Перші угоди та головні проблеми запуску ринку землі в Україні: У яких областях вже випробували теорію на практиці

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

Очікується, що ціна на земельні ділянки в Україні зростатиме щороку на 7-10%

Минулого тижня в Україні відкрили ринок землі - питання, яке обговорювали не один рік. Земля сільськогосподарського призначення стала товаром і за перші 10 днів оформили понад 300 угод купівлі-продажу наділів.

Де найбільше продано угідь та які проблеми виникли у процесі запуску ринку землі детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Кількість укладених "земельних" угод

Міністр аграрної політики Роман Лещенко заявив, що у перший день скасування земельного мораторію в Україні зареєстровано три угоди продажу ділянок сільськогосподарського призначення, які раніше під нього потрапляли.

У Міністерстві аграрної політики також повідомили, що за вісім днів з дня відкриття ринку землі 3074 нотаріуси подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру. Наразі 2956 з них - уже погоджено, 44 - перебувають у черзі на розгляд, а 481 - відмовлено.

Окрім цього, у Мінагрополітики зазначили, що в Україні уже здійснено 381 транзакцію, пов’язану із землею. Лідерами є Вінницька і Полтавська області – обидва регіони за тиждень мають по 44 земельні операції.

За останню добу в Україні здійснили 42 земельні транзакції. Найбільше зареєстровано також у Вінницькій та Полтавській областях – по п’ять.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль підкреслив, що міфи щодо масового розпродажу земель та вивезення українського чорнозему за кордон залишилися лише міфами.

Новини за темою: "Без референдуму і за безцінь": Що говорять українці про ринок землі

Прогнозовані зміни ціни на землю в Україні

У профільному міністерстві зазначили, що вартість земельних ділянок зростатиме з року в рік. За інформацією відомства, ціна на земельні ділянки зростатиме щороку на 7-10%.

Наразі у державній власності перебуває 750 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення. Нещодавно прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що відкриття ринку землі "точно збагатить нашу державу, економіку і людей". До того ж, за його словами, після запуску ринку землі протягом 5-10 років її вартість може зрости у 2-5 разів.

Фахівці кажуть, що сьогодні один гектар землі в Україні коштує 30 тисяч гривень. Але з кожним роком земельні ділянки дорожчатимуть, як це сталося за роки ринкових відносин, приміром, у Німеччині – там один гектар подекуди коштує 50-60 тисяч євро. Тому експерти не радять українцям одразу продавати свої земельні наділи та дочекатися максимально вигідних цінових пропозицій.

Новини за темою: Земля на продаж: Топ-20 найактуальніших питань про земельні відносини в Україні після 1 липня

Профіт для держави від продажу земель

Урядовці очікують на додаткові 10 мільярдів доларів інвестицій від запуску ринку землі.

"Ринок фактично почав свою роботу, і, я переконаний, що протягом наступного року він отримає дуже хороші перспективи, дуже добрий розвиток та дасть важливий поштовх для розвитку економіки. Ми очікуємо до 10 мільярдів доларів додаткових інвестицій завдяки запуску ринку сільськогосподарських земель", - сказав Денис Шмигаль на Конференції з питань реформ в Україні у Вільнюсі.

Він також підкреслив, що, за оцінками Світового банку, скасування мораторію на продаж землі призведе до збільшення ВВП України майже на 2%.

Перші проблеми з продажем земель

Однак, незважаючи на понад три сотні успішно укладених договорів, ринок землі в Україні вимушено поставили на паузу вже після кількох днів його роботи. Причина полягає у відсутності доступу у нотаріусів до системи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Нотаріуси мають проводити перевірку покупців і продавців землі за кількома державними реєстрами, у тому числі і у Держгеокадастрі, але робити цього не можуть. Якщо ж нотаріус не зможе перевірити необхідну інформацію, то не зможе провести відповідну угоду.

Представники Нотаріальної палати України пояснили, що йдеться виключно про технічні проблеми: в країні налічується понад 6,5 тисяч нотаріусів, тому своєчасно під’єднати їх до системи просто не змогли технічно.

На вирішення цієї проблеми піде близько тижня, припускають у Нотаріальній палаті. Тоді ринок землі запрацює на повну.

Новини за темою: Правила купівлі-продажу землі в Україні: Що потрібно знати, щоб законно оформити угоду

*************

Закон про ринок земель сільськогосподарського призначення був прийнятий Верховною Радою минулого року і набув чинності 1 липня 2021 року. Він дозволяє купувати угіддя лише фізичним особам українцям і забороняє це робити іноземцям. До 2024 року обмеження становить 100 гектарів в одні руки. Відповідно до закону, питання продажу землі особам без українського громадянства та іноземцям вирішуватимуть виключно на загальнонаціональному референдумі.

Також Кабмін уже затвердив порядок перевірки покупця і власника земельної ділянки, ухвалив пакет документів, необхідний для продажу землі.

Більше про функціонування ринку землі в Україні та скасування мораторію на продаж угідь читайте у нашому великому ексклюзивному матеріалі за цим посиланням.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.