Вільна економічна зона на Донбасі: Навіщо президент хоче повернути схему з 90-х і чим це загрожує нацбезпеці

Топ-новина
Топ-новина
Донбас
Фото з відкритих джерел

Насправді вільна економічна зона на Донбасі приховує чимало сумнівних перспектив і не є гарантовано виграшною для України

Вчора вранці президент озвучив друге питання з всеукраїнського опитування, призначеного на 25 жовтня. Йшлося про створення вільної економічної зони на Донбасі. У мережі обурилися: мовляв, що це таке – відсікання східних регіонів, пряма відмова від них чи тонка маніпуляція перед виборами?

Щоб розібратися у цих питаннях, розповідаємо, що таке вільна економічна зона на Донбасі і навіщо про неї питати в "опитувальнику Зеленського".

Що таке вільна економічна зона

"Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?" – так звучить питання, яке президент Володимир Зеленський планує поставити українцям на місцевих виборах 25 жовтня.

Не одразу можна зрозуміти, у чому суть питання та й взагалі, що таке ця "вільна економічна зона". Вірогідно, передбачаючи труднощі розуміння, Офіс президента поспішив роз’яснити українцям, що ж малося на увазі і про що саме всім варто подумати у розрізі "вільних економічних зон".

Аби розуміти вигоду чи недоліки вільної економічної зони, потрібно знати, що це таке.

Отож, ВЕЗ – це така частина України, де функціонує спеціальний режим економічної діяльності. Тут можуть встановлюватися пільгові митні, валютно-фінансові та податкові умови. Створення ВЕЗ має на меті залучення іноземних інвестицій, збільшення експорту товарів і послуг, впровадження нових технологій.

Ось як про це розмірковують у президента: "Коли говоримо про Донбас, маємо враховувати, що станом на сьогодні у Донецькій і Луганській областях все ще є дві частини: підконтрольна державі та тимчасово окупована. Зрозуміло, що ми обов’язково повернемо Донецьк і Луганськ. Але пришвидшити цей процес, спростити реінтеграцію, відійти від традиційно пасивного очікування позитивного рішення можна лише за рахунок більш проактивної та ініціативної нашої позиції. Привабливої та перспективної насамперед для всього регіону. Виходимо саме з тієї мотивації, що створення на Донбасі, на вільній частині, спеціальних економічних умов суттєво вплине на темпи та концепції дієвої реінтеграції. Звісно, якщо це підтримають українці". 

У президента також пояснили, що йдеться про концепцію регіональної економіки, яка, так би мовити, зшиває регіон, робить його привабливим для бізнесу і відновлює інфраструктуру.

В ОП завірили, що за позитивної відповіді українців цей процес розпочнеться і спершу він проходитиме на підконтрольній Україні території Донбасу. Перші кроки будуть спрямовані на створення нових робочих місць для місцевого населення, відкриття нового перспективного бізнесу, залучення інвесторів і зацікавлення людей працювати саме тут.

Правда, є найголовніше "але" – президент не пояснює, що робитиме влада, якщо українці скажуть "так" на питання про ВЕЗ на Донбасі. Що саме буде втілено, ким, коли і яким чином – поки це все невідомо. 

Новини за темою: Кравчук запропонував висунути в ТКГ ідею вільної економічної зони для Донбасу

Ймовірні наслідки введення ВЕЗ на Донбасі

Цікаво, що українська влада вже другий рік виношує ідею запровадження на Донбасі вільної економічної зони. Так, у серпні 2019 року до парламенту надійшов законопроєкт №1093 "Про створення та функціонування вільної економічної зони "Донбас", але його не розглянули.

І от цього року знову – пропонується спершу запровадити вільну економічну зону на підконтрольній Україні території, а після деокупації розповсюдити її дію на весь Донбас. Планується звільнити бізнес від податку на прибуток, військового збору, не проводити перевірки підприємств, надати бізнесу додаткові державні гарантії на випадок втрати інвестицій, дозволити розрахунки не лише у гривні, а й в іноземній валюті.

Поки це все існує у теорії – ніхто не знає, як може працювати вільна економічна зона, як правильно її впроваджувати на Донбасі і які перепони така ініціатива може зустріти. Проте вже зараз ми можемо чітко виокремити кілька моментів, котрі можуть поставити під загрозу весь позитивний задум президента і його команди.

  • Фактично ВЕЗ – це створення внутрішнього офшору, який означає лише ухилення від податків і сам по собі жодним чином не сприяє озвученим цілям: покращенню інвестиційного клімату та створенню робочих місць.
  • ВЕЗ може потягнути за собою особливий статус Донбасу або взагалі стане завуальованим його синонімом. При згоді більшості українців на опитуванні 25 жовтня може бути втілений такий сценарій: президент і його команда прирівняють опитування до референдуму, ініціюють написання законопроєкту, у якому обов’язковою умовою введення ВЕЗ назвуть особливий статус Донбасу, проголосують за законопроєкт у парламенті і введуть ВЕЗ на Донбасі, закріпивши його особливий статус у Конституції.
  • ВЕЗ може перетворити Донбас на тіньовий митний пункт, через який можна буде легально провозити все те, що по суті є нелегальним. Щось схоже вже було у 1998 році – тоді окремий закон вводив спеціальні економічні зони і режим інвестиційної діяльності в Донецькій області. Це створило лише нерівні умови для бізнесу – ані інвестицій, ані розвитку регіону, ані створення робочих місць це не принесло. Натомість Україна недоотримала багато мільярдів доходів.  

Очевидні недоліки ідеї про ВЕЗ на Донбасі

Надто багато рожевих мрій. Передусім варто сказати, що жодна із на перший погляд позитивних сторін вільної економічної зони, анонсованих президентом, не може бути втілена до розв'язання конфлікту і повного завершення бойових дій на Донбасі. 

Так, ВЕЗ може мати певний позитивний вплив, проте лише як сценарій відновлення Донбасу після тривалого конфлікту. Це можуть бути кроки, направлені на відбудову, повернення людей, бізнесу, інвестицій вже після завершення конфлікту, а не у процесі невирішеного протистояння.

Позбавлена здорового глузду. Треба пам’ятати, що жодної юридичної сили опитування президента 25 жовтня не матиме. До того ж його проведуть лише у регіонах, де пройдуть місцеві вибори. А це значить, що у 18-ти громадах Донецької і Луганської областей, підпорядкованих Україні (приміром, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Авдіївка, Попасна), не буде виборів (їх раніше скасували) і не буде опитування президента. Це парадокс – вирішується доля сходу без самого сходу.  

Недостатня поінформованість українців. Ніхто досі належно на офіційному рівні, нехай навіть у президентському відеозверненні, не провів достатнього ознайомлення українців з тим, що мається на увазі під "вільною економічною зоною", зазначає Юрій Трачук, експерт LED (місцевий економічний розвиток).  

Схожа на маніпуляцію. Питання про вільну економічну зону в опитуванні 25 жовтня – це передусім чудова спроба пропрезидентської партії заручитися симпатією виборців сходу України. Про це каже політичний ескперт Віктор Таран. 

*************

Слід розуміти, що насправді вільна економічна зона – це прийнятна і завуальована назва "спеціальної зони" частини України, де функціонує спеціальний режим економічної діяльності. А спеціальний він саме через окупацію та бойові дії. І вільної економіки там може і не сформуватися, як не намагайся. Тому фактично це доволі підступна річ, яка може виявитися абсолютно неефективною, але дуже накладною для державного бюджету України.

Тобто гроші і зусилля держави будуть направлені на завідомо провальну мету, на регіони, які не здатні приносити прибуток, тоді як основна частина України недоотримуватиме державне фінансування.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.