Субсидії на оплату ЖКП в Україні: Як планують змінити соціальні норми нарахування виплат

Топ-новина
Топ-новина
субсидування

Розмір субсидій в новому опалювальному сезоні, ймовірно, зменшиться

Компенсація частини вартості житлово-комунальних послуг - допомога українцям розраховуватися за спожиті енергоресурси. Особливо вона актуальна в умовах постійного підвищення тарифів на ЖКП. Однак влада постійно переглядає умови нарахування субсидій, і в результаті - кількість отримувачів виплат зменшується.

Про чергові зміни в умовах надання компенсації за спожиті житлово-комунальні послуги розповідаємо детальніше далі.

Перегляд соціальних норм нарахування субсидій

Уряд планує змінити умови нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Мінсоцполітики запропонувало знизити на 50% соціальні нормативи споживання ЖКП, на які розраховується розмір виплат. Відомство підготувало відповідний урядовий законопроєкт.

Варто нагадати, що починаючи з весни 2020-го соцнорми (гранична площа квартири, місячне споживання енергоресурсів і т.д.) були збільшені на 50% через введення карантину.

На період карантину, коли багато українців були змушені сидіти по домівках, нормативи збільши­ли на 50%. Наприклад, якщо ра­ніше нормою для електроенергії було 70 кіловат, то тепер 105 кі­ловат. Відповідно, зросли й суб­сидії. Зараз же Кабінет Міністрів планує урізати норми на 50%.

Для кожної сім’ї індиві­дуально рахують, скільки може платити за комунал­ку (у середньому близько 15% загального доходу сім’ї). І якщо доходи маленькі, різницю між вказаною цифрою і реальними сумами у платіжці компенсують із держбюджету.

Переглянути соціальні нормативи, на які нараховують субсидії, можна тут.

Новини за темою: Коли українці отримають субсидії: Названо терміни

Скільки субсидіанти платитимуть за ЖКП

Якщо впроваджене раніше збільшення скасують, то, наприклад, сім'ї з 4-х осіб, яка проживає в квартирі на 100 кв. м., субсидію будуть розраховувати на 89,22 кв. м., а за решту 10 "квадратів" доведеться заплатити повністю, пояснив виконавчий директор "Економічної дискусійного клубу" (ЕДК) Олег Пендзин.

"Мова не йде про те, що після скасування 50% збільшення соцнорм субсідіанти позбудуться субсидії. У них просто збільшиться сума додаткових платежів за надмірну площу, і вони повинні будуть доплатити в платіжці за наднормативні обсяги квадратних метрів", - розповів Пендзин.

Така зміна торкнеться всіх житлово-комунальних послуг - опалення, постачання води, газу, електроенергії тощо.

Приміром норма споживання природного газу на опалення становить 4 куб. м. на 1 кв. м. опалювальної площі, а з весни 2020 року - 8 куб. м.

Таким чином, якщо взимку 2020-2021 сім'я з 4-х осіб, яка проживає в квартирі площею 100 кв.м, могла витратити на опалення до 800 куб. м. газу, і все одно в підсумку отримати субсидію на весь спожитий обсяг енергії, то в разі прийняття проєкту Мінсоц максимально на опалення домогосподарство зможе витратити 356,9 "кубів" (89,22 кв. м. × 4 куб. м.). На обсяг понад цей субсидія нараховуватися вже не буде.

Новини за темою: У липні в Україні перерахують субсидії: Кому потрібно заново подавати документи

Субсидіантів може стати менше

На думку експертів влада має намір скоротити кількість отримувачів субсидій та розмір виплат. Причиною тому - недостатньо коштів у держбюджеті.

"Три роки тому середня ціна газу, з транспортуванням і всім іншим, становила 8,5 грн / куб. м. Тоді в держбюджеті було виділено на субсидії 72 млрд грн. Зараз, при середній ціні газу за річним контрактом в 8 грн / куб. м. і з транспортуванням до 2 грн, фактична ціна блакитного палива досягає 10 грн / куб. м. А виділено на субсидії в держбюджеті лише 37 млрд грн. Грошей катастрофічно не вистачає", - підкреслив Пендзин.

Щоб виявити тих, хто отримує субсидії безпідставно, Міністерство соціальної політики готує в Україні масштабні перевірки. Проводитиметься інспекція безпосередньо у домівках тих, хто претендує на бюджетні гроші чи вже їх отримує. Це вказано у відповідному проєкті постанови Кабміну.

"Затвердити порядок здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки", – значиться у документі.

Тобто, інспектори матимуть повноваження здійснювати перевірку у домівках отримувачів соціальної допомоги. Також це стосуватиметься і тих, хто претендує на отримання субсидії.

"Відвідувати разом із представником територіальної громади отримувачів соціальної підтримки за місцем проживання (з метою визначення правдивості відомостей, які впливають на встановлення права на отримання соціальної підтримки та визначення її розміру)", – йдеться у документі.

Новини за темою: У Мінсоцполітики розповіли про терміни автоматичного перепризначення субсидій

Зазначено, що у разі перешкоджання отримувачами соціальної підтримки (членами їхніх родин/домогосподарств) відвідуванню уповноваженою особою їхнього місця проживання надання субсидії призупиняється.

Детальніше про причини відмови громадянам у нарахуванні субсидій на оплату ЖКУ та способи оформлення виплати можна дізнатися за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.