізоляцію в порядку, встановленому законодавством.

Також Кабмін дозволив перетин кордону під час карантину офіційним спостерігачам від іноземних держав та міжнародних організацій, які вестимуть спостереження за ходом виборчого процесу відповідних виборів.

Як будуть голосувати українці

Перед тим як потрапити до виборчої дільниці, потрібно повідомити на вході щодо наявності симптомів респіраторних захворювань та пройти температурний скринінг.

Виборці повинні дотримуватись протиепідемічних заходів, обробити руки дезінфікуючими засобами перед входом до приміщення, перебувати у респіраторі або захисній масці.

Однак, члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців з проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи.

Кабмін не рекомендує виборцям брати дітей до виборчих дільниць. Також варто користуватися особистою ручкою.

ZIK інфографіка про вибори_1
ZIK

Ну і найголовніше: щоб отримати бюлетені, обов'язково потрібно мати при собі документ, що посвідчує особу, - краще паспорт (не його електронну копію).

Як проголосувати на самоізоляції

Виборці, які перебувають на самоізоляції, можуть здійснювати голосування за місцем перебування. Для цього потрібно не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем виборів подати заяву з доданою довідкою медустанови про стан здоров’я (перебування на самоізоляції).

У день голосування таким виборцям необхідно самостійно, не передаючи в руки членам виборчої комісії, показати документ, який підтверджує особу та громадянство України. Члени комісії, які забезпечують голосування за місцем перебування, мають бути в масках, рукавичках, захисному щитку. І після кожного відвідування проводити утилізацію засобів захисту.

Що варто знати про виборчі бюлетені

Вперше на місцевих виборах до рад люди голосуватимуть і за партії, і за конкретного кандидата від них.

У всіх населених пунктах на руки виборцям даватимуть різну кількість бюлетенів. До прикладу, у Києві їх буде найменше, адже кияни обиратимуть тільки міську раду та міського голову. Тут можна подивитись остаточний зміст та вигляд бюлетенів.

бюлетень зразок
Фото з відкритих джерел

За мера міста треба поставити звичну позначку, а до ради - і за партію, і за бажання вписати у спеціальний квадрат номер людини у списку. Номери і прізвища будуть у бюлетенях.

Заповнення квадрату буде схожим на заповнення індексу на старих конвертах, коли треба було навести цифру з промальованого пунктиру.

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: Хто змагається за крісло мера столиці та що обіцяють кандидати

При чому, якщо ваш кандидат має номер від 1 до 9, то, згідно із законом, треба вимальовувати 01 - 09, щоб голос точно зарахували. ЦВК нещодавно таки дозволила зарахувати голоси без нуля, через що не виключена плутанина.

Закон передбачає дуже складну процедуру, за якої у разі набрання великої кількості голосів кандидат посунеться у списку й стане депутатом, а не політик, якого попереду поставила партія.

В інших регіонах виборці будуть голосувати за голову ОТГ чи мера міста (1), а також за список партії до обласної (2), районної (3) та міської або ОТГ (4) рад. Також в деяких містах люди голосуватимуть ще й за районні у містах ради (5).

Тобто, більшість виборців отримають по 4 бюлетені, але десь їх буде всього два, а десь аж 5.

За даними мережі ОПОРА, 5 бюлетенів буде у Житомирі, Кривому Розі, Кропивницькому, Полтаві та Херсоні. Всі вони будуть різних кольорів. Більше про це можна прочитати тут.

Чи будуть вибори на Донбасі

На Донбасі восени цього року провести місцеві вибори на території громад, підконтрольних центральній владі, вже неможливо. Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко заявив: "Перші вибори можна проводити двічі на рік: у жовтні та березні. Ми плануємо в майбутньому звернутися до відповідних військово-цивільних адміністрацій з приводу безпеки на цих територіях. Як тільки будуть необхідні умови - вибори будуть призначені".

Поряд з цим, у ЦВК зазначили, що українське законодавство не забороняє проводити місцеві вибори у регіонах, які належать до червоної зони карантину. Вони можуть бути скасовані лише в разі запровадження воєнного чи надзвичайного стану. Тоді як віднесення території до зони високої епідеміологічної небезпеки не є підставою для скасування виборів.

Що ще варто знати про місцеві вибори - 2020

На нинішніх місцевих виборах обирають керівництво усіх новостворених об'єднаних територіальних громад, таким чином процес укрупнення фактично завершується. Тож для деяких виборців буде незвично обирати не свою сільську раду, а вже нову раду ОТГ та її голову.

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: Які повноваження мають мер міста, місцева рада та її депутати

Голосування 25 жовтня де-факто запускає початок функціонування нових укрупнених районів. Більшість виборців вперше обиратимуть досить далеку для себе раду, адже на цілу область подекуди лишилось всього три чи чотири райони.

Мешканці обласних центрів та великих міст з понад 75 тисячами виборців ще раз сходять на дільниці 15 листопада. Саме тоді, швидше за все, відбудеться другий тур мерських перегонів, якщо у першому ніхто не набере більше половини голосів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.