В очікуванні траншу від МВФ: Що відомо про безповоротну допомогу від фонду та продовження співпраці

Черговий транш від МВФ очікують у вересні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Днями Україна отримала безповоротну допомогу від Міжнародного валютного фонду. При цьому співпраця з фондом, ймовірно, буде продовжена. Уже у вересні очікується приїзд місії МВФ в Україну та виділення чергового траншу.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Як Україна витратить допомогу від МВФ

На початку серпня Міжнародний валютний фонд затвердив виділення СПЗ (спеціальних прав запозичення) на 650 млрд доларів, з яких для України – понад 2,7 млрд доларів.

Напередодні Дня Незалежності Україна отримала виділені кошти. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, це не кредит, а безповоротна допомога. Ці гроші допоможуть підтримати українську економіку.

"Ці кошти будуть сприяти макроекономічної стабільності, дозволять збільшити соціальні виплати і підтримати українську економіку на шляху її відновлення", – додав прем'єр.

Також він зазначив, що отримання цих коштів не вплине на виконання Україною чинної програми МВФ Stand-By.

У Міністерстві фінансів розповіли, що Україна може витратити 2,7 млрд доларів, отриманих від Міжнародного валютного фонду, в результаті розподілу спеціальних прав запозичень (СПЗ) двома способами.

СПЗ можуть бути конвертовані у валюту і використані для фінансування бюджету в цьому бюджетному періоді або збережені для забезпечення фінансування бюджету в наступних бюджетних періодах. "Рішення про розподіл цих грошей буде прийматися відповідно до чинного законодавства", – наголосили у Мінфіні.

На початку серпня радник президента України Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко зазначив, що транш від МВФ стане фінансовою "подушкою безпеки" і буде використаний для стимуляції економіки в середній і довгостроковій перспективі. Його не будуть витрачати на поточне споживання.

Фото з відкритих джерел

Однак, на думку експерта з питань пенсійного забезпечення Сергія Коробкіна, транш від МВФ не врятує економічну ситуацію в країні.

"А що стосується кредиту… Безплатний сир буває тільки в мишоловці – це очевидно. Якраз про це і Олена Бондаренко сказала, і Юлія Томанюк у своїх коментарях. Реформи, ну, по-перше, це сума, яку, звичайно, з неї можна ж і вкрасти трошки собі, покласти в кишеню. Якщо серйозно, 2,7 млрд доларів – це трохи більше ніж 70 млрд гривень. Цього вистачить, щоб півтора місяця виплачувати пенсію", – зазначив він.

Новини за темою: У Мінфіні назвали три головні вимоги МВФ для надання наступного траншу Україні

Продовження співпраці України з МВФ

Міністерство фінансів обговорює з Міжнародним валютним фондом продовження поточної 18-місячної програми Stand-By на пів року. "Це обговорюється, проте остаточного рішення ще немає. Тобто продовження програми Stand-By на пів року можливе. Але говорить про таке продовження поки рано", – сказав Міністр фінансів Сергій Марченко.

Він додав, що рішення повинно бути узгоджене з партнерами.

До того ж Сергій Марченко заявив, що рішення уряду знизити тариф на електроенергію для населення до 1,44 грн/кВт не має негативно вплинути на перемовини України з Міжнародним валютним фондом.

При цьому уряд також не дотуватиме енергогенерувальні компанії. Тим самим Україна виконує зобов'язання за програмою stand-by із МВФ за умови, що такий крок не становить фіскальних ризиків для бюджету.

"Я не бачу підстав, чому це рішення має вплинути на переговори. Наша програма, за великим рахунком, не фокусується на підвищенні чи зниженні тарифів. Ці тарифні історії цікаві з точки зору фіскальних ризиків", – пояснив Марченко.

Наразі немає негативної комунікації від фонду з приводу цього рішення і не очікується у майбутньому.

Спрогнозувало продовження співпраці України з МВФ і міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings.

Повідомлялося, що з часу останнього огляду агентства по Україні в лютому, був досягнутий помірний прогрес у програмі реформ, включаючи законодавство, що обмежує діяльність олігархів і вносить поправки в процеси відбору до Вищої ради юстиції, що демонструє дещо більшу здатність адміністрації отримати підтримку більшості у Раді.

"Однак з МВФ ще належить досягти угоди про перший перегляд SBA, яка дозволила б отримати два транші по 0,7 млрд доларів цього року (із загальної суми невиплачених коштів у розмірі 2,9 млрд доларів), а також 0,6 млрд доларів – з коштів ЄС. Макрофінансова допомога також може залежати, принаймні, від схвалення МВФ на рівні персоналу", – зазначили в агентстві.

Базовий сценарій Fitch Ratings передбачає лише часткове виділення цих траншів у 2021 році та продовження програми Stand-By на 2022 рік.

Новини за темою: Україна виконала основні вимоги для отримання другого траншу від ЄС: Що далі

Очікування української влади

Радник президента з питань економіки Олег Устенко на початку серпня спрогнозував, що Україна може отримати 700 млн доларів траншу від МВФ у вересні, він також не виключає можливості продовження програми.

"Припускаю, що зараз ми рухаємося за наступним сценарієм: у вересні – місія, відразу ж питання України виноситься на засідання ради директорів МВФ, і буквально у вересні очікую, що ми отримаємо новий транш", – додав він.

А в Офісі президента висловили переконання, що місія МВФ, яка приїде до України у вересні, залишиться задоволеною прогресом України на шляху реформ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.