Топ найцікавіших палаців України: Куди їхати тим, хто обожнює велич архітектурних споруд

Чим особливі палаци Києва, Одеси, Житомирської області та інших місцин

Топ-новина
Топ-новина
Палац гетьмана К. Розумовського в Батурині Фото з відкритих джерел

Міста України мають чимало цікавих пам’яток. У Полтаві можна подивитися на пам’ятник галушці, а в Черкасах – водопровіднику. На заході країни багато замків. Туристичні маршрути також стають досить популярними на Одещині та Закарпатті.

Не менш цікавими є і палаци. У деяких з них жили шляхтичі, графи, навіть гетьмани. Вони розташовані не тільки у великих містах, але й далеко за обласними центрами. Це пам’ятки, які сягають ще часів Гетьманщини, мають гарний інтер’єр, ліпнину та розкішні люстри. Про палаци Києва, Одеси та невеликих міст України, читайте далі у нашому матеріалі.

Маріїнський палац

Розташований у Києві. Його називають Президентським. На міжнародному рівні він є державною резиденцією, яка представляє Україну. Це місце подій загальнодержавного рівня: зустрічей з іноземними гостями, урочистих прийомів тощо.

Маріїнський палац – пам’ятка архітектури XVIII століття. Вона зведена у стилі бароко за часів правління російської імператриці Єлизавети Петрівни. Проєкт розробили під керівництвом архітектора Бартоломео Растреллі. Вважається, що зразком київського став палац Олексія Розумовського в Перово під Москвою. У ньому були фасади, прикрашені колонами, інтер’єри з вишуканою ліпниною, позолотою, люстрами, дзеркалами.

Оздоблення Маріїнського палацу Фото з відкритих джерел

Проєкт у життя втілював архітектор Іван Мічурін. Будівництво завершили у 1752 році. Та ні Єлизавета, ні О. Розумовський палац так і не побачили. Перша особа імператорської родини в ньому побувала лише через 25 років, а потім він став помешканням для Київських генерал-губернаторів.

Під час російсько-наполеонівських війн палац використовувався як шпиталь для поранених. Потім його неодноразова реконструювали. Після великої пожежі у 1868-1870 роках надбудували кам’яний поверх і оздобили фасад новими деталями. Палац з оновленим інтер’єром набув рис класицизму та ренесансу. Максимально наближені форми до часів Растреллі він отримав лише після 1975 року.

Новини за темою: Панорами на Дніпро, вулиці-музеї та історичний Поділ: Що подивитися в Києві за один день

Адреса: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 5А, (екскурсії проводять групами від 15 осіб, бронювання на офіційному сайті, вартість квитка – 150 грн.)

Маріїнський палац у Києві Фото з відкритих джерел

Воронцовський палац

Це садиба-резиденція графа Михайла Воронцова, генерал-губернатора Новоросійського краю, яка розташована в Одесі. Палацовий комплекс охоплює головну будівлю та колонаду (бельведер або ротонда) з 10 колон. Автором проєкту ХІХ століття став італійський архітектор Франц Карлович Боффо. Саме під його керівництвом побудували чимало будинків Одеси.

Колонада-бельведер Вороновського палацу Фото з відкритих джерел

Палац всередині має ліпнину, статуї, мозаїку. Інтер’єр набуває рис класицизму. На першому поверху розташовані гостьові кімнаті, бальний зал із каміном, бібліотека. Головною прикрасою приміщень виступають величезні кришталево-бронзові люстри. Мармуровий камін у парадному залі привезли з Михайлівського палацу в Санкт-Петербурзі. Цей предмет був свідком вбивства імператора Павла І.

Під час Кримської війни палацовий комплекс сильно зруйнували бомбардування англо-французької армії. Його незабаром відновили, але вже наприкінці ХІХ століття в ньому відкрили чоловічу гімназія. У часи Української революції 1917 року тут був центр повстання Одеси "Рад робітників і солдатів", а пізніше – штаб Червоної гвардії. Під час війн ХХ ст. палац зазнав пошкоджень.

Сьогодні вже відновили приміщення садиби. Реставраційні роботи досі тривають. Їх мета – повернути палацу історичний вигляд.

Адреса: м. Одеса, вул. Воронцовський провулок, 2Д (або кінець Приморського бульвару).

Воронцовський палац в Одесі Фото з відкритих джерел

Палац гетьмана Кирила Розумовського

Розташований у місті Батурині Чернігівської області. Це палац останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Він отримав місто як подарунок від імператриці Єлизавети Петрівни у 1750 році та мав амбіційні плани його розбудови. Щоб реалізувати величні задуми, запросили італійського архітектора Антоніо Рінальді.

Та плани зруйнувала імператриця Катерина ІІ, яка скасувала гетьманство. Після цієї події К. Розумовський думав лише про будівництво маєтку для себе. У 1799-1803 роках на замовлення гетьмана за проєктом шотландського архітектора Чарльза Камерона на околиці Батурина спорудили палац із великим садово-парковим комплексом. Та після смерті гетьмана будівництво припинили. Його син жив у Відні. У цей час за палацом слідкував управитель, який, за однією з версій, і підпалив його.

Садово-парковий комплекс біля палацу К. Розумовського

find-way.com.ua

Два століття пам’ятка архітектури занепадала. Було і декілька невдалих спроб реставрації у ХХ столітті, які не мали успіху. Лише у 2002 році Кабінет Міністрів України ухвалив комплексну програму відбудови. 22 серпня 2009 року Віктор Ющенко урочисто відкрив єдиний палац українського гетьмана для відвідування.

Новини за темою: Незвичний туризм: Чого шукати в містах-привидах України та чи живуть там досі люди

Зараз у ньому 55 кімнат. Він зустрічає туристів портретами гетьмана К. Розумовського та архітектора палацу Чарльза Камерона. У одному з залів влаштована каплиця. Тут є ікони ще XVIII ст.: Ангел визволяє Святого Петра з в’язниці, Страсті Христові, Свята Варвара, Свята Трійця. На другому поверсі інтер’єри оформлені за зразками ХІХ століття: розпис та ліпнина стелі та стін, паркет, освітлювальні прилади тощо. Туристи зможуть поглянути і на годинники та порцеляну тієї епохи. Наостанок, уздовж всього палацу будуть висіти портрети відомих українських гетьманів: Б. Хмельницького, Д. Вишневецького, П. Конашевича-Сагайдачного.

Адреса: м. Батурин, вул. Набережна, 1, вхід коштує 90 грн з дорослої людини).

Один із залів палацу в Батурині

pizzatravel.com

Палац Вишневецьких

Розташований у місті Вишнівець Тернопільської області. Його збудували на місці старої фортеці за кошти Яреми Вишневецького у 1640 році. Цей замок у 1675 році тримав оборону проти турків і татар 11 діб. Певний час тут навіть тримали у полоні гетьмана Б. Хмельницького.

Після руйнування фортеці в XVII столітті, його відновили у 1705 році. На 25 років пізніше за проєктом архітектора Я. Бланже, Міхал Сервацій Вишневецький збудував палац. До головної забудови додали парк у англійському стилі. У 1848 році Вишнівець відвідав французький письменник Оноре де Бальзак, який назвав палац "малим Версалем".

Палац Вишневецьких у Вишнівцях Фото з відкритих джерел

У часи Першої світової війни його значно пошкодили, але відбудували у 1920-х роках архітектором Владиславом Городецьким. У цей період тут розташовувався штаб отамана Симона Петлюра. Будівлю зруйнували в кінці Другої світової.

Сьогодні в архітектурі палацу поєднуються риси пізнього бароко та класицизму. Центральна частина фасаду з парадним входом оздоблена ризалітом. На їх задньому фоні видніються аркові алеї. Брами виконані відповідно до структури античних тріумфальних.

Всередині вестибюль зі сходами та салоном. Є дзеркальна галерея, де зберігаються чимало предметів мистецтва ще XVIII ст.

Адреса: смт. Вишнівець, Тернопільська область, вартість квитка 80 грн.

Інші палаци та маєтки України

Палац Терещенків. Розташований у селі Червоне Житомирської області. Це палац відомої родини Терещенків. За них місцевість почала розвиватися: з’явився цукрозавод, паровий млин, електростанція, тощо.

Головними прикрасами палацу є вестибюль зі сходами, які викладені білим мармуром і велика зала. Саме у ній туристи зможуть побачити дві великих кришталевих люстри. Зараз тут жіночий монастир Святого Різдва Христового.

Палац Терещенків у Житомирській області Фото з відкритих джерел

Маєток Ганських. У Верхівні Житомирської області три роки був домівкою французького письменника Оноре де Бальзака. Сьогодні у палаці аграрний технікум. Також є музей в честь письменника. Зовнішнє оздоблення досі у непоганому стані. Поруч розташований парк на 30 гектарів. Саме тут Оноре де Бальзак колись відпочивав під каштаном висотою в 18 метрів.

Маєток Ганських у Верхівні Фото з відкритих джерел

Новини за темою: Від "Острова кохання" до "Кам'яного села": Чим може здивувати туристів Житомир та область

Палац Ґалаґанів. Розташований у селі Сокоринці Чернігівської області. Раніше воно було популярним місцем зустрічі української інтелігенції. Палац має 60 кімнат у стилі ампір. Досі стоять колони та грецькі статуї. Поруч є парк на 425 га, де розташовані альтанка та озера. Це пам’ятка садово-паркового мистецтва державного значення.

Палац Ґалаґанів Фото з відкритих джерел

Це лише маленька частина палаців, які є уздовж України. На жаль, чимало українців навіть не чули про них, а тому вони зостаються поза увагою. До слова, у нас є матеріал про маловідомі міста-привиди, а також Прип’ять, де ми розповіли про те чи живуть там досі люди.

Нагадуємо, що у нас є матеріал про цікаві локації Київської області, де можна відпочити на вихідних: від водосховища неподалік Вишгорода до Голубого озера у с. Підгірцях.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.