Восени на українців чекає подорожчання продуктів: Що злетить у ціні найбільше і чому

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

Україна перебуває в умовах постійного подорожчання товарів і послуг

Восени – а це зовсім скоро – в Україні зростуть ціни на деякі категорії продуктів харчування. Це потягне за собою подорожчання інших продовольчих товарів, ціна яких напряму залежить від вартості базових продуктів. До осені ще півтора місяці, але готуватися до майбутнього подорожчання українцям варто уже зараз.

Далі розповідаємо, які саме продукти подорожчають найбільше і які причини такого різкого стрибка цін.

Чому дорожчають продукти?

Зараз літо, і здається, що вартість деяких продуктів не така вже й висока. Але зниження цін на базові продукти влітку – це тимчасова тенденція, яка повторюється з року в рік. І хоча за останній місяць вартість товарів стабілізувалася, а на деякі продукти навіть дещо зменшилася, все ж таки восени на нас очікує черговий стрибок цін.

За великим рахунком, зростання цін на продукти харчування є загальносвітовою тенденцією, яка зумовлена і дефіцитом низки продуктів, і емісією долара, і зростанням показників інфляції. Приміром, зараз ціни на продовольство в Україні сягнули апогею, зупинившись на найвищій за останні 13 років позначці.

Саме через зростання інфляції уже у наступному сезоні українці відчуть подорожчання базових продуктів: м’ясних, молочних продуктів та яєць.

На нинішній врожай ягід, овочів та фруктів та їх ціноутворення вплинули погодні умови – тобто цьогорічна пізня весна. А подорожчання зернових культур, які використовують для виробництва кормів для худоби та птиці, своєю чергою, призводить до зростання цін на готову продукцію: м’ясо, яйця, молоко. В Асоціації тваринників пояснили – 75% вартості, наприклад, яєць – це вартість кормів для птиці, які постійно дорожчають: пшениці, кукурудзи, сої, соняшникових.

Фото з відкритих джерел

Також на остаточну ціну всіх без винятку продуктів впливають опосередковані тенденції – приміром, ціни на паливо, газ та електричну енергію. Переважно це стосується овочів і фруктів, які зберігаються в холодильниках – що довше зберігається продукція, то більше платять за її зберігання.

І хоча протягом останнього місяця тарифи на електроенергію не є загрозливо високими, та все ж таки восени з настанням опалювального сезону вони зростуть. А збільшення витрат виробництва на сировину та енергію сприяє подорожчанню хліба, макаронних і кондитерських виробів та м’ясних продуктів.

Окрім цього, до підвищення цін призводить також недавній запуск ринку сільськогосподарських земель. Відтепер усі витрати на покупку землі і зростання орендної платні аграрії перекладуть на споживачів. Отже, восени Україну має накрити хвиля подорожчання, що охопить усі продовольчі товари. До речі, взимку, знову-таки очікувано, матимемо сезонну хвилю подорожчання овочів та фруктів.

Новини за темою: Холодна весна та здорожчання енергоресурсів: Що чекає українців на продуктовому ринку і чи подешевшають фрукти

Аграрний сектор України орієнтований на експорт продукції, зокрема зерна і олійних культур, тому зростання цін на світових ринках призводить до збільшення експорту і зростання цін в Україні. Що стосується стану молочної галузі України, то він погіршується: поголів’я корів скорочується, а наша країна масово імпортує молоко за кордон. Тому спостерігається певний дефіцит молока, котрий і призводить до зростання цін на молочну продукцію.

І, зрештою, на зростання цін значною мірою вплинула пандемія коронавірусу. На внутрішньому ринку України залишилися лише "сильні" гравці великого і середнього бізнесу, натомість малі господарства, ферми припинили роботу.

Найбільше мають подорожчати до осені м'ясні та рибні продукти. Через те, що не всі українці можуть собі дозволити купувати недешеве м'ясо та рибу, їх споживання на внутрішньому ринку України зменшилося, а вартість продовжує зростати. 

Які прогнози на майбутнє?

За прогнозами експертів, восени деякі соціально важливі продукти подорожчають на 30-40%. Згідно з офіційною інформацією Державної служби статистики України, у лютому 2021 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої на споживчому ринку зросли на 2,1%. Протягом травня продукти харчування подорожчали ще на 1,8% – найбільше зросла ціна на фрукти, соняшникову олію, м'ясо, алкогольні напої.

Новини за темою: Найшвидші темпи за 10 років: ООН заявила про різкий ріст цін на продукти у світі

Національний банк України спрогнозував, що зростання споживчих цін до кінця 2021 року становитиме 8-10%, зазначивши, що інфляція виявилася вищою, ніж прогнозували раніше. Для порівняння: у 2020 році інфляція становила 5%, а на поточний рік у бюджеті закладено показник 7,3%. А 10%-ва інфляція – це "антирекорд", бо такого в Україні не було з 2017 року. 

*************

Українські експерти певні, що восени ситуація з високими цінами на продовольчі товари погіршиться через залежність України від імпортних енергоресурсів. Вартість газу та нафти зросте, тому нам знову не уникнути підвищення цін на все, що є у магазинах та на ринках. Водночас зарплатня українців навряд чи зростатиме пропорційно подорожчанню продуктів.  

Новини за темою: "Ми зайняті одним питанням: Як вижити". Українці розповіли, чи вистачає їм грошей на продукти харчування

Загалом ціни в Україні зростатимуть доти, доки висока вартість продуктів не почне завдавати збитків самим виробникам або продавцям – ринкам, магазинам і торговим мережам.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.