Скасування паперових трудових книжок: Як нововведення вплине на нарахування пенсій

Топ-новина
Топ-новина
Трудові книжки. Фото: vesti-ukr.com

Паперові трудові книжки мають вийти з обігу через 5 років

В Україні запустять реформу обліку трудової діяльності – громадян переведуть на електронні трудові книжки. Відповідний проєкт закону ухвалили в парламенті.

Що передбачає ініціатива та як вона працюватиме на практиці розповідаємо далі.

Чому вирішили запровадити електронні трудові книжки

Днями Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі".

Відповідний законопроєкт №3623 підтримали в другому читанні та в цілому 265 народних депутатів. Документ був зареєстрований 10 червня 2020 року, ініціатором виступив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Згідно з пояснювальною запискою, документ має на меті запровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, а також законодавче врегулювання питання щодо автоматичного призначення пенсії за віком через особистий електронний кабінет особи на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

У тексті законопроєкту пропонується ввести облік трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У зв'язку з цим передбачається врегулювати механізм накопичення, обробки та використання цієї інформації, зокрема, для ведення трудових книжок, обчислення страхового стажу, укладення трудового договору, призначення пенсій, а також встановити умови доступу до цієї інформації.

До реєстру пропонується вносити дані:

 • про основне місце роботи;
 • про права на земельну частку (пай) члена колективного чи іншого сільськогосподарського підприємства;
 • про навчання осіб у вищих навчальних закладах, а також їх освіту та стаж;
 • про стажування студентів та учнів вищих і професійно-технічних навчальних закладів;
 • про складання присяги державного службовця, прокурора, посадової особи місцевого самоврядування;
 • про присвоєння, зміну та позбавлення рангу державного службовця;
 • про ранги дипломатичних службовців;
 • про трудову діяльність кандидатів на посади членів Кабінету міністрів України, члена Рахункової палати, члена Вищої ради правосуддя, прокурорів, директора Українського інституту книги.

Реформа обліку трудової діяльності працівника полягає у поступовій відмові від паперових трудових книжок. У перспективі це створить можливості для:

 • зменшення витрат роботодавців на ведення паперового документообігу;
 • спрощення доступу до інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, насамперед у випадку тимчасової втрати працездатності;
 • врахування даних стосовно освіти та кваліфікації, яку має працююче населення та яку здобувають молоді люди, для забезпечення узгодження пропозицій, які існують на ринку праці, та планування підготовки (перепідготовки) фахівців за актуальними напрямками;
 • усунення можливих ризиків і негативних наслідків втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення недостовірних відомостей до цього документа.

Новини за темою: Кабмін визначив сім ознак трудових відносин: Що це означатиме для неоформлених працівників

Призначення пенсії

У документі прописані процедури призначення пенсій. Так призначення або перерахунок пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично.

Звернення за призначенням чи перерахунком пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення чи перерахунку пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто. Також дозволяється звернутися через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку. Нарахування відбувається автоматично, якщо особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, територіальний орган Пенсійного фонду інформує особу про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання.

Якщо даних не вистачає, то пенсію автоматично не призначать. У разі якщо документи про страховий стаж не будуть подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, вважатиметься, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

До того ж, якщо особа, якій нарахували пенсію за віком, протягом трьох місяців не повідомила територіальний орган ПФУ про обраний нею спосіб виплати пенсії, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Також, в проєкті закону прописано, що персоніфіковані відомості, включені до електронної облікової картки особи, зберігаються протягом усього життя особи, а після її смерті – протягом 75 років.

Новини за темою: До пенсії не зараховують частину трудового стажу: У Мін'юсті пояснили, як діяти

Як працюватимуть норми закону

Заступник голови правління Пенсійного фонду України Олександр Малецький повідомив, що роль трудової книжки – це інформація про трудові відносини. "На сьогоднішній день ця інформація надходить до ПФУ від роботодавців. Вона накопичується, вона є, включно з посадою, професійними ознаками роботи, наказами про прийняття і звільнення з роботи. Ця інформація вже є", – сказав він.

Для того, щоб нічого не загубилося, у ПФУ створюють відповідні умови. "У нас є основний і резервний центри опрацювання даних, у нас проходить повне дублювання інформації. Тому загубитися нічого не може", – додав він.

Експерт пояснив, що перехід на електронну систему спростить збір інформації для нарахування пенсії працівнику.

"Уже сьогодні у нас в системі сертифікованого обліку створюється трудова книжка, накопиченої інформації є більш ніж за 20 років. І вона вже використовується для призначення пенсій. Щоб призначити пенсію, нам від людини необхідно мати певну інформацію. Одна з головних – про її трудовий стаж, правильний страховий стаж, і заробітну плату. Відповідна інформація в ПФУ вже накопичена протягом 20 років, але немає інформації, яка була до цього. Власне, перенесення всієї цієї інформації з паперової книжки в реєстр застрахованих осіб дає нам можливість не вимагати від людини, якщо будуть якісь додаткові умови. Але в більшості випадків у нас буде інформація про трудовий стаж, заробітну плату, після досягнення особою пенсійного віку без її звернення, якщо вона побажає і дасть таку згоду ми просто автоматично призначимо пенсію", – сказав він.

Новини за темою: Декретна відпустка для татусів: Що може скоро змінитися у трудовому законодавстві України

Коли введуть електронні трудові книжки

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. Однак Україна не відразу перейде на електронні трудові книжки.

Відповідно до законопроєкту, реєстр застрахованих осіб буде формувати та вести Пенсійний фонд України. Протягом п'яти років ПФУ повинен буде включити до реєстру відсутню інформацію про громадян на підставі відомостей, представлених страхувальником або застрахованою особою. Протягом цього періоду застосовуватиметься як паперова трудова книжка, так і електронна форма уже наявних або внесених відомостей про трудову діяльність працівника з Державного реєстру.

Після завершення цих робіт наявні трудові книжки будуть повернуті працівникам особисто під підпис.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.