Від Русі до сьогодні: Архітектура та сакральні пам’ятки мистецтва у Жовкві

Топ визначних місць Жовкви та поради туристам, де відпочити

Топ-новина
Топ-новина
Місто Жовква неподалік Львова Фото з відкритих джерел

Чимало туристів уже були у Львові. Це унікальне місто, де налічується 2500 пам’яток ЮНЕСКО. Тут можна ходити тижнями – і цього не вистачить, щоб побачити все найцікавіше.

Та не варто зосереджуватися лише на місті Лева. Неподалік нього є теж чимало особливих локацій. І одна з таких – місто Жовква. Воно має довгу історію, чимало сакральних споруд і багато іншого. Що чекає на туристів у Жовкві, читайте далі у нашому матеріалі.

Історія міста

Жовква була закладена на території давньоруського поселення Винники. Неподалік розташовувалося місто Щекотів. Воно згадувалося у Галицько-Волинському літописі у 1242 р. Водночас про село Винники дізнаються лише в 1368 році. Його можна було побачити на перехресті торгових шляхів із Галича та Львова на Холм і Белз. Наприкінці XVI ст. Винники перейшли у власність польського діяча Станіслава Жолкевського. Він отримав привілеї на будівництво нового міста. У 1603 р. його стали іменувати Жовквою.

Після надання магдебурзького права у ньому почала розвиватися торгівля. Зводили нові споруди європейських і місцевих архітекторів. Поступово Жовква перетворилася на укріплене місто-фортецю та досягла свого розквіту у 2-й половині XVII – на початку XVIII ст. У цей період тут було п’ять церков, чотири костели та синагога. Стала поширеною жовківська збірка живопису, графіки та порцеляни. Славу приносили різьбярі та іконописці.

Новини за темою: Найглибші озера та поховання князів: Топ найцікавіших місцин Волині

Як виглядає місто Фото з відкритих джерел

У ХІХ столітті проклали залізницю. А 3 березня 1918 року в Жовкві відбулося віче – "свято державності та миру" на честь підтримки дій уряду Української Народної Республіки. За радянських часів місто отримало нову назву – Нестерів, а після здобуття незалежності знову стало Жовквою. Сьогодні вона відома своїми архітектурними пам’ятками та є претендентом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 1998 року.

Як доїхати, і чи знайду я житло

Якщо ви будете шукати квитки у системі бронювання "Укрзалізниці" з Києва чи зі Львова до Жовкви, то ви нічого не знайдете. Тому варто обрати автобус. Знову-таки прямих рейсів зі столиці до міста немає. Найкращий варіант – доїхати до Львова. Це коштуватиме в межах 300-400 грн. Водночас вартість квитків до Жовкви з міста Лева – від 30 грн. Також сюди можна доїхати з Івано-Франківська. Ціна такої подорожі – близько 180-220 грн.

Вибір житла у самій Жовкві не дуже великий. У гугл-пошуку на картах буде лише готель і парк-готель. Водночас хостелів немає. На офіційних сайтах бронювання найближчий аж за 17-18 км від самої Жовкви.

Готелі у Жовкві Скріншот ZIK

Нюанс, про який варто знати

Жовква – це місто, яке можна оглянути за день. Та пам’яток тут вистачає. Більшість із них належать до однієї установи – Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького. Більшість пам’яток – це музей-заповідник "Жовківський замок". Вони відкриті щодня, окрім понеділка. Години роботи: з 11 до 17 у будні та з 10 до 18 – у вихідні. Вартість квитка для дорослого – 90 грн.

Жовківський замок

Розташований у центрі міста. Збудований на замовлення польського державного діяча Станіслава Жолкевського у 1594-1606 році в стилі ренесансу. Мав виконувати оборонні функції. Витримував облоги, але його захоплювали декілька разів козаки. Певний час був резиденцією польського короля Яна III Собеського. Доба розквіту припала саме у цей період. Утім, у ХІХ-XX століттях до замку ставилися недбало.

Всередині є мистецька бібліотека та зібрання зброї. Такими речами споруду поповнював Ян III Собеський. На південному заході від неї був парк. За ним раніше доглядали французькі та італійські садівники. На подвір’ях також будували лазні. Під час Північної війни у замку зупинявся російський імператор Петро I. Сюди приїжджав і український гетьман Іван Мазепа. На реконструкцію замку сьогодні активно виділяють кошти.

Замок у Жовкві Фото з відкритих джерел

Площа Вічева

Також відома як площа Ринок. Тут працювали та жили найбагатші міщани. Проходили торги і ярмарки. Навіть сьогодні на площі проводять урочисті літургії та мітинги, а також святкування. Має квадратну форму і розміри, як у замку. Більшість будинків навколо неї дійшли до наших часів майже без змін. Сучасний вигляд площа отримала під час реконструкції 2003-2008 років.

Площа Ринок у Жовкві Фото з відкритих джерел

Синагога

Спершу була дерев’яною. Бере свій відлік іще з 1600 року. До будівництва мурованої дійшли тільки у 1687 р. Тоді первісна споруда згоріла в полум’ї. Нову синагогу будували протягом 1692-1700 років. У цьому проєкті брав участь королівський архітектор Петро Бебер. Святиня має оборонний характер. Це відображається у товстих стінах, високо розташованих вікнах і бійницях під дахом. Всередині храму ви побачите аркатурний фриз.  Є багатий ліпний декор. Під час Другої світової війни усе було знищене. Відновили синагогу лише у 1955-1965 роках.

Новини за темою: Релігійний туризм: Храми, в яких не лише молилися, але й боронили Україну

Жовківська синагога Фото з відкритих джерел

Домініканський монастир

Його заклала мати майбутнього короля Яна Собеського Теофілія у 1652 році. Храм звели на честь ще одного її сина – Марка, який загинув у битві під батогом. У костелі був його нагробок. Це місце було відомим завдяки чудотворному образу Божої Матері Жовківської. Під час свого існування святиню використовували як казарми та склад. Новий період життя почався лише після здобуття незалежності України. Сьогодні пам’ятку активно реставрують.

Домініканський монастир Фото з відкритих джерел

Церква святої Трійці

Створена у 1720 році. Це дерев’яний храм, який є видатною пам’яткою архітектури та монументального мистецтва галицької школи. Внесена до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Постає перед туристами як тризрубна будівля із цегляною добудовою. Можна побачити обрамлення вікон та портал.

Всередині є п’ятиярусний іконостас. Його створили майстри школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. Є близько 50 ікон, які виготовляли з липи. Декор має глибоке різьблення. У XX столітті іконостас відреставрували.

Церква святої Трійці в Жовкві Фото з відкритих джерел

Ратуша

Має довгу історію. Перша будівля була збудована ще у далекому 1632 році. Її звів королівський архітектор Яна Собеського. Утім, вона згоріла. Сучасна будівля постала у 1932 році. Виконана з каменю та цегли. Має необарокові риси. У 2016 році в ній облаштували музей і оглядовий майданчик. А у місті можна почути як годинник грає мелодію жовківського сурмача XVII століття.

Наостанок, не оминайте Глинську та Звіринецьку браму.

Будівля ратуші у Жовкві Львівської області Фото з відкритих джерел

Нагадуємо, що раніше виходив матеріал про Львів, у якому розповідається про оперний театр, "Сколівські Бескиди" та замки неподалік міста.

Також є матеріал про Івано-Франківську область, де можна прочитати про Галицький національний природний парк і обсерваторію "Білий слон".

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.