Україна та МВФ: Що відомо про подальше кредитування та коли країна отримає черговий транш

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Українська влада сподівається отримати кошти восени цього року

Україна очікує рішення МВФ щодо надання чергового траншу. У Фонді заявили про певні зрушення, однак їх недостатньо. А тим часом українська влада розглядає варіанти життя країни без чергового траншу.

На якому етапі знаходяться переговори України та МВФ та ймовірність неотримання чергового траншу, розповідаємо детальніше далі.

Що відомо про співпрацю з МВФ

Нову програму stand-by для України на близько 5 млрд дол МВФ затвердив 9 квітня 2020 року. Після виділення першого траншу планувалося чотири перегляди програми: за підсумками червня, вересня і грудня 2020 року, а також червня 2021 року.

Місія МВФ працювала в Україні у грудні 2020 - лютому 2021 року. 12 лютого місія завершила роботу в Україні без результату. Сторони не домовилися про перегляд програми stand-by, що призвело б до надання Україні чергового траншу.

МВФ озвучив головні претензії до України. Серед ключових українських питань у фонді відзначили посилення управління банківським наглядом Національного банку, бюджетний дефіцит, фінансові ризики і зміцнення судових органів. При цьому МВФ констатував наявність низки невирішених питань стосовно антикорупційної, фіскальної та енергетичної політики, та чекає від української сторони інформації по їх вирішенню для продовження обговорень.

У червні директор пресофісу МВФ Джеррі Райс заявив: "Ми продовжуємо перебувати, я б сказав, в тісній взаємодії з українською владою щодо прогресу в напрямку завершення цього першого огляду (програми МВФ - ред.). Це означає, що ми ведемо дискусії про імплементацію політичного курсу і реформ за цією програмою".

Він уточнив, що обговорення ведуться, зокрема, про посилення управління Національним банком; вдосконаленні законодавчої та нормативної бази з контролю банківської діяльності; зменшенні середньострокового бюджетного дефіциту; а також законодавчих зусиль по відновленню і зміцненню антикорупційної системи і системи судочинства в Україні.

Повідомлялося також, що експерти Міжнародного валютного фонду приступили до аналізу закону про податкову амністію. Представник МВФ в Україні Йоста Люнгман розповів, що в документі експерти хочуть побачити запобіжники, які унеможливлять використання закону для відмивання грошей і корупції.

"Законом також повинні бути введені надійні процедури ретельної перевірки з метою недопущення зловживань публічними діячами, їх родичами та тісно пов'язаними особами", — підкреслив Люнгман.

Новини за темою: У Мінфіні назвали три головні вимоги МВФ для надання наступного траншу Україні

Позиція України

Українська сторона також підтвердила, що переговори з МВФ ведуться. Радник президента з економічних питань Олег Устенко зазначив, що ведуться переговори стосовно дефіциту бюджету.

"Те, що ми багато витрачаємо на безпеку і оборону - він (президент - ред.) має рацію, йдеться про ті умови, які в нас є щодо дефіциту державних фінансів. Цей дефіцит буде зменшено наступного року і у 2023 році. Саме про це йдуть переговори між Мінфіном і МВФ", - пояснив він.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що фонд має запропонувати Україні особливі умови. Він нагадав, що Україна перебуває у стані війни та змушена "по-іншому обирати" пріоритетні сфери для проведення реформ, тому, на його думку, несправедливо висувати Україні такі самі вимоги, як іншим країнам.

"Я вважаю, не можна порівнювати стратегію поведінки МВФ з Україною з іншими країнами. Нашу країну просто не можна ставити в один ряд з іншими. Тому що у нас є ускладненість, тому що йде війна. Тому що витрачаються гроші не на пріоритети з точки зору економіки, а з точки зору безпеки. Спочатку військові, спочатку медицина, потім усе інше", - сказав він.

Водночас глава держави зазначив, що продовження співпраці з МВФ є важливим для України, бо до програми МВФ прив’язані інші програми фінансової підтримки.

"Тому ми обов’язково зробимо все, що пообіцяли", - наголосив Зеленський.

А Міністр фінансів Сергій Марченко розповів, що українська влада має намір домовлятися з Міжнародним валютним фондом (МВФ), щоб отримати два транші кредиту по 700 млн доларів.

За його словами, доля траншу МВФ буде залежати від того, чи виконає влада в'зяті на себе зобов’язання перед фондом.

"Ми маємо проголосувати ті закони, за якими ми брали на себе зобов’язання, які проголосили, тоді далі буде зрозуміло", - сказав він і додав, що це закони про НАБУ, НАЗК, ДБР.

Марченко зазначив, для України бажано отримати транш "чим раніше, тим краще".
Водночас Марченко заявив, що без грошей МВФ буде "знаєте, так, складно".

Новини за темою: Музика: Ми, за вказівкою МВФ, за кредити віддаємо свою землю. За підсумком ми залишимося без сіл, без врожаю, без майбутнього

Якщо траншу не буде

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна обов'язково зробить те, що пообіцяла, і може отримати транш від МВФ восени, але у разі його відсутності глобальної проблеми не буде.

На уточнення, що буде без цього траншу, президент відповів: "Ми будемо жити. У нас все є, я вам серйозно кажу. Ми збільшили митні надходження, також податкова працює набагато краще. Ми виведемо всі підприємства зі збиткових у прибуткові. На сьогодні вже розуміємо ці кроки. Тому я не бачу в цьому глобальної проблеми".
"У будь-якому разі треба навчитися жити самостійно. І мені здається, що це правильно в усіх сенсах", - додав він.

При цьому Зеленський очікує, що Україна отримає транш восени цього року.

До того ж, у монобільшості заговорили про бажання відмовитися від кредитів МВФ. Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від "Слуги народу" Данило Гетманцев розповів, що міжнародний валютний фонд – це міжнародна фінансова установа, яка надає кредити країнам, що перебувають у глибоких структурних кризах. Отримання кредиту від МВФ – це свідчення того, що Україна знаходиться у кризі й що з цієї кризи треба виходити.

"Безперечно, ми можемо обійтися без МВФ. Це буде зробити складніше, бо ті гроші, які ми залучаємо на зовнішніх ринках, вони будуть коштувати дорожче. Вони будуть лягати на наш державний бюджет більшим тягарем у вигляді вищих відсотків. Ми ставимо перед собою мету припинити кредитування в Міжнародному валютному фонді", – наголосив Гетманцев.

Новини за темою: Рада прийняла за основу необхідний для співпраці з МВФ "банківський" законопроєкт

****

Тож, наразі немає конкретики в термінах отримання траншу. Не виключають варіант відсутності допомоги від МВФ, але сподіваються домовитися.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.