Новини » Світ Читать эту новость на русском

Суд у справі збиття рейсу МН17: Що варто знати про початок слухань справи по суті

Топ-новина
Топ-новина

Катастрофа МН17

Фото з відкритих джерел

Обвинувачені у збитті літака на судове засідання не з'явилися

Напередодні в Нідерландах поновилися судові слухання у справі збиття літака рейсу MH17 над Донбасом у липні 2014 року. Розпочався новий раунд розгляду справи – слухання по суті.

Про деталі першого дня судового засідання розповідаємо детальніше.

Поновлення судових засідань у справі збиття літака

У понеділок, 7 червня, окружний суд Гааги розпочав розгляд по суті у кримінальній справі про збиття рейсу MH17 в небі над Донбасом в липні 2014 року.

Обговорення триватиме протягом трьох днів 8–10 червня у судовому комплексі "Схіпхол". Під час процесу суд проведе підсумкове обговорення документів, що містяться в матеріалах справи. Звинувачення отримає можливість відповісти на матеріали 17 і 18 червня, після чого слово матиме захист.

Суд зосередиться на обговоренні трьох головних питань: чи літак збито ракетою "Бук", чи ракету було випущено з поля неподалік від Первомайського та чи брали у цьому участь обвинувачені.

Підсудні – росіяни Сергій Дубінський, Олег Пулатов та Ігор Гіркін та українець Леонід Харченко – досі не брали участі у слуханнях. Пулатов єдиний, хто призначив захисну групу, а інших судять заочно. Через свого адвоката Пулатов заперечував свою причетність.

Щоб привернути увагу до судового слухання ініціативна група у Гаазі навпроти будівлі посольства РФ в Нідерландах поставила 298 білих стільців на згадку про жертв збитого літака.

Новини за темою: Справа МН17: Міжнародний суд ООН завершить розгляд не раніше 2023 року

Підсумки першого дня слухань

Головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс поінформував, що жоден з чотирьох обвинувачених на суд не з'явився. "Підозрювані Гіркін, Дубінський та Харченко не з'явилися у суді. Їм було повідомлено про це слухання. Справи проти цих трьох підозрюваних продовжуються заочно. Це одночасне, але не спільне слухання кримінальної справи проти чотирьох підозрюваних", – зазначив він.

За його словами, четвертий – Олег Пулатов, направив до суду команду адвокатів. Через них, зокрема, початок слухань і розпочався пізніше. Адвокати намагалися просунути на розгляд інші версії збиття літака або ж довести імунітет обвинуваченого як комбата. Суд усі зауваження відкинув і взявся за версію, представлену обвинуваченням.

Головуючий суддя також зазначив, що кримінальна справа про катастрофу літака рейсу MH17 складається із 65 тисяч сторінок.

За словами судді під час розгляду справи по суті не обговорюватимуть абсолютно усе, що було представлено в матеріалах справи – тільки основні моменти.

При цьому сторона обвинувачення та захист одного з чотирьох обвинувачених Олега Пулатова можуть звертати увагу суду на конкретні деталі у справі.

Він також наголосив, що безпосередньо позицію суду буде оголошено лише після завершення розгляду справи по суті.

А ось США остаточно відмовилися від передачі знімків запуску ракети "Бук", які могли б допомогти встановити винних. Під час судових слухань представник Міністерства юстиції Нідерландів заявив, що США надали доступ до знімків представнику прокуратури, але відмовилися передавати їх до суду.

Повідомлялося, що у 2014 році тодішній держсекретар США Джон Керрі заявляв, що американські супутники бачили місце запуску, траєкторію ракети та влучання в літак. Під час судового розгляду Міністерство юстиції Нідерландів заявило, що американці дали доступ до знімків представнику прокуратури, але не будуть передавати їх до суду.

"Представник прокуратури отримав брифінг розвідки в США від кількох офіційних осіб, а також мав доступ до різних секретних і несекретних документів. Частина основних метаданих і даних досліджень не була надана йому для перевірки", – зазначили в міністерстві.

Своєю чергою, США пояснюють свою відмову забезпечувати подальшу співпрацю міркуваннями "захисту джерел розвідки".

Новини за темою: МЗС України закликало РФ визнати відповідальність за збиття літака МН17

Що далі

Сьогодні суд розпочне розгляд питань щодо зброї, якою було збито літак рейсу MH17, чи був літак збитий ракетою "Бука", чи була вона запущена з поля поблизу селища Первомайське, а також роль чотирьох підсудних.

Крім того, суд має відповісти захисту Олега Пулатова щодо прохання до суду зачитувати окремі частини в матеріалах справи на вимогу адвокатів одного із чотирьох початкових обвинувачених у справі збиття пасажирського лайнера, якщо їх вважають важливими для винесення рішення.

Новини за темою: РФ навмисно збила літак МН17, - адвокат родичів загиблих

*****

Раунд слухань справи по суті триватиме з перервами до вересня. Допитуватимуть свідків, яких можна привести до зали, запитуватимуть свідчення інших.

Представлятимуть речові докази. Те, що неможливо принести до зали, судді вже оглянули. Так, наприкінці травня оглянули уламки збитого літака. Тоді суд вперше побачив реконструкцію MH17.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.