Таємниці міста Острог: Невелика подорож в осередок освіти, культури та архітектури для туристів

В Острог на один день або чому Острозький замок не просто твердиня

Топ-новина
Топ-новина
Замок в місті Острог на Рівненщині Фото з відкритих джерел

Рівненська область – це регіон цікавих пам’яток. Тут є музеї бурштину, чимало замків, а також озер. Зазвичай туристи під подорожі Рівненщиною не оминають Базальтові стовпи та славетний Тунель кохання в Клевані.

Та чому б не завітати в місто Острог? Воно досить відоме, але всю його красу зазвичай обмежують лише одним заповідником у центрі. Що ще варто знати про Острог та які пам’ятки є у місті, читайте далі у нашому матеріалі.

Що варто знати про Острог

Це місто Рівненської області. Про нього вперше згадують в Іпатіївському літописі 1100 року. Поступово воно ставало адміністративно-політичним центром округи та торговельним осередком. Жителі тут займалися гончарством, ковальством та будівельною справою.

Острог був частиною Галицько-Волинського князівства та Речі Посполитої. На його розвиток чимало вплинув руський князь Костянтин Василь Острозький. Чимало об’єктів архітектурної спадщини побудували завдяки йому. Статус міста Острог отримав у 1795 році.

Нині це одна з популярних дестинацій на Рівненщині.

Острог з висоти пташиного польоту Фото з відкритих джерел

Острозький замок

Розташований на вершині 20-метрового пагорбу. Його збудували на місці старого дерев’яного замку, який зруйнували монголо-татари у 1241 році. Сьогодні він зветься "Вежа Мурована". Тривалий час був резиденцією найбагатших магнатів Речі Посполитої – князів Острозьких.

Замок – це унікальна споруда середньовічної Волині, яка належить до типу житлових оборонних башт. Її стіни сягають товщини 2,6 метрів. Раніше у підвальному ярусі зберігали порох та запаси їжі. На середньому поверсі розташовувалися житлові кімнати. Крім того, була велика зала для урочистостей. У кінці ХVI столітті провели реконструкцію. Зараз пам’ятка має ренесансні риси.

Адреса: вул. Академічна, 5.

Новини за темою: Епоха лицарства та шляхетства, збережена у стінах: Топ замків і палаців України, куди варто поїхати

Острозький замок Фото з відкритих джерел

Кругла Вежа

Також відома як Нова. Це пам’ятка оборонної архітектури ХVI столітті. Розташована у південно-західній частині колишнього дитинця. Раніше вона була найважливішою ланкою для захисту Замкової гори. Її будова дозволяла проводити обстріл близько 40 вогневих точок. Башта має форму кола з діаметром біля 13 м. Перший ярус має 5 бійниць, другий – 6. На 3-му ярусі можна було побачити 14. Товщина стін окремих елементів коливається від 2,5 до 3,7 метрів.

Адреса: вул. Академічна, 5.

Кругла Вежа в м. Острог Фото з відкритих джерел

Краєзнавчий музей

Розташований у Острозькому замку. Датою заснування вважаєтсья 1913 рік. Тому це один із найстаріших музеїв Рівненської області. Має декілька залів. У них зберігаються цінні експонати живопису, кераміки та іншого художнього промислу. Тут можна побачити зброю та археологічні колекції. Певна частина присвячена діяльності Острозької академії. У одному із залів є виставка, яка відображає національно-визвольну війну під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. Графік роботи – з 09:45 до 17:00.

Адреса: вул. Академічна, 5.

Як виглядає краєзнавчий музей в Острозі Фото з відкритих джерел

Музей книги та друкарства

Розташований у Вежі Мурованій. Заснований 10 грудня 1985 року як відділ Острозького краєзнавчого музею. Всередині можна побачити велику книжкову колекцію. Її формування пов’язують з діяльністю Братства імені князів Острозьких. Саме воно прагнуло відреставрувати Острозький замок і облаштовувати в ньому музей.

У 1910 р. Братство відкрило в місті давньосховище. Саме сюди надійшли перші книги. З-поміж них була Острозька Біблія 1581 року та стародруки. Нині фонди музею нараховують 4 900 книг. Близько 150 рукописів та 15000 стародруків датуються від XVI-XVIII до теперішнього часу.

Адреса: вул. В’ячеслава Чорновола, 5.

Новини за темою: Від етнічних обрядів до спуску в катакомби: Унікальні музеї України з цікавими послугами

Музей книги та друкарства Фото з відкритих джерел

Церква Богоявлення Господнього

Є архітектурною домінантою Острозького замку та пам’ятка волинського сакрального будівництва ХVI століття. Раніше була головною сімейною церквою князів Острозьких. Її звели на місці старої дерев’яної церкви. Вважається, що мурована споруда постала на честь відзначення перемоги в битві під Оршею. Будував церкву Костянтин Острозький.

Потім вона почала занепадати. У 1636 році Анна Алоїза Острозька розпорядилася її зачинити через конфлікт з місцевими. Понад 100 років храм руйнувався. Лише у 1866 р. російська влада взялася за реставрацію. Відновлювальні роботи проводили солдати. Нова церква успадкувала всі риси минулого храму. Вежі та контрфорси теж збереглися.

Адреса: вул. Академічна, 5.

Богоявленська церква в Острозі Фото з відкритих джерел

Татарська надбрамна вежа

Раніше відігравала роль центральної ланки в оборонній системі міста. Розташована поблизу Татарського передмістя. Вважається однією з найвизначніших оборонних споруд в Україні. Припускають, що автором цього проєкту був руський архітектор Якуб Мадлайн.

Сама брама має два рівновисоких об’єми. Уздовж периметру розміщені стрільниці. На зламі XVII та XVI століть добудовали аттик. Станом на сьогодні його значна частина разом із брамою втрачені.

Адреса: вул. Академічна.

Татарська Надбрамна вежа Фото з відкритих джерел

Дерев’яна церква Святого Миколая

Оригінальну будівлю розібрали у 1864 році. Це сталося внаслідок пожежі. У 2018 році її відновили на місці оригінальної будівлі. Появу храму відносять до другої половини ХІV століття. Є відомості, що вона була ставропігіальною. Певний час святинею опікувався Острозький Успенський собор.

Адреса: вул. Академічна.

Дерев’яна церква Святого Миколая в м. Острог на Рівненщині

find-way.com.ua

Острозька академія

Національний університет "Острозька академія" - перший вищий навчальний заклад східнослов’янських народів. Заснована у 1576 році князем Василем-Костянтином Острозьким. Чималу суму коштів пожертвувала його племінниця. У цьому університеті поєдналися два типи культур: візантійська та західноєвропейська. З цим закладом пов’язується ренесанс українського народу.

У стінах академії з’явилося одне з найпотужніших українських видавництв – друкарня Івана Федоровича. Перший український підручник 1578 "Буквар" побачив світ саме тут. Викладацькою діяльностю в академії займалися патріархи, родичі козацької старшини, письменники тощо. Випускники теж зробили чималий вклад для розвитку України. Один із найвідоміших – гетьман війська Запорізького Петро Конашевич-Сагайдачний. Академія раптово припинила своє існування, але через багато віків відновила діяльність.

Адреса: вул. Семінарська, 2.

Острозька академія Фото з відкритих джерел

Музей Острозької академії та підземелля

Це одне з кращих місць для ознайомлення з історією Острога. Велика частина будівель університету раніше була монастирськими. Через це вони датуються ХVIII століттям. До комплексу музею входить 6 еспозиційних розділів. У храмі преподобного Федора Острозького зберігається цінна колекція іконопису та ікона першої половини XVIII століття.

Також є колекція стародруків та рідкісних книг. Особливо уваги заслуговують підвали монастиря капуцинів. Це підземелля, які раніше використовували для поховання шанованих ченців. Вони мають чимало легенд. У цих підвалах розміщена художня галерея.

Адреса: вул. Семінарська, 2.

Підземелля під Острозькою академією find-way.com.ua

Велика Синагога

Є пам’яткою юдейської сакральної архітектури в колишньому єврейському кварталі. Збудована у стилях бароко та ренесансу. Точна дата зведення невідома. Це історичний центр релігійного життя та великої громади представників цієї конфесії. Була культурно-освітнім осередком єврейської громади. Тут проводили суди та загальні збори кагалу. Певний час при ній працювала друкарня. Протягом багатьох років руйнувалася. Лише нещодавно пам’ятку почали відновлювати.

Адреса: вул. Чайковського, 8.

Велика Синагога після реставрації в Острозі find-way.com.ua

Куди ще піти в Острозі

Центральна площа. Зараз відома як Майдан Свободи. Тут можна зробити світлини та просто прогулятися.

Центральна площа в місті Острог find-way.com.ua

Костел Успіння Діви Марії. Є пам'яткою християнського сакрального будівництва. Перебудована у 1442 році з православної церкви під костел ордену отців домініканців. Поєднує в собі риси класицизму та готики.

Костел Успіння Діви Марії в Острозі Фото з відкритих джерел

Нагадуємо, що раніше виходив матеріал про Рівненську область, де розповідається про Тунель кохання, твердині регіону та озера для відпочинку.

Також є матеріал про Рівне, де можна прочитати про унікальні експонати Музею бурштину та "Волинські Афіни".

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.