Валютні гойдалки: Яким буде курс долара в Україні восени

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Експерти не прогнозують значних валютних коливань восени, втім є свої особливості

Влітку курс гривні був відносно стабільним – значних стрибків вартості валюти не відбулося. Аналогічна ситуація, на думку експертів, збережеться й у вересні, однак долар може здорожчати.

Про очікування на валютному ринку восени розповідаємо детальніше.

Ситуація з іноземною валютою на українському ринку

Національний банк України на середу, 25 серпня 2021 року, послабив офіційний курс гривні на 2 копійки – до 26,6718 грн за долар. Перед довгим вікендом, офіційний курс гривні до долара на 20 серпня був встановлений на рівні 26,65 гривні за долар.

У Національному банку повідомили, що влітку багато громадян України виявили підвищену цікавість до купівлі іноземної валюти. Було куплено майже 45 млн доларів, що пов'язують із дуже вигідним курсом гривні. А ось на осінь експерти дають неоднозначні прогнози.

Які фактори впливатимуть на курс валют восени

На думку старшого аналітика компанії Esperio Яна Кароля, долар в Україні продовжить падати: середній курс продажу восени буде коливатися в рамках 26,5-27,7 грн.

"Причиною такої динаміки виступить низький попит на валюту в країні, приплив коштів від експорту, а також транш від МВФ в рамках спеціальних прав запозичення. До осінніх ризиків відноситься посилення інфляційного тиску в разі погіршення відносин між Україною і Білоруссю", – зазначив він.

Зростання цін на паливо призведе до подорожчання продуктів, споживча активність скоротиться, відповідно, гривня подешевшає.

На думку Яна Кароля, гроші МВФ нададуть як фізичний, так і моральний вплив. Нові фінансові надходження можуть бути сприйняті як потенційне збільшення шансів на відновлення переговорів за новими кредитними траншами в майбутньому.

Серед топфакторів впливу на курс долара цієї осені експерт виділяє монетарну політику країни, достатність ЗВР України перед майбутніми виплатами за зовнішнім боргом, приплив коштів від експорту, коронавірус (як причина зміни цін на товарно-сировинному ринку), а також політичні відносини з найближчими сусідами.

Сукупність цих факторів обіцяє стабільний діапазон коливання курсу в вересні-листопаді.

Новини за темою: У Києві заблокували фінансову онлайн-піраміду із торгівлі валютою. Відео

Що може спричинити здорожчання долару

Аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко спрогнозувала, що курс національної валюти зміниться уже в вересні. За її словами, є кілька причин, через які гривня перестане зміцнюватися.

У другому півріччі традиційно зростає попит на валюту, відповідно, і її вартість. Також восени очікується погіршення торгового балансу, адже погіршується зовнішня кон'юнктура для українського експорту. Ціни знижуються, і приплив валюти від експортного виторгу вже буде не таким стрімким, як було з початку року. Це відіб'ється на вартості долара.

До того ж різких стрибків курсу не буде, адже попит на валюту зростає помірними темпами. "Очікування такі, що найближчим часом зниження курсу, яке ми спостерігаємо, припиниться. При цьому, ми не очікуємо різкого розвороту. Базовий сценарій – це повільна девальвація і повернення до рівнів початку року. Якщо ми говоримо про вересень, то понад 27-27,2 грн долар навряд чи подорожчає", – зазначила вона.

Але є й інші можливі сценарії щодо курсу долара. За словами Ахтирко, не виключається, що ревальвація гривні може продовжитися і в вересні, якщо баланс попиту і пропозиції залишиться таким же, як зараз. Наприклад, можливий варіант, що з початком бізнес сезону відновиться попит іноземців на українські ОВДП. Це стане додатковим чинником припливу валюти, і баланс збережеться.

Що допоможе гривні зміцнитися восени

За прогнозами інших аналітиків, ситуація на валютному ринку, принаймні, до жовтня, залишатиметься відносно стабільною. Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак зазначив, що протягом першої половини осені гривня буде зміцнюватися.

"У вересні могли бути труднощі, адже саме на цей період випадають рекордні виплати за зовнішніми боргами. В останні місяці була невизначеність, чи зможе Міністерство фінансів оплатити ці кошти без екстраординарних заходів", – зауважив експерт. За його словами, Україна змогла залучити близько пів мільярда доларів через випуск євробондів та транш від МВФ. Ці кошти повинні забезпечити безпроблемне проходження періоду пікових виплат нашим кредиторам.

Фундаментальні фактори, що впливають на гривню, досить непогані – гарний урожай і високі експортні ціни.

Також фахівець нагадав, що в цьому році українські трудові мігранти перевели з-за кордону рекордний обсяг грошей. За даними Нацбанку, за січень-травень 2021 року в Україну надійшло від заробітчан 5,1 млрд доларів, що на 25% більше, ніж за перші п'ять місяців минулого року.

"Все вказує на те, що гривня продовжить зміцнюватися як мінімум до жовтня. Якщо ми пройдемо вересня без серйозних проблем, далі у нас досить легкий період в контексті виплат зовнішнього боргу", – очікує фахівець.

Новини за темою: Хакери здійснили найбільшу крадіжку криптовалюти - понад 600 мільйонів доларів

Чого очікувати далі

Експерти очікують що у наступних роках гривня відносно долара "просяде". Директор департаменту аналітики Capital Times Артем Щербина зазначив, що середньорічний курс гривні до долара у 2021 році складе 27,6 грн/$, у 2022 – 27,9 грн/$. У 2023 році національна валюта може девальвувати до 29,1 грн/$, а у 2024 – до 29,6 грн/$ в середньому за рік.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.