Від легких реакцій організму до аутизму: Міфи та правда про COVID-вакцинацію

Вакцинація, за даними фахівців, не здатна значно вплинути на імунну систему

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Вакцинація від коронавірусу обросла великою кількістю чуток та легенд. Варто зазначити, що взагалі до щеплення від різних вірусів люди ставляться досить скептично. Побоюються і серйозних реакцій організму, і пригнічення імунної системи, і навіть розвитку аутизму. Однак хвороба все ж приносить значно більше шкоди організму, ніж вакцинація.

Про найпоширеніші міфи щодо щеплення та протипоказання вакцинації детальніше в матеріалі "Першого Незалежного" далі.

Як алкоголь до і після щеплення впливає на ефективність вакцинації

За словами Федора Лапія, лікаря-імунолога, голови Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики, надмірне вживання алкоголю, дійсно, негативно впливає на імунну відповідь, але більше впливає на фактори захисту.

BBC дослідила вплив великої дози алкоголю на імунну систему. Після вживання алкоголю кількість імунних клітин в організмі знижується майже удвічі (щоправда, потім відновлюється). Але навіть у такому випадку зміна кількості імунних клітин не означає, що імунна відповідь після вакцинації не виробиться взагалі.

На думку доктора Ілхема Мессауді, директора Центру досліджень вірусів Каліфорнійського університету, помірне вживання алкоголю не становить загрози для імунної відповіді після вакцинації. Помірним вживанням алкоголю є не більше, ніж одна доза алкоголю для жінок і не більше, ніж дві, для чоловіків. Стандартна доза – це 150 г вина, 350 г пива або 45 г міцного алкоголю.

До того ж не є забороною вживання алкоголю напередодні або після вакцинації. Про це йдеться у збірнику "100+ відповідей на запитання про вакцинацію від COVID-19". Хай там як, але пам’ятайте, що у будь-якому разі алкоголь не є корисним і шкодить здоров’ю.

Новини за темою: У ВООЗ надійшли дані про запалення серцевого м'яза після щеплень вакцинами Pfizer

Шкода та ризик побічних реакцій після щеплення

Існує міф, буцімто шкода від побічних реакцій після вакцинації є набагато більш небезпечною, ніж сам коронавірус.

Правда полягає у тому, що вакцини (як, власне, усі лікарські препарати) можуть викликати у людини певні реакції. Здебільшого вони є невідчутними або мінімальними: легкий біль, припухлість або почервоніння у місці ін’єкції; незначне підвищення температури. Варто пам’ятати, що ризик тяжких ускладнень після захворювання є набагато вищим, ніж ризик серйозних побічних реакцій після щеплення.

Яскравий приклад – відповідно до статистичних даних, невакциновані люди при контакті з хворим на кір у 90% випадків заражаються. А 5% з тих, хто захворів, отримують порушення здоров’я на все життя. При цьому ймовірність серйозних алергічних реакцій при вакцинації становить 1 випадок на 1 000 000.

Новини за темою: Вакцини Pfizer і Moderna спричиняють проблеми із серцем у підлітків і юнаків, - ЗМІ

Щеплення дітей від коронавірусу

Фото з відкритих джерел

Багато хто певен, що дітям із хронічними захворюваннями не можна робити будь-які щеплення, у тому числі від коронавірусу. Але правда у тому, що саме такі малюки є більш вразливими до інфекцій, і перебіг хвороби у них завжди тяжчий, а ускладнення – серйозніші, ніж у решти дітей. Якщо у дитини, приміром, астма або діабет, варто зробити їй щеплення якомога швидше.

Вплив вакцини на імунну систему

Існує припущення, що вакцина може ослабити або перевантажити імунну систему. Однак це не зовсім так. Якщо реальне інфікування вірусами справді здатне ослабити імунну систему людини, то штучне "інфікування" вакциною у тисячі разів слабше. Віруси, які містять вакцини, є настільки ослабленими, що просто не здатні впливати на імунітет.

Перевантажити імунну систему людини вакцина також не може, але у разі реального інфікування навантаження на імунітет у кілька десятків разів вище, ніж після щеплення. При опірності вакцині організм задіє лише 0,01% всієї імунної системи.

Про вакцинацію "грудних" дітей

Дехто вважає, що малюк, котрий перебуває на грудному вигодовуванні, захищений і йому не потрібно робити щеплення. Ні, потрібно. Грудне вигодовування не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться вакцинація.

Новини за темою: COVID-вакцинація в Україні: У ЦГЗ розповіли, якими мають бути інтервали між щепленнями

Вакцинація та аутизм

Один із найпоширеніших і найбільш недолугих міфів звучить так: "Вакцинація викликає аутизм". Це абсолютна неправда. Так, у 1998 року в одному з британських медичних журналів справді з’явилася стаття про зв’язок між вакциною від кору, краснухи, паротиту та аутизмом.

Але потім виявилося, що автор статті – лікар Ендрю Вейкфілд – вигадав факти. Дослідження цього питання, які провів Центр контролю та профілактики захворювань у США та медичний інститут Національної академії наук Великої Британії, спростували зв’язок між вакцинацією та розвитком аутизму.

Кому дійсно не можна робити щеплення

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я у своєму збірнику відповідей на найпоширеніші запитання про вакцинацію від COVID-19 роз’яснив, кому протипоказано робити щеплення. Тож вводити вакцину не можна тим, у кого:

  • алергічні реакції на будь-який із компонентів вакцини;
  • розвинулася тяжка алергічна реакція на першу дозу вакцини;
  • температура вище 38 ºC;
  • вік молодше, який зазначено в інструкції.

Новини за темою: Для отримання COVID-щеплення в центрі вакцинації прописка не потрібна, - МОЗ

*************

Кампанія імунізації як у світі, так і в Україні триватиме ще довго, тому і міфи про неї поширюватимуться і надалі. Проте не варто вірити неперевіреним даним, нехтуючи реальними дослідженнями та аргументами ВООЗ і Міністерства охорони здоров’я, ігноруючи вакцинацію, і таким чином наражати себе і своїх дітей на ризик.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.