Тарифи на електроенергію в Україні: Як може змінитися вартість енергоресурсу з 1 серпня

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Реальна ж вартість кіловата електроенергії повинна досягати приблизно 3,5 - 3,9 грн за кВт / год.

Нині в Україні діє єдина ціна на електроенергію для побутових споживачів. Однак уже з 1 серпня вартість енергоресурсу може змінитися. Уряд розглядає кілька варіантів перегляду вартості електроенергії.

Як зміниться тариф на енергоресурс для побутових споживачів та коли в Україні почали підвищувати ціни на світло, розповідаємо детальніше.

Коли переглянуть ціни на електроенергію

Наприкінці червня Кабінет Міністрів продовжив механізм спеціальних зобов'язань (ПСО) щодо забезпечення електроенергією населення та зберіг вартість світла для побутових споживачів у розмірі 1,68 грн/кВт⋅год. Уряд ухвалив відповідну постанову № 659 від 29 червня.

Цим документом були внесені зміни до постанови Кабміну № 483 від 5 червня 2019 року "Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії".

Посилаючись на потребу в додатковому часі для належного розрахунку моделі фінансової стабільності учасників ПСО для забезпечення тривалого стійкого ефекту, уряд постановив, що чинний механізм спеціальних зобов'язань та тариф на електроенергію для населення діятиме до 1 серпня.

Основною причиною перегляду тарифів на електроенергію є вартість вироблення електроенергії. При тарифі 1,68 грн за кВт-год, який передбачений ПСЗ, за доставку доводиться платити 1,51 грн за кВт. Таким чином на вироблення одного кіловата електроенергії залишається 18 коп.

Реальна ж вартість кіловата електроенергії повинна досягати приблизно 3,5 - 3,9 грн за кВт / год.

Новини за темою: Міненерго анонсувало чорний список для недобросовісних учасників ринку електроенергії

Як може зміниться вартість електроенергії

Наразі офіційних заяв щодо встановлення тарифів на енергоресурс немає, однак розглядається декілька сценаріїв підвищення цін на електроенергію.

Сценарій 1. Чотири групи споживачів. В уряді обговорюють варіант зміни тарифів, який передбачає поділ споживачів на чотири категорії в залежності від обсягів споживання. Водночас експерт з ЖКГ Олег Попенко назвав якими будуть ці тарифи:

  • до 100 кіловат-годин – 1 – 1,20 гривні;
  • 100 − 300 кіловат-годин – 1,68 гривні;
  • 300 − 500 кіловат-годин – 2,30 гривні;
  • від 500 кіловат-годин – 3,50 гривні.

Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що тариф на електроенергію буде диференційованим.

Сценарій 2. Поетапне підвищення тарифу Ще у квітні НКРЕКП (Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг) дала прогноз, відповідно до якого, тариф на електроенергію може зрости на 30% і сягнути 2,22 гривні цього року та 3,48 гривні у 2023 році.

Сценарій 3. Тариф залежить від області. Заступник міністра енергетики України Юрій Бойко у фейсбуці поділився, якими мали б бути справжні тарифи у травні цього року. Найдешевше платили б мешканці Києва та Дніпропетровської області – від 2,60 – 2,96 гривні за кіловат-годину.

А найдорожче тариф би обходився українцям, які мешкають в Івано-Франківській та Луганській областях – 3,70 – 4 гривні за кіловат-годину.

Така диференціація по областях пов’язана з різним тарифом на розподіл: у Києві він найнижчий, а в Луганській області відповідно – найвищий.

Новини за темою: Україна відмовилася від електроенергії з Білоруської АЕС, - прем'єр Литви

Як змінювалися ціни на електроенергію

Варто згадати, що у 2014 році споживачі платили за перші 100 кВт лише 31 копійку. У 2015 році розпочався період підвищення. Тоді затвердили дворічний графік підвищення тарифів на електрику для населення, щоб довести тарифи до ринкового рівня і зрівняти їх із тарифами для промисловості. Тож у квітні 2015-го побутові споживачі платили вже 36,6 копійок, а у вересні того ж року – по 45,6 копійок за кіловат. У 2016 році перші 100 кВт розраховували по 57 копійок, а з березня 2017 року – по 90 копійок за перші 100 кВт та 1,68 грн/кВт за решту обсягів місячного споживання.

Після змін у 2017 році Міністерство енергетики кілька разів анонсувало рішення про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Однак перегляд цін на енергоресурс відбувся у січні 2021 року. Тоді Кабмін скасував пільговий тариф "на перші 100 кіловат" і встановив повністю фіксовану ціну для побутових користувачів на рівні 1,68 грн/кВт.

Тож з початку поточного року влада розглядає різні варіанти підвищення вартості електроенергії. Однак, все ж сплачувати за енергоресурс споживачам доведеться більше.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.